10 tipů, jak nejrychleji zhubnout

10.05. 2014 • Hubnutí a cvičení 2899x

Čím dříve, tím lépe. Rčení, které platí pro mnoho situací, včetně hubnutí. Alespoň podle přání těch, které hubnou. Kdo by také nechtěl shodit nadbytečná kila co nejdříve. Jistěže, odborníci na výživu a dietologové říkají, že vhodnější je pomalé, ale jisté hubnutí, než to, které sice vás během pár dnů zbaví mnoha nadbytečných kil, ale po nějaké době zase vše a něco navíc naberete. To je sice pravda a každý, kdo se rozhodne svoji tělesnou váhu korigovat, by tuto informaci měl vést v patrnost a řídit se jí. Jenže co je nám do dlouhodobého hubnutí. Z psychologického hlediska je zase vhodné, pokud zhubneme nadbytečná kila co nejdříve. To nás totiž podnítí k tomu, abychom v redukci tělesné váhy pokračovali a díky úbytku máme radost i potřebnou motivaci se tuku na svém těle zbavit. K tomu, abychom tedy hubnutí urychlili, potřebujeme ne jeden, ale více faktorů, které se na redukování tělesných tuků budou podílet. To znamená, nejen omezení příjmu potravy, ale vědět které potraviny jsou ty špatné a pak také doplnit vše pohybem, pitím voda a mnoho dalšího. Více už v následujícím článku.

Změna životního stylu – uvědomění si

Základem všechno je uvědomit si, že pokud chci mít štíhlou postavu, musíme svůj životní styl změnit. Že máme nadváhu, i když malou, je jen výsledkem něčeho, co neděláme pro své tělo dobře. Lidské tělo je předurčeno k tomu, aby potravu, kterou příjme, také zužitkovalo. Když se tak neděje proto, že energie do těla přijalo více, než by potřebovalo, pak si však i tuto potravu ponechává a mění ji na tuky, které na svém těle usazuje. Je to jednoduchý a praktický postup. Takže cokoli, co je podle propočtů jako nadváha, je jen více přijaté potravy, energie, než je potřeba. Jak z této šlamastiky ven? Změnou životního stylu – méně jíst a to ty dobré potraviny a více se pohybovat – přeměňovat usazený tuk na energii, která se zužitkuje.

Malé porce celý den

Co přinese rychlejší hubnutí, tak jsou určitě menší porce. Také se občas u oběda přecpete, protože víte, že v následujících hodinách nebudete moci nic ani zobnout? Tak to je problém. To by se stávat nemělo. Raději jídlo nedojídejte, ale udělejte to, až bude potřeba. Ano, někdy to prý moc nejde, ale zas na druhou stranu všechno jde, když se chce. Takže si svůj denní program k tomu uzpůsobte a třeba si noste jídlo z domu, které tak můžete dojíst až právě později. Ještě lepším trikem jsou malé krabičky, na které si pro jistotu napíšete určení, tedy „oběd“ a ještě čas např. „12hod“. Takový malý pomocník vás naučí si jídlo rozdělit.

Poslední jídlo 3 hod před spaním

Žádné cpaní se před spánkem. To je snad to nejhorší, co pro hubnutí můžete udělat. A tím je myšleno jakékoli jídlo, i třeba lehký salát bez zálivky. Zatíží vám to žaludek, hůře se vám bude spát a energie se opět přeměňuje na tuky, protože u spánku je spotřeba minimální. A tak kyneme na bocích, aniž bychom chtěli. Jednoduché a prosté. Když budete chodit spávat pravidelně ve stejnou dobu, pak určitě budete také vědět, kdy naposledy před spaním můžete něco pozřít. A to vás také naučí jíst zdravě, pravidelně a bez zbytečných chyb, které by se promítly na postavě.

Cvičení

Je jasné, že energii, kterou jste přijali, musíte také zužitkovat. Není sice nutné ihned naběhnout do fitcentra a vyzkoušet funkčnost všech přístrojů, to by ostatně nevedlo k ničemu, jedině že byste ke cvičení dostali odpor, vzhledem k tomu, že necvičené tělo postihne na druhý den, po nadměrném zatížení silná bolest svalů. Takže lépe začít tím jednodušším a přijatelnějším. Choďte na procházky. Každý den večer, ideálně na hodinu. Procházejte se ve vašem okolí, není na tom nic divného, přece po ulici chodí pořád nějací lidé, takže nebudete vypadat divně. Lepší je to se psem, protože ten vás k tomu i donutí. Časem přidáte i cviky doma, kolo a třeba plavání.

