Hubnutí plaváním

05.08. 2011 • Hubnutí a cvičení 10540x

Kdo by tuto situaci neznal. Vloni koupené kalhoty jsou najednou malé. Nevypadá to, že by se ve skříni srazily. Tak je tam zase odložíte a doufáte, že do nich jednou zhubnete. Ale proč jednou, proč ne hned? Proč opět nezažít ten kouzelný pocit, kdy se za vámi ohlédne nějaký muž? Kdy ženy budou jen závistivě koukat, jakou máte perfektní a štíhlounkou figuru.

Chce to přece jen trošku vůle a novou závislost. Třeba na sportu. Že nejste sportovní typ a nebaví vás někde se v posilovně trápit nebo pobíhat venku, kde se vám každý bude posmívat? Nebo že vaše klouby neustojí jogink, či nějaké hopsání v tělocvičně? Vyberte si sport, který vám bude vyhovovat. Nikde přece není psáno, že musíte dělat to, co je momentálně moderní nebo k čemu vás nabádá okolí.

Co takhle plavání? Nezatěžuje klouby, nepotíte se, nikde nehopsáte a voda vás krásně nadnáší. Přitom spalujete kalorie, jako u každého jiného sportu. Máte-li v plánu opravdu zhubnout, mějte na paměti, že neplatí pravidlo, že čím déle cvičíte nebo plavete, tím rychleji hubnete.

Zásadním parametrem je třicátá minuta pohybu, kdy tělo donutíte díky němu spalovat tuky. To znamená, že tato doba by měla být v každém případě základ. Minuty navíc jdou k dobru. Výjimku tvoří jen pohyb nalačno. Vodu si samozřejmě dopřát můžete. V tom případě tuky spalujete již při prvních minutách cvičení. Pro optimální výsledek nepřekračujte hodinu intenzivního pohybu.

Kromě času je zapotřebí hlídat si i tep. Je opravdu dobré naučit se poznat svoji hranici. Zrychlené dýchání, zčervenání tváří a přiměřené pocení je naprosto v pořádku. Při píchání v boku je záhodno si odpočinout, zařadit protáhnutí celého těla a zhluboka dýchat. Při každém tělesném pohybu se vyplatí vnímat známky vašeho těla. Pokud jste úplný začátečník a s hubnutím máte špatnou zkušenost, jistě se neustále vážíte a metr používáte jen zřídka.

Zásadní chyba, kterou hned na začátku snahy musíte odbourat. Centimetry v pase, oblasti boků, stehen i paží jsou tím nejlepším měřítkem, zda se dostavily nějaké výsledky. Zpočátku se totiž tělo hodně zpevňuje. Tuk v těle nahrazuje svalová hmota, která je těžší, proto váha může i mírně stoupat nebo zůstat stejná. Změny však zpozorujete na úbytku centimetrů a na starších kouscích oblečení - třeba právě na oblíbených kalhotách.

V dnešní době existuje obrovské množství sportů. Jak již bylo zmiňováno, od klasického běhu, trápení se v posilovně, až po novinky jako je zumba a další. Je úplně jedno, jaký sport si vyberete. Pravidlem každého hubnutí je, že se musíte hýbat a stále platí, že klasické sporty jsou pro spalování tuků ty nejlepší. Opravdu není třeba hledat nějaké zázračné sporty, stačí si zvolit ty nejprověřenější. A právě plavání patří mezi tyto klasické sporty, které vám zaručí kýžený úbytek tukových partií. Díky klasickému, cílenému plavání dosáhnete zpevnění celého těla, neboť při odporu vody namáháte nejenom ruce a nohy, ale i hýžďové a břišní svaly.

Při každém takovémto rozhodnutí by měl mít každý na paměti, že sport je vhodnou a doporučovanou součástí všech redukčních diet. Je potřeba sledovat příjem a výdej energie. Naše tělo je totiž nastaveno na určitý výkon, ke kterému potřebujeme patřičnou energii. Tu získáváme z potravin – příjem a pohybem ji zase spotřebováváme – výdej.

Pokud chceme snížit váhu, měl by být příjem a výdej takový, abychom více energie vydali, než získali. To znamená, že opravdu nestačí jen snížit energetickou hodnotu potravin, ale také zvýšit výdej energie. A tohoto docílíme jen jakýmkoli pohybem, nejlépe sportem, který nám bude vyhovovat. Plavání je proto velice optimální součást hubnoucího procesu.

Ale pozor. Říká se, že všeho s mírou. A při redukční dietě to platí dvojnásob. Toto je zásada číslo jedna. Pokud se nechcete věnovat sportu na profesionální úrovni, nikdy sportování nepřehánějte. Nesnažte se co největšími výkony vydat ze sebe co nejvíc. Takhle to opravdu nefunguje. V případě, že nejste trénovaní, přílišným namáháním se jednak nepřiměřeně unavujete, zatěžujete celou svoji tělesnou soustavu a v neposlední řadě spalujete daleko více sacharidů získaných z potravin během dne, než uložených tukových zásob, o které vám jde především.

Dále je potřeba dávat velký pozor na psychiku. V praxi to znamená, že v případě většího vydání energie, si pomyslíte, že se můžete s klidným svědomím i trochu více najíst. A ve vodě jak známo vyhládne každému. Doplníte příjem energie na úroveň právě vydaných kalorií při plavání a můžete začít od začátku.
Pokud se budete v rozumné míře věnovat sportu, možná vás překvapí, že se postupem času jako zázrakem sníží i pocity hladu a „chutě na něco“. Jednak díky pohybové aktivitě na jídlo zapomenete a jednak látky, které se při sportu uvolňují, takzvané endorfiny, vám dodají pocit „štěstí“ a uspokojení, které byste jinak vyhledávali právě v konzumaci jídla.

Ať už se tedy rozhodnete pro plavání, či jiný sport jako pohybovou aktivitu ve spojení s dietou, tato by vás v první řadě měla bavit. Zaručená cesta k neúspěchu je zvolení sportu, který vás nebaví, nebo k němu máte nějaký odpor.

Z finančního hlediska není tato činnost nijak nákladná. Prvotní vklad do plavek je sice investice, ale pohled do zrcadla, kde se potom krásně vyjímá zpevněná a štíhlá postava, za tuto vynaloženou částku zcela určitě stojí. Po zakoupení permanentky už žádné další náklady nejsou. Plavání je tedy kondiční sport, který vám dopomůže k pěkné figuře a přitom není nijak nákladný.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články