10 důvodů proč doplňovat tělu vitamín A

13.02. 2014 • Zdraví 2082x

Doplňovat vitamíny je nezbytné, to ví snad každý a učí se to i děti již v mateřské škole. Je to pro naše celkové zdraví a je nutné a bez pravidelného příjmu důležitých látek naše tělo chřadne. Doporučené denní dávky většiny vitamínů jsou obsaženy v pestré a vyvážené stravě, bohaté na ovoce a především zeleninu. Ale i tak nutné vědět, jak který vitamín funguje, nyní se zaměřme na vitamín A.

Čím vitamín A prospívá organismu?

Ptáte se ještě stále, proč je vitamín A pro naše tělo důležitý? Je známý tím, že chrání náš zrak a to nejen proto, abychom dobře viděli, ale také proti většině očních chorob. Mimo to také podporuje tvorbu červený krvinek, stará se o naši pokožku, aby byla plně vyživována, ale také celkový, zdravý vývoj lidského těla. Vitamín A také vyživuje naši sliznici a posiluje významně imunitu. Díky němu (mimo jiné) jsme více odolní vůči vzniku infekcím a podporuje i pohlavní orgány, zejména pak potenci. Stará se o správné fungování nervové soustavy a díky jeho dostatku máme tu správnou chuť k jídlu.

Nedostatek vitamínu A

Při nedostatku vitamínu A bude hůře vidět. Lidé mohou mít od přírody ten nejlepší zrak, jaký jen mohou mít, ale při nedostatku „áčka“ mohou časem si velice znatelně pohoršit. Často se tak nedostatek projevuje šeroslepostí, také často se opakujícími záněty spojivek, nebo jiných očních chorob. Kůže začíná rohovatět a objevují se na ní nepříjemné šupinky. Také výrazně poklesne imunita a tělo je náchylné na vznik mnoha zánětů. Zpomalí se pohlavní dozrávání, ale i růst (proto tak nutný pro děti a mladistvé). Po čase se objevují i nervové poruchy, a vše může dokonce skončit i smrtí.

Živočišné zdroje vitamínu A

Otázkou tedy je, jak vitamín A do těla doplnit. Velké množství jej najdeme ve žloutku, ale také mléce a mléčných výrobcích. Hodně vitamínu a je v játrech a pak také v rybách, zejména pak v játrech ryb (například tresčí játra jsou k sehnání snad všude). V živočišných zdrojích se vyskytuje běžný vitamín A, jinak také zvaný jako retinol.

Rostlinné zdroje vitamínu A

To v produktech rostlinného původu je znám jako karotenoid, jinak také provitamín A, který si po požití tělo samo v sobě promění na vitamín A, aniž by musel mít zvláštní přípravu. Každý moc dobře ví, že takový provitamín je hojně zastoupen v mrkvi, dále rajčatech, ale i špenátu a další listové zelenině. Obecně platí, že ve všech oranžových a načervenalých plodech, jako jsou dýně, meruňky, mandarinky, mango, meloun, jak vodní, tak žlutý a také švestky, ač se k tvrzení nehodí.

Vitamín, nebo provitamín A je unikátní v tom, že snáší dobře tepelnou úpravu a tak i po vyndání z mrazáku, rozvaření ve vodě, nebo uvaření marmeláda či povidel je tem pořád dost vitamínu A. A dokonce jisté studie, které se nedávno na veřejnosti objevili, dokonce doporučují tepelnou úpravu pro dodání vitamínu A z rostlinného původu, jinak prý žádný není. Pokud tak konzumujete syrovou mrkev, je to chvályhodné, ale příjem vitamínu je nulový.

Doporučená denní dávka

Pozor však na to, že všeho moc škodí a totéž platí i o vitamínech. Doporučená denní dávka vitamínu A zní 800 – 900 miligramů. Předávkování pak poznáme sami. Objeví se nevolnost, až zvracení, dokonce také vypadávání vlasů, ztráta chuti k jídlu, bolestivost kloubů a také poruchy vidění. Suchá pokožka, a pozor u těhotných žen, tam hrozí špatný vývoj plodu.

To platí u živočišného původu. U zeleniny a ovoce takové negativní projevy při předávkování nehrozí. Jedině se snad může objevit zoranžovění kůže, což po čase a omezení příjmu karotenoidů, zmizí samo.

Zajímavost

A na závěr ještě jedna taková zajímavost. Hlavním důvodem úmrtnosti osob při polárních expedicích nebyla ani tak zima, jako předávkování vitamínů A. tamější zvířata jsou extra silným zdrojem vitamínů A, jako jsou polární medvědi, vlci, ale i psi. Pokud se tedy lidé z expedice živili právě těmito zvířaty, pak došlo k předávkování a později ke smrti.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články