Aromaterapie jako lék

17.02. 2014 • Zdraví 1738x

Aromaterapie zní už podle názvu sympaticky, proto mnoho lidí se o techniku zajímá více a řada z nich si chce takovou metodu zkusit. Za pomocí olejů lze umět uvolnit a zbavit člověka tolik nepříjemných obtíží, a hlavně mu navodit klid. To je v dnešní hektické a uspěchané době více než žádoucí a tak je o léčivou metodu poměrně velký zájem, jak z řad profesionálních masérů a podobných pracovníků, ale i těch, kteří se aromaterapii chtějí věnovat jen čistě ze zvědavosti.

Jedná se o velice příjemnou, poklidnou metodu, která rozhodně má jen skryté množství nepříznivých účinků. Může se totiž stát, že na některé látky, byliny a rostliny, ze kterých se olej lisuje, jsou dotyční lidé přecitlivělí a nesnesou ji. Do té doby to však netušili. Takových případů je však minimum a navíc se neblahé účinky projevují obvykle krátce a brzy zmizí. Je to příjemná metoda, kterou je si potřeba užít.

Není to však všelék, který vás odvrátí od návštěvy lékaře. Pokud máte jisté zdravotní potíže, k lékaři musíte a kdo vám tvrdí že ne, nerozumí aromaterapii. Léčebná metoda má totiž projevy vaší nemoci zmírnit, odstranit je tak, aby vás neomezovali, ale každopádně nemoc, pokud nějaké je, nevyléčí. To je základní rozdíl mezi léčením a léčebnými metodami a všichni by je měli dobře znát.

Při aromaterapii se používají oleje esenciální, lisované přímo z daných rostlin. Jsou velice silné, a proto se ředí. Není potřeba, aby k jednomu léčebnému sezení byla použita celá lahvička, bohatě postačí pár kapek. A to už je někdy i dost. Zakladatelem léčebné metody aromaterapie, je francouzský chemik Rene Maurice Gattefosse.

Vůně vnímáme nosem, to není žádná novinka. A dále pak ovlivňuje i naše smysly a další orgány. Je to celkem jednoduché a známe to všichni. Tak například, jdeme-li kolem pekárny, jistě se nám začnou sbíhat sliny po čerstvém a teplém pečivu. Dostaneme chuť a to je právě ten sekundární projev vůně – sbíhající se sliny. Stejně tak, jako když přijdeme domů a příprava domácí pečínky, řízků je v plném proudu. Obvykle prohodíme slova, jako – tady to pěkně voní apod. a pak už dostáváme hlad, nebo spíš chuť. I když jsme chvíli předtím měli párek v rohlíku, stejně vůně pečeného masa nám navodí jakoby pocit hladu. To je tak zvaná stimulace nerovových buněk, která dodává do mozku jisté impulzy a ty nás pak nutí něco dělat, nebo nedělat. Vůně dost ovlivňuje, ale nejen chuť, ale i náladu a mnoho dalšího.

Pomocí různých vůní, v tomto případě kvalitních lisovaných esenciálních olejů, se lze zbavit, či utišit dost časté problémy, například s bolestí svalů, ale i hlavy a mnoha dalších orgánů. Velice kladně také aromaterapie působí na problémy s dýcháním, jako jsou bronchitida, astma, rýma a mnoho dalších. Také se lze zbavit úzkostlivé nálady, stresu i napětí, depresí a lépe pak také koncentrovat paměť.

Oleje se ředí nejlépe s podobnými, látkami, alespoň co se na přírodní báze týče. Lze tak použít čistý olej, med, alkohol, sůl, mýdlo nebo smetanu. A plno dalších, záleží na každém, kdo jak a čemu dává přednost.

S takto připraveným olejem se provádí příjemná technika aromaterapie pomocí koupelí, také velice příjemných masáží, oblíbené jsou obklady, nebo inhalace, jemné použití aromalampy a dá se také pozřít, v kombinaci s alkoholem. Ale u této možnosti pozor, je nezbytné ji předem konzultovat s odborníkem na aromaterapii. Tím je myšlen skutečně odborník a ne člověk, který aromaterapii bere jako koníček, volnočasovou aktivitu.

Než se pustíte do kouzel léčebné metody pomocí příjemných vůní, pak se vždy informujte, jak se co přesně používá, co se dá udělat a co raději ne. Méně je někdy více a chcete se spíše zbavit jistých obtíží, než si přivodit neblahý pocit, nebo dokonce ještě horší projevy.

Které oleje se nejčastěji používají a jaké jsou jejich hlavní přednosti:

Tea tree oil – klasika, ten se propaguje pořád. Umí až neuvěřitelně rychle a šetrně zbavit tělo zánětlivých stavů, poradit si s problémy s pokožkou. Dále je velice účinný při nachlazení, léčí opary i afty, dokonce je účinný proto celulitidě, na revma, artritidu, nebo proti plísním. Skvěle desinfikuje.

Bergamot – zbavuje tělo nahromaděného stresu, napětí, ale také dlouhodobých depresí, úzkostlivých stavů a funguje také na pleť, proti akné. Navíc zbavuje tělo problémů s močovým měchýřem.

Levandule – je skvělá proto stresu, příjemně uklidňuje a uvolňuje. Zbavuje tělo tak nepříjemných bolestí hlavy, problémů se spánkem, ale také účinkuje při nemocech dýchacího ústrojí, jako je astma, bronchitida. Levandule je také účinná na bolestivé a nepravidelné menstruace.

Eukalyptus – ten zejména působí na dýchací soustavu a zmírňuje projevy nemocí astma, bronchitidy, kašle, také rýmy, angíny a běžného nachlazení. Poradí si s křečemi ve svalech anebo revma.

Heřmánek – účinný pomocník proti rýmě i celkovému nachlazení umí také zklidnit podrážděný žaludek, posílit srdeční činnost, zbavit tělo nepříjemného napětí ve svalech a také uklidnit. Je účinný proti zánětlivým procesům.

Rozmarýn – perfektní pomocník proti migrénám, ale i běžným bolestem hlavy, umí skvěle uklidnit, zbavit tělo stresu a nepříjemného vnitřního napětí, dále také skvělý proti mastné pokožce, ale pozor – zvyšuje krevní tlak a není tak vhodný pro ty, co na něj trpí.

Šalvěj – uklidňuje a zbavuje nervozity. Skvělá proti jakémukoli emocionálním rozrušení, proti poruchám spánku.

Jasmín – nejen že umí skvěle navodit atmosféru, ale je také výtečným afrodiziakem.

Růže – výtečná na všechny typy pletí, zbavuje je problémů a účinná proti nepříjemné celulitidě.

Meduňka – skvěle působí na problémy se spaním, uklidňuje, navozuje vnitřní klid a pohodu. Zbaví těla migrén, ale i nachlazení.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články