10 nejznámějších diet

28.08. 2013 • Diety 3382x

Je jedno, jaký je k tomu důvod. Když se rozhodnete zhubnout, tak prostě chcete a hledáte ten nejúčinnější způsob, jak se co nejdříve dostat k cíli, tedy vysněné postavě. Existují diety krátkodobé, kde dosáhnete kýženého výsledku během několika dnů, jenže je nutné brát v potaz možnost jo-jo efektu. Zdlouhavé vás naučí se jinak stravovat a výsledek je sice znám až po několika měsících, zato viditelný a díky novému způsobu stravování také trvalý.

Krabičková dieta

Patří mezi ty zdravé diety, jejichž efekt je trvalý a naučí vás správně se stravovat. Nevýhodu lze spatřovat snad jen v pomalém hubnutí, výsledek je znám nejdříve za tři až šest měsíců a ti jedinci, kteří jsou nedočkaví a netrpěliví získat super postavu, často nevydrží a dobře stavenou dietu poruší. Naopak velkou výhodou krabičkové diety je, že vás zbaví nákupů potravin a vaření jídel. Kdo chce trvale zhubnout, je pro něj tato dieta nejlepší řešení. Způsob stravování pomocí krabiček si oblíbila i řada známých osobností a celebrit. Pokud se dieta doplní vhodným cvičením, lze si perfektně zformovat postavu.

Dieta podle krevních skupin

Procedura založena na tvrzení, že správné trávení je ovlivněno i genetickými dispozicemi. Vhodné a nevhodné potraviny se dělí podle čtyř základních krevních skupin – A, B, AB a 0. Je tudíž nutné k držení této diety znát také vlastní krevní skupinu. Podle toho se pak dotyčný přiřadí do skupiny převážně vegetariánů, což jsou prý všichni, co mají A, dále bílkovinná strava je převážně určená těm s krevní skupinou B, kombinaci bílkovinné a vegetariánské jsou AB a ti, co mají nulku, dobře tráví maso, proto se nazývají masožravci a mohou si jej dovolit v řádných dávkách. Dieta má napomoci lidi naučit se správně stravovat a ulehčit tak trávení.

40 denní hladovka

Dieta, která má svůj původ u nemocných rakovinou, kdy celých dlouhých čtyřicet dnů a nocí daná osoba nepozře ani sousto. Dovoleny jsou zeleninové šťávy, čitá voda a bylinkové čaje. Během celé doby je zakázána fyzická zátěž, běžné cvičení i běh. Cílem je očistit tělo a nevyživovat rakovinotvorné buňky. Pokud jste zdráv a chcete během těchto čtyřiceti dnů zhubnout slibovaných patnáct kilo, tak se hlavně připravte psychicky. Tato dieta je pro vás zcela tabu, pokud vykonáváte nějaký sport, anebo fyzicky pracujete. Při proceduře se očistí všechny vnitřní orgány, upraví se trávení a zbavíte se nadbytečných tuků. Dieta je náročná a není vhodná pro osoby, které jsou zvyklí na tučná jídla, buďto stejně nevydrží, anebo zkolabují.

Bikinová dieta

Jak už název napovídá, jde o dietu, kde je hlavní cíl zhubnout do plevek – bikin. Dieta je složena nejen z úpravy jídelníčku, ale i naprogramovaného pohybu. Tuto dietu využívá řada modelek, drží se asi dva týdny a úbytek na váze se pohybuje okolo pěti kil. Program naučí držitelku lépe se stravovat a věnovat se pohybu a hlavním principem je nevynechávat snídani, jíst pomalu, nehladovět a hubnout, protože chci a baví mě to, ale ne že musím. Člověk se během diety musí cítit po psychické stránce dobře. Nevýhodou lze spatřovat v intenzitě, kdy je nutné se během těch čtrnácti dnů věnovat fyzické zátěži každý den minimálně dvě hodiny. Proto se nehodí pro neustále zaměstnané a také osoby, které nejsou na pohyb zvyklí a raději leží doma u televize.

