Jak posílit imunitu?

12.10. 2013 • Zdraví 2015x

Imunita je velmi důležitá, chrání vás před nepříznivými vlivy, před nemocemi a podobně. Určitě znáte někoho, kdo vám třeba vyprávěl o někom, kdo má oslabený imunitní systém. Takový člověk je pořád nějak nemocný. Jakýkoliv vir, virové onemocnění, virová bakterie, záněty, infekce a podobně. Pro ty, kteří mají imunitní systém v pořádku to problém, až tak není, tělo se s tím popasuje a obvykle dokáže zvítězit nad nemocí a odnesete to třeba jen lehkým nachlazením a pdoobně. Ti však, kteří imunitu tak odolnou nemají, obvykle jsou stále nemocní. A stačí k tomu opravdu maličko, například umýt si vlasy a otevřít okno, nechat okno otevřené dlouho, nedostatečné oblečení, oblečení, ze kterého vám čouhají ledviny a podobně. Navíc v tuto chvíli, i když sluníčko krásně svítí, bývá zima. Když si vyrazíte ven, myslete na to, že je dobré se obléknout, hlavně ráno a večer, protože to bývá nejchladněji z celého dne. Stačí takovýmto lidem, kteří mají oslabený imunitní systém, vyjít ven jen jednou a hned jsou nemocní a nachlazení.

Ovšem nemoc se nevyhýbá ani lidem, kteří mají imunitní systém v pořádku. Občas se stává, že po nemoci jsme náchylnější a musíme se více hlídat. Je dobré také posilovat svůj imunitní systém, zvláště pak na, pozdim a v zimě. Obvykle přechod z léta, kdy bylo teplo a chodili jsme ven pouze v tričku s krátkým rukávem či v tílku a neřešili, jaká je teplota, protože bylo hezky a teplo, při přechodu k podzimu je nutné o sebe více dbát. Ono to však není jen o počasí, dnešní životní styl lidí imunitě moc nepřidá. Stres, špatná životospráva, uspěchaná doba, to vše imunitu oslabuje a přispívá k tomu, že jste náchylnější k nemocem. Jak se tohoto problému zbavit? A jak imunitu posílit?

1. NESTRESOVAT SE A USMÍVAT SE

Pokud v práci trpíte stresem a zažíváte stresové situace, není to nic příjemného. Pokud se však stres vkládá i do rodinného života, prakticky z něj nevyjdete. Stresujete se, zda budete mít dostatek financí, zda budete moci platit dětem kroužky, zaplatíte hypotéku, dokážete našetřit na dětské tábory, na dovolenou a podobně. Tohle všechno vás logicky stresuje. Se stresem se prostě a jednoduše musíte naučit bojovat a překonat jej. Ono vám totoiž nic jiného nezbyde. Dělejte si svět příjemnější, kupte si knihu, kterou máte rádi, uvařte si dobré jídlo, relaxujte, meditujte, cvičte, dělejte zkrátka všechno, aby, jste stres odehnala a dokázala jej překonat a lépe snášet. Podzim je navíc také období, kdy mnoho lidí podléhá depresím, není už teplo, není už dlouho světlo, bývá často zima, nesvítí sluníčko a podobně, to hodně podporuje deprese.

2. SPÁNEK, RELAX, ZÁBAVA

Pokud se projevuje stres, imunita klesá. Podpořte jí také tím, že se pořádně vyspíte. Základem je samozřejmě dobrá postel, jít spát v pohodě, bez stresu, bez hádek. Pomáhá také to, že spíte ve vyvětraném prostředí a hlavně se v posteli nedívejte na televizi, jakmile ji zhasnete, dlouho pak nemůžete usnout. Relaxujte. Jděte si zaplavat, cvičte, meditujte, dívejte se na televizi, sledujte filmy, oblíbené seriály a podobně. Pokud to jen trošku jde, jděte ven, mezi přátelé, kamarády. Podnikňete s nimi nějaký ten výlet, prodloužený víkend a podobně. Tohle všechno vám pomáhá posilovat imunitní systém.

3. NEMYSLET NA PRÁCI A STAROSTI, DOVOLENÁ

Musíte své tělo hýčkat a rozmazlovat, protože právě díky tomu dokážete odolat stresovým situacím a zregenerujete tělo. Jeďte občas na prodloužený víkend, někam na chatu, na hory, na wellnes a podobně. Dovolená je velmi nutná. Nemusíte ani jezdit nikam daleko do exotických krajin a podobně, pokud vám to finance nedovolují, pronajměte si chatu někde v tuzemsku a odpočívejte. Choďte nahouby, na procházky, opalujte se, nic nedělejte. Relaxujte. Dovolená u moře nebo na chatě, je to jedno, hlavní věc je to, že nemyslíte na práci, na to co se na vás navalí, jaké máte starosti. Prostě vypnete a užíváte si. To je pro imunitu dobré.

4. ŽIVOTNÍ STYL

Psychické i fyzické zdraví je propojeno a neuvěříte jak moc (vlastní zkušenost). Jeden bez druhého nedokáže dost dobře fungovat, a proto se objevují problémy. Je proto potřeba vyváženě, pravidelně jíst, přijmat tekutiny, hýbat se a být psychicky v pohodě. Pokud žijete ve vztahu, který vás vyčerpává, odráží se to na zdraví a také na imunitě. Jezte pomalu, pravidelně a stravu, která obsahuje zeleninu, ovoce. Nesmí být strava moc těžká a kalorická, protože pak vás tíží a vy se cítíte, nafouká a přecpaná. Tekutiny jsou také důležité minimálně dva litry a to čaje, minerální vody a neperlivé vody. Cvičení je také hodně důležité, protože to vám pomáhá pro správný metabolismus a pro vaše duševní zdraví, po cvičení se cítíte skvěle.

5. VITAMÍNY A MINERÁLY

Vitamínové doplňky stravy mnoho lidí podporuje a mnoho je zavrhuje. Pravda je asi někde uprostřed. Pokud nedokážete, nebo nemůžete do těla dostat vitamíny ve formě potravin a podobně, nastává chvíle kdy je vhodné do těla "dát" pár vitamínu v podobě vitamínového doplňku. 

6. OČKOVÁNÍ

Proti chřipce, proti klíšťové encefalitidě a podobně není od věci, myslet na prevenci pro své tělo. Teď je na to vhodná doba, dokonce ta nejvhodnější.

7. PRAVIDELNÉ NÁVŠTĚVY LÉKAŘE

Aby vaše tělo fungovalo tak jak má, je dobré pravidelně chodit na preventivní prohlídky. Ať už ke gynekologovi, k očnímu lékaři a podobně. Myslete na prevenci a raději k obvodnímu lékaři jednou za dva roky jděte, pro jistotu, pro váš klid. Jakmile vám něco bude, už tam musíte a problém budete muset řešit a podstoupit nějaké to vyšetření.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články