Dejte sbohem jarní únavě!

17.03. 2014 • Zdraví 1532x

Poslední týdny pociťujete únavu i při sebemenší námaze a cítíte se tak nějak vyčerpaně? V tom případě zpozorněte, protože jste se možná stala obětí jarní únavy. Postihuje každou druhou ženu a přestože to není oficiálně uznaná nemoc, její léčení může trvat dlouhé týdny. Jak zařídit, aby to na Vás vůbec nezkoušela?

Základem prevence je pohyb a sluníčko

Ačkoli jste možná do teď žila v přesvědčení, že sluníčko nám spíše škodí, opak je pravdou. Naše tělo si ze slunečního svitu vyrábí vitamín D, který potřebujeme pro správnou funkci kostí. Lidé trpící nedostatkem tohoto vitamínu jsou více náchylní k řídnutí kostí (osteoporóza) nebo krvácejícím dásním. Často tento nedostatek ale také vede k únavě, kterou pociťujeme zejména na jaře. V zimě svítí slunce jen minimálně a navíc slabě. To pak vede právě ke sníženému množství vitamínu D v našem těle.  Snažte se proto na jaře pohybovat na sluníčku co nejvíce a nezapomínejte na pohyb. Ideální je spojit obojí a vyrazit na alespoň hodinovou procházku do přírody.

A zase ty ryby!

V nejkritičtějším období (březen-duben) zapojte do svého jídelníčku minimálně dvakrát týdně ryby. Obsahují velké množství jódu, který je zodpovědný za správnou funkci našeho metabolismu. Zvyšte také denní příjem ovoce a zeleniny – měla byste jíst alespoň pět porcí denně. Zázračným bojovníkem proti únavě je B-komplex. Koupíte ho ve formě doplňku stravy v každé lékárně a výsledky budou patrné už po pár dnech. Nezapomínejte ani na pitný režim, naučte se vypít alespoň dva litry nejlépe čisté vody za den.

Poznejte příznaky vážnější choroby

To, že se Vám při sobotním odpoledni nechce nic dělat, ještě neznamená, že nutně trpíte jarní únavou. Pozorujte své tělo a jeho reakce na různé situace. Nemáte na nic náladu, nechce se Vám cokoliv dělat a  nejradši byste zůstala celý den v posteli? Pociťujete přecitlivělost na světlo a hluk? Pokud takto poslední dobou vypadá téměř každý Váš den, měla byste zpozornět a přestat to shazovat pouze na svou vlastní lenost. Existuje totiž nemoc zvaná chronický únavový syndrom a to už není žádná legrace, protože Vás dokáže naprosto vykolejit z běžného života. V případě, že máte podezření na sebe nebo své blízké (věnujte pozornost i dětem), neváhejte okamžitě navštívit svého lékaře.

Věnujte čas odpočinku

Jarní únava se naštěstí projevuje trochu mírněji. Na druhou stranu by se ale také neměla podceňovat. Rozhodně si neodepírejte odpočinek a spánek, jak má mnoho lidí ve zvyku. Pracujte jenom na tom, na čem musíte a neberte si práci domů. Ložnici berte pouze jako odpočinkovou místnost. Vyhněte se polehávání v posteli s notebookem nebo koukání na televizi z postele. Raději zklidněte svou mysl přečtením nějaké zajímavé knihy. Australští vědci zjistili, že krátká četba před spaním Vám může přinést kvalitnější spánek! Kromě jiného také mírně unaví Vaše oči, takže nehrozí problémy s usínáním.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články