Hubnutí a jojo efekt

16.08. 2011 • Hubnutí a cvičení 2669x

Chcete zhubnout? Důležité je pustit se do toho vhodnou dietou, která bude nejlépe doplněná pravidelným cvičením. Pokud budete držet hladovku či různé nezdravé diety, můžete zhubnout, ale v okamžiku, kdy začnete zase „normálně“ jíst, budete se potýkat s jojo efektem. Co to je a jak mu předejít?

O hubnutí

Hubnutí neboli ztráta tělesné hmotnosti představuje proces, ve kterém klesá energetická rezerva člověka uložená v tukové tkáni. Hubnutí je zdravé u obézních lidí či lidí s nadváhou. Hubnutí však musí být postupné a nejlépe pod dohledem lékaře.

Hubnutí nemusí být vždy jen výsledkem diety. V těchto případech však jde většinou o hubnutí, které nevěští nic dobrého. Jde např. o genetickou poruchu, nadměrnou fyzickou či psychickou zátěž, poruchu asimilace potravy, depresi, psychózu, AIDS, myopatii, skrytý zánět, parazitární onemocnění atd.

O jojo efektu

Jojo efekt má skutečně mnoho společného s hračkou, která nese jméno jojo. I zde je totiž základní princip nahoru a dolů. Běžně používáme pojem jojo efekt ve spojitosti s hubnutím a nabíráním váhy.

Jojo efekt je tedy opakovaný cyklus snížení a následného zvýšení váhy. Objevuje se především u těch lidí, které se snaží zhubnout rychle v krátkém intervalu.
Pokud si totiž nastolíte přísnou dietu, dlouho ji nevydržíte a postupně se vrátíte k normální stravě. Tělo se však „bojí“, že ho opět budete trápit hlady a udělá si zásobu v podobě přibraných kilogramů.

Jojo efekt je častým problémem věčných dietařů, které k hubnutí přistupují z nezdravého pohledu. Je způsobený ztrátou hmotnosti, která se netýká pouze tuku, ale i svalové tkáně. Tu byste správně hubnout neměli.

Jak předejít jojo efektu

Chcete účinně předejít jojo efektu? Zvolte vhodnou dietu. Jaká je to dieta? Obecně můžeme říci, že je nutné především naučit se jíst zdravě a dietně dlouhodobě. Změňte svůj životní styl a začněte jíst zdravěji a méně, ale zároveň tak, abyste byli schopni se takto stravovat dlouhodobě.

Nezapomeňte na to, že zdravý úbytek váhy je maximální jeden kilogram týdně. Při rychlejším hubnutí se zvyšuje pravděpodobnost jojo efektu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články