Dělená strava

Tuto dietu proslavila posvém Lenka Kořínková. V základním principu jde o dělení živin na rostlinnou a živočišnou (ona je nazvala na kytičky a zvířátka) složku ve střídání dnů. Rostlinná složka, to jsou sacharidy, jako brambory, rýže, také zelenina a ovoce. Živočišná jsou pak vejce, mléko a mléčné výrobky a také maso. Touto dietou se dá měsíčně shodit i sedm kilogramů. Zakázán je pouze alkohol a omezení platí pro přísun sladkostí a tučných jídel. Jinak je dovoleno i prý přejídání (což je spíše nadsázka). U této kúry je nutno brát ohled na pomalé stravování se, zákaz platí tedy o hltání a jídle v tzv. pohybu. Základem je jídlo dobře strávit, ulehčit tak práci trávicímu traktu a drží se dlouhodobě.

Plážová dieta

A pozor, zde máme jednu z nejúspěšnějších dietních kúr posledních let. Nejde tak ani o omezování určitých potravin (i když to také), ale především o to, naučit se správně jíst. Obsahuje celkem tři fáze, a pokud prý překonáte s přehledem tu první, zvládnete dietu jedna báseň. Začátek neboli první fáze se také nazývá odstraňování zlozvyků – zde je přísný zákaz sladkostí, sacharidů a dokonce i ovoce. V druhé fázi již můžete přidávat občas i tato zakázaní jídla a nakonec třetí fáze je zcela volná a v tu chvíli poznáte, že jste dietu zvládli tím, jakým způsobem se stravujete – jíte menší porce jídla, pravidelně a pomalu. Nemáte pocit hladu a vaše trávení je v pořádku. Navíc si udržujete perfektní postavu, aniž byste se nějak zvlášť činili.

Tukožroutská dieta

Je založena na zcela jednoduchém principu a to konzumaci tzv. tukožroutské polévky, což je množství různé zeleniny dochucené solí a případně i kořením. Polévka se jí celý týden a její množství není omezeno. Patří mezi takové ty „rychlo diety“ kdy během těch několika málo dnů se tělo zbaví tří až šesti kilogramů živé váhy. V žádném případě není určena na dlouhé držení a hodí se jako procedura, například před dovolenou, svatbou a podobnými událostmi. Nevýhodou této diety je jistě omezení v jídle. Celý týden jíte pouze vařené polévky, respektive vařenou zeleninu, nehodí se proto pro lidi se slabou vůlí, jež se poté ihned začnou přejídat sladkostmi a tučným jídlem.

Atkinsova dieta

Pro někoho to může být jako vtip, ale při této dietě se nemusíte vzdávat tučných pokrmů, uzenin a třeba i vína. Vlastně naopak – zde je tuk nejen povolen, ale doslova diktován. Vzdát se musíte sladkého, slazených nápojů a sacharidů. Dieta je založena na principu, kdy příjem sacharidů zvyšuje hladinu krevního cukru, a v tu chvíli je nutná fyzická aktivita. Pokud však k žádné nedojde, vkládá se cukr do tukových zásob. Při této dietě je zakázáno konzumovat rýži, brambory, těstoviny, dokonce i banány, ananas, dokonce i hrášek, kukuřice a mrkev. Nutné je se vzdát i piva, z alkoholických nápojů je povoleno víno (v malém množství). Výhodou je poměrně rychlý úbytek hmotnosti a vhodná je pro lidi, kteří rádi tučné a masité pokrmy.

14 denní dieta

Někdy se také nazývá cyklická dieta, a ač je lákavé, že během dvou týdnů člověk přijde o nadbytečné kilogramy, není tomu tak. Jde o to, že se během držení diety střídá čtrnáct dní s nižším a vyšším energetickým příjmem. Tato dieta je vhodná pro osoby, které nejen chtějí shodit nadbytečná kila, ale jejich přáním je i zformovat postavuZakázány jsou uzeniny, sladkosti a alkohol. U obou fází se jí stejné potraviny, akorát při nízkokalorické fázi je dost výrazně snížen příjem sacharidů. Nutné je dodržovat pitný režim a nehladovět.

Sacharidová dieta

Výrazné omezení sacharidů a tuků, naopak navýšení bílkovin. To je sacharidová dieta, často používaná sportovci, pokud potřebují shodit tuky a naopak nabrat svalovou hmotu. Tato dieta se drží maximálně měsíc a lze s její pomocí shodit dokonce i deset kilogramů. Bohužel po ní dochází ke známému jo-jo efektu a není tak určena pro milovníky sladkého, neboť nárůst tukových polštářků by byl mnohonásobně vyšší. Dieta zkrátka není určená pro ty, kteří chtějí trvale zhubnout.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články