Cvičení step aerobic

11.11. 2013 • Hubnutí a cvičení 3923x

Step aerobic se řadí k formám aerobiku, nicméně je obohacen o pomůcku nazvanou "step", což je malý schůdek, jenž dělá cvičení ještě o něco více intenzivní obzvlášť pro dolní polovinu těla. Step aerobic je velice účinná forma vytrvalostně silového aerobiku střední až vysoké intenzity. Zmíněný step má výšku patnáct až třicet centimetrů. Díky stepu se intenzita cvičení oproti obyčejnému aerobiku může zvednout až o třicet procent. Ve step aerobiku se tedy cvičí takové sestavy, které jsou založeny hlavně na krocích nahoru a dolů ze stepu, aby se pořád překonával výškový rozdíl mezi podlahou a podložkou. 

Step aerobic se zaměřuje hlavně na svalstvo dolních končetin a na hýžďové svalstvo. Během cvičení dochází k mnohem větší spotřebě energie než u ostatních aerobních forem cvičení, mezi něž se řadí třeba jogging. Posilovány jsou ovšem i jiné partie a díky tomu dochází ke komplexnímu procvičení celého těla. Step aerobic se hodí skoro pro každého člověka, nicméně je o něco více náročný na klouby, takže se ve výsledku příliš nedoporučuje osobám staršího věku a lidem s kloubními obtížemi. Cvičení step aerobiku se nehodí také pro budoucí maminky, nicméně záleží samo sebou na daném cvičiteli a struktuře lekcí. Obecně se step aerobic dá doporučit zdravým lidem pod pětatřicet let věku. Úplní začátečníci by nejprve měli absolvovat úvodní lekce zaměřené na nácvik.

Step aerobic

Klasická hodina aerobiku se od verze se stepem příliš neodlišuje. Nejdřív je důležité rozehřát si tělo, aby se připravilo na následující aerobní zatížení. Tato rozcvička by měla trvat zhruba deset minut až čtvrt hodiny. Poté by měla následovat hlavní část, při níž se procvičuje choreografie, kde se už začnou využívat stepy. Ovšem pozor, ne všechny prvky probíhají na stepech. Choreografií může být rozmanitý počet, většinou bývají dvě a celá část trvá třicet až čtyřicet minut. Celé tělo se nakonec musí zklidnit a jednoduše protáhnout. Step aerobic se každopádně výborným způsobem hodí na redukci přebytečné váhy. Také dovede zvyšovat celkovou fyzickou kondici a napomáhá s tvarováním celého těla, kde si bere na starosti nejvíce nohy a hýždě. Jde o velice efektivní aerobní aktivitu, při které se můžete dočkat poměrně rychlého zhubnutí. Ještě k tomu se vám během cvičení vyplaví poměrně slušné množství endorfinů, jež zajišťují psychickou pohodu a zbaví člověka nadbytečného stresu. 

Ke cvičení step aerobiku přitom nemusíte mít příliš mnoho vybavení. Zapotřebí bude vhodné sportovní oblečení a kvalitní boty, jež odpruží nárazy. Během cvičení se využívá stepů, ale ty se většinou dají zapůjčit přímo na cvičišti, pokud se tedy nerozhodnete cvičit v teple svého domova. V takovém případě by bylo lepší si jeden step přímo pořídit. Občas se mohou využívat také další pomůcky jako třeba činky. Část lekce probíhá také na zemi, takže se určitě bude hodit i nějaká vhodná cvičební podložka. Jestliže hodláte navštívit nějaký kurz step aerobiku, pak ho jistě najdete v každém větším městě, protože se jedná o poměrně oblíbenou sportovní aktivitu, u které se dá hodně zhubnout a posílit problémové partie. 

Během step aerobiku je podstatné správné držení těla, takže při cvičení pokaždé tlačte ramena dozadu, držte vypnutý hrudník, zpevněte hýždě a břicho a nepropínejte kolena. Na stepu je vhodné mít položenou vždycky celou plochu chodidla, našlapovat přes patu, mít nohy pořád pokrčené v kolenou a těžiště těla mírně nachýlené vpřed. Pravidelně kontrolujte polohu, ve které se nachází step, nikdy z něj neseskakujte ani nesešlapujte vpřed. Určitě si dávejte pozor na záklon či předklon v bederní oblasti. Výška stepu by měla být přizpůsobena pohybovým dovednostem. Úhel mezi stehnem a lýtkem nikdy nesmí klesat pod devadesát stupňů. V opačném případě by došlo k nadměrnému zatížení kolenního kloubu a bederní oblasti. Jestli ještě dostatečně nezvládnete techniku nohou, pak nepřidávejte pohyby paží.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články