Bílé věci – stop

Jedny ze zakázaných potravin jsou ty bílé. To znamená bílé pečivo, cukr, mouka, tudíž i těstoviny, buchty a cokoli, co se z mouky vyrábí a také rýže, a třeba tavené sýry. Mléčné výrobky, jako mléko, bílé jogurty, sýr cottage, nebo jiný čerstvý sýr a nízkotučný tvaroh jsou výjimkou. Takové potraviny, jako rýže, mouka i cukr, obsahují dost sacharidů, které pakliže nejsou zužitkovány ihned, přeměňují se na tuk. Když je vynecháte, či omezíte na minimum, uvidíte, jak dokonale půjde vaše tělesná váha rázem dolů. A ještě více to poznáte na bocích, stehnech i zadečku.

Smažené ne

Asi nikoho nepřekvapí, že smažené jídlo je v době redukce diety zakázáno. Hranolky, řízky, smažený sýr, ale i brambůrky prostě nemají šanci. A zákaz také platí pro hranolky určené do trouby. Ty už jsou předsmažené a tak mají v sobě potřebné množství tuku, které v našem těle rádo usadí. Navíc takto smažené věci obecně mají i dost sacharidů, takže nejen plno tuků, ale i cukrů. Něco, s čím si štíhlá linie nejde ruku v ruce. Pozor na takové zrádnosti, jako jsou smažené ryby. Ona ryba je sice zdravá a plná důležitých látek, ale pokud prošla tukovou smrští, není to zrovna nejlepší potravina. Ryby připravujte v páře, nebo na troše másla, ale nesmažte jak diví.

Méně červeného masa

Červené maso obsahuje dost tuku na to, aby s naší štíhlou linií zatočilo. Je sice potřeba jej konzumovat, ale také v omezené míře. Každý den mít plátek hovězího je zápřah nejen pro peněženku, ale i pro hubnoucí režim. Bílkoviny, které z masa získáváme pro své tělo pak raději více dostávejme z bílého masa, tedy kuřecího, krůtího nebo králičího masa a samozřejmě také ryb. Pozor na přípravu, ideální je dušení na zeleninovém vývaru, který dodá pokrmu celkovou chuť a dokonale provoní. Pochutnáte si a časem i zhubnete.

Hodně syrové zeleniny, ovoce

No tak zde snad není ani potřeba o něčem diskutovat. Čokoládovou tyčinku nahraďte mandarinkou, namísto brambůrek chroupejte mrkev a jako přílohu namísto oblíbených hranolek, ale i vařených brambor, raději zvolte jednoduchý salát z čerstvé zeleniny, jako jsou cherry rajčátka, paprika a ledový salát, přelité kapkou octa a trochou soli i pepře. Ještě lepší chuť získáte, pokud necháte takto připravený salát chvíli, pár hodin odstát v lednici.

Ne limonáda ani dietní!

Je to snad pro někoho překvapení, že při redukci diety je zakázáno konzumovat sladké nápoje i limonády. Cokoli co má cukry, také umělá barviva, ale i umělá sladidla. Což znamená, že veškeré takové ty dietní koly nejsou rozhodně nic pro štíhlou postavu. Podporují totiž chuť k jídlu a nutnost přijímat další sladidla, většinou běžné cukry. Dietní kola není ve své podstatě dietní, jen neobsahuje přírodní cukr a navíc pro štíhlou postavu ještě horší, než běžná kola.

Aktivita i pasivita – dostatek odpočinku a spánku

Nejen méně jídla a více pohybu, ale nutné je i odpočívat. Vaše tělo potřebuje důležitou regeneraci na to, aby se zase postavilo na nohy a umělo si v běžném životě s fyzickou námahou poradit. Bez spánku to ale nepůjde. Minimálně šest hodin denně by měl spát každý, někdo potřebuje více, ale maximálně pak osm hodin denně. Ideální hodnota pro odpočinek, který pak vede k efektivnějšímu spalování kalorií.

Pro zbavení se nadbytečných kil je prostě nezbytné změnit životní styl a nezapomínat na výše uvedené body. V takové chvíli nemusíte pročítat účinky a fungování super skvělé diety. Zhubnete tak sami.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články