Jak správně zhubnout v 10 krocích

09.03. 2014 • Hubnutí a cvičení 2442x

Chcete být do léta fit a chlubit se v plavkách dokonalou postavou? V tom případě budete muset přijmout do života nějaká ta omezení a návyky, které Vám při cestě za Vaším cílem pomůžou. Obrňte se velkou trpělivostí a silnou vůlí. Nikdo neříká, že to bude lehká cesta, ale pokud vydržíte, bude to stát za to!

1) Když Vaše oči jí za Vás

Člověk má zkrátka od přírody dané, že když je hladový, nandá si mnohem více jídla, než ve skutečnosti potřebuje. Navíc mnoha lidem rodiče v útlém dětství vštěpovali do hlavy, že se musí sníst všechno, co je na talíři. Zapomeňte na tyto i další hloupé zvyky a vždy, když si připravujete jídlo, nandejte si o jednu porci míň, než měl Váš mozek původně v plánu. Vyhnete se zbytečnému přecpávání nebo odnášení zbytků.

2) Jezte více vlákniny

Vláknina je Váš nový pomocník na cestě za vysněnou postavou! Už malé množství dokáže navodit pocit sytosti a zahnat hlad. Navíc urychluje metabolismus, takže Vám kila půjdou dolů snadněji. Vyhněte se doplňkům stravy a spoléhejte raději na přírodní vlákninu. Najdete jí ve většině zeleniny (nejvíce v listové – např. špenát, kapusta, salát), ale také v rýži či celozrnném pečivu.

3) Pryč s bublinkami!

Mnoho lidí se stalo už doslova závislými na perlivých nápojích a nedokážou si bez nich představit život. Buďte chytřejší a dejte přednost obyčejné vodě nebo ovocným a zeleninovým šťávám. Perlivé nápoje obsahují velké množství oxidu uhličitého, který má odvodňující účinky a Vy tak budete mít za pár minut zase žízeň.

4) Jezte pomalu a jídlo si vychutnávejte

Jestliže patříte mezi typy lidí, kteří do sebe dokážou naházet jídlo během pár minut a už zase honem spěchají zpátky do práce, zpozorněte. Nejen, že si zaděláváte na vážné zdravotní problémy, ale navíc Vaše tělo ani nestihne postřehnout, že jste jedli (trvá mu to asi 20 minut). Tím pádem Vás za hodinu zase překvapí hlad. Jezte pomalu a každé sousto pořádně rozžvýkejte, jedině tak se dočkáte štíhlé postavy