10 tipů na zdravý spánek

15.02. 2014 • Zdraví 2120x

Spánek je běžná součást života. Zdravý dospělý jedinec by denně měl spát šest až osm hodin. Někdy to však není možné. Většina z nás jistě zná ten pocit, kdy večer nemůžete za nic na světě usnout, jenže ráno brzy vstáváte do práce a spíte tak necelé tři hodiny. Během dne jste pak unaveni a neuděláte vše tak, jak je potřeba. Možná si během dne zdřímnete, ale večer pak zas nemůžete usnout.

1. V první řadě je nutné pamatovat na to, že vaše postel je místo určené jen a pouze ke spánku. Jestliže si z ní uděláte jídelnu, pracovnu nebo prostě běžné místo pro volný čas i zábavu, bude pro vás horší usínat. Podvědomí si zvykne na toto prostředí, které bude vnímat jako místo pro aktivitu, a nikoli spánek. Proto se vám nezdaří usnout. A stejné je to s vaším pyžamem, či oděvem pro spaní. Cokoli, co si oblékáte na spaní, byste měli používat jen a pouze na spaní. Pokud budete v pyžamu ještě dopoledne chodit a dělat běžné činnosti, hůře se vám pak bude usínat, případně se budete v noci probouzet.

2. Také je nutné dbát na pravidelný režim a to i v případě spánku. Když si zvyknete chodit spávat ve stejnou dobu a ve stejnou také budete pravidelně vstávat, budete mít dostatečný a vydatný spánek. Nebudete se v noci probouzet a neustále se v posteli převalovat. Ráno vstanete čilí, odpočatí a s dobrou náladou. Pro zdravé tělo je pravidelnost důležitá. Dlouhé ponocování, které se často opakuje, nebo naopak nekonečné spaní oslabuje imunitu. Naopak pravidelný spánek v tradiční hodinu zaručí, že vaše tělesné pochody budou v nejlepším stavu.

3. Nutné je vědět, jak jít spát. Mělo by být pravidlo chodit spát v noci. Bohužel jsou lidé, kteří pracují na směny a noční je pro ně běžná záležitost. Ti to mají o to více zhoršené. Pokud však ničemu situace nebrání, choďte spát jak ve stejnou hodinu, tak vždy v noci. Usínejte bez světla a také nezapomeňte zatáhnout závěsy nebo žaluzie. Ke spánku je nutný klid, tma i dostatečná teplota – ani horko, ani zima. Za kvalitní spánek u zdravého jedince je zodpovědný hormon melatonin, jehož hladina roste právě v noci a tím přispívá k dobrému spánku. Nepravidelný spánek tak tvorbu hormonu naruší, což vede právě k poruchám spánku.

4. A nyní pozor pro všechny noční pojídače a vysavače lednice. Tři až čtyři hodiny před spánkem žádné jídlo a ani kofeinové, nebo teinové nápoje. I když se někomu může zdát nespravedlivé, jít spát hladový, není tomu tak. Pakliže si člověk v danou dobu, tedy čtyři hodiny před spánek dopřeje běžnou večeři, usínat s kručícím žaludkem rozhodně nebude. A ráno naopak vstanete odpočatí a s chutí do jídla. Naopak plný žaludek zapříčiní ztížené trávení, bolesti břicha a následné problémy se žaludkem, někdy doprovázené pocity na zvracení, nebo i samotné zvracení. Pokud už opravdu nemůžete s jídlem vydržet, dejte si kousek čerstvé zeleniny.

5. Aby se dobře usínalo, je ideální mít nějaký usínací rituál. Většina lidí čte knihu těsně před spánkem, nicméně postačí i slavné počítání oveček nebo cokoli jiného, co budete pravidelně každý večer ve stejnou dobu provozovat. Aktivita musí být pasivní, žádný tělocvik a tělesná námaha, která by jen podnítila zvýšenou aktivitu. Je to podobné, jako když se malým dětem čtou před spaním pohádky. Je to také takový usínací rituál, jež přispěje k vydatnému spánku.

6. Zkontrolujte, jak je na tom vaše matrace, ale i rošty a celkově tak postel. Hlavní roli samozřejmě hraje dobrá matrace. Ať budete mít sebelepší usínací rituály a pravidelně do postele ulehat, může se snadno stát, že se ráno vzbudíte rozlámaní. To je nejspíš příčina nekvalitní matrace. Jestli je proložená, je nutné ji vyměnit za novou. Do kompletního vybavení postele se jistě vyplatí investovat, protože spánkem stráví člověk třetinu života. Pravidelně měňte povlečení a občas vyperte nebo dejte do čistírny polštář i přikrývku. Hned se vám bude lépe spát.

7. Ideální je, když spíte při čerstvém vzduchu. Pokud nemáte problém, otevřete si okno pouze na ventilačku i v zimě. To zaručí, že k vám bude neustále proudit čerstvý vzduch, což přispěje ke kvalitnímu spánku.

8. Do ložnice nepatří květiny. Jakékoli živé rostliny, které pěstujete a jste na něj pyšní, si dejte do jakékoli místnosti, ale vynechejte ložnici, kde běžně spíte. Rostliny přes den, kdy svítí slunce, si kyslík jakoby vyrábí sami, díky přísunu slunečního záření. V noci však „kradou“ kyslík nám, spícím lidem. Proto se vám může hůře spát.

9. Špatně se vám také bude spát v místnosti s plísněmi. Zkontrolujte všechny kouty, i za skříní a pokud vlhká místa objevíte, ihned se jich začněte zbavovat. Dneska existuje řada dobrých přípravků. V místech, kde se plísně objevují, již nedávejte žádný nábytek a nechte místo tak, aby tam byl průvan, pokud není nazbyt, tak skříně a nábytek nedávejte ke zdi a zanechte mezeru alespoň deset centimetrů.

10. Podpůrným prostředkem pro dobrý spánek jsou čaje, třeba takový meduňkový čaj je naprosto ideálním doplňkem pro dobrý spánek. Také levandulové aroma pomáhá lépe usínat. Využijte přítomnosti aromalampy a před spánkem si provoňte ložnici. Pomáhá také, když si pár kapek levandulového oleje nakapáte na polštář. Naše babičky využívaly na lepší spaní kaštany, které si na podzim nasbíraly, daly do sáčku a pak pod polštář.

Uvedené tipy jsou radami pro lepší spánek. Může se stát, že i když provedete veškerá opatření, stejně se budete v noci budit a ráno vstávat nevyspalí, rozlámaní se špatnou náladou. To už ale vyhledejte lékaře a poraďte se s ním. Rozhodně se neuchylujte k práškům na spaní. Ty se dají používat občas, výjimečně, ale ne dlouhodobě. Tělo si na látky zvykne a již nebude fungovat. 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články