Hubnete? Nezapomeňte navštívit prodejnu zdravé výživy!

15.06. 2014 • Hubnutí a cvičení 1497x

Možná jste v prodejnách zdravé výživy jako ryba ve vodě, možná máte ale k takovému objektu stejný odpor jako k zubaři či jinému lékaři. Lidé na dietě nejsou vždy vegetariáni štíhlí jako proutek říznutí ethno módou, kteří se ve zdravé výživě ukáží každý druhý den, aby se o nich dobře vědělo. Ne, dietu si sami sobě nařizují i všichni ostatní, kteří třeba do podobné prodejny nikdy ani nevkročili. Z osobní zkušenosti vím, jak jsem se takové návštěvě sama bránila. Žila jsem v předsudku, že tam bude všechno drahé, lidé divní a že na mě budou koukat jako na blázna, který neví, co je to naklíčená cizrna nebo k čemu je dobrá kustovnice čínská. Ruku na srdce, to vědět ani nemusíte. Důležité je, abyste tam našli to, co si přejete. A co vám bude chutnat. Na pochoutky výše jmenované můžete s klidným srdcem zase zapomenout. Pojďme se krok za krokem seznámit s tím, co na pultech zdravé výživy můžeme najít, a jak nám to pomůže při hubnutí.

Tak předně určitě ucítíme vůni tmavého celozrnného pečiva, často v BIO kvalitě. Jakkoli se při dietě upozorňuje, že se to s pečivem nemá přehánět, věřte tomu, že takovéto si můžete dopřát s klidem. Zdravá jsou i semínka nejrůznějších druhů, kterými bývá pečivo posypané.

V regálech zdravé výživy objevíte také celozrnnou mouku, z které budou vaše pokrmy výživnější a zdravější. A také dobře chutná! Až se zakousnete do prvního koláče z celozrnné mouky nebo do placky z této hmoty, určitě vám to připomene grahamky nebo jiné takové slané tyčinky. A ty si můžete v rámci diety klidně dopřát a ještě si je upéct doma. A máte rádi sladké kaše? Pak je tu dobrá zpráva. Po návštěvě prodejny zdravé výživy budete moci sladkou kaši z mléka a medu připravit z ovesných vloček, jahel, rýžového prášku, kukuřičné krupice a podobně! Pytlíčků s ingrediencemi dobře svařitelnými s horkou vodou či horkým mlékem najdete nespočet. A co víc, většina následně chutná lépe než krupicová kaše z bílé krupičky.

Pokud milujete těstoviny, můžete si jich dopřát na dietě klidně spoustu! Tedy pokud opustíte vaječné varianty těstovin za pár korun v supermarketu a připlatíte si něco málo za celozrnné těstoviny z žitné, pšeničné, ječné i jakékoli jiné mouky. A pokud se zde bavíme o penězích, ne vždy je zdravá výživa notně dražší než „normální“ obchody a supermarkety. Třeba takový kus-kus nebo pohanku sežene v těchto specializovaných obchodech minimálně stejně drahé, ne-li o pár korun levnější. A často navíc v bio kvalitě.

Zdravá výživa je vhodná pro lidi na dietě i z toho důvodu, že vám ukáže, co všechno se dá jíst. Supermarkety nám dávají jen omezený rozhled o potravinách. Co nevidíme v jejich regálech, jako by neexistovalo. Co ale takové tofu, šmakoun, cizrnové, kapustové, čočkové či slunečnicové karbanátky? Co kozí sýr, jogurt či mléko? Co farmářské máslo, sójové a bylinkové pomazánky? Je toho spousta a většina takových věcí neupírá strávníkovi gastronomický zážitek. Ba naopak, často lidem otevře oči, že jíst se toho dá spousty, jen že je těžké se o tom dozvědět...Tak se nenechte dále klamat nabídkou supermarketů, ve kterých „mají přece všechno“. Není to pravda a díky bohu snad také nikdy nebude.

Někomu, kdo se snaží redukovat svoji tělesnou váhu, také udělají radost zdravé sladkosti. Jsou sladké, dobré, ale krom toho také výživné. Třeba takové grahamové nebo melasové sušenky, stejně jako ořechy či mandle poslepované medem. Sladkostí je spousta a i když se kvůli cukru (či medu) bude vždy jednat o energeticky mírně náročnější pochutiny, dá se mlsat výživně a dobře. Zapomeňte na tyčinky á la Snickers nebo Deli a podobné průmyslově vyrobené „dobroty“ napěchované chemikáliemi, co to jen jde. Ale připravte si klidně i sami výbornou pochoutku v podobě mandlí naložených v medu. Je to zážitek k nezaplacení, neztloustnete a nezahltíte se chemií. A ke zdravému životnímu stylu stejně jako k hubnutí jako takovému jsou zdravé potraviny nevýslovně a nezpochybnitelně potřeba.

Pokud si rádi připlatíte za nějaký ten komfort navíc, v některých prodejnách zdravé výživy naleznete i čerstvé ovoce nebo zeleninu v bio kvalitě. Rozhodně se vyplatí něco takového vyzkoušet. A pokud bio ovoce či zeleninu zařadíte do svého jídelníčku namísto svačin složených z jiných věcí, uvidíte, jak to zamává s ručičkou na osobní váze. Přírodní látky zkrátka potřebujeme a bez nich se ani při dietě nikam nepohneme.

V neposlední řadě vám budou umět ve zdravé výživě dobře poradit, co si máte vybrat. Pokud chcete co nejméně energeticky náročné suroviny, obsluha vám zajisté ukáže, z kterých regálů máte vybírat. Co třeba takové polévky z luštěnin do litru vody? Když naopak hubnout přímo nechcete, jen máte zájem o ozdravení organismu, navede vás obsluha k detoxikačním čajům a kúrám.

Zkrátka a dobře: stojí za to se ptát a stojí za to krom sportu a redukce množství konzumované stravy také tu stravu vyměnit za zdravější. Rozdíl na svém těle budete moci pozorovat hned. Ono se vám totiž za vaši péči odvděčí a uvidíte, že se správnou stravou se dá nejen zhubnout, ale také krásně omládnout!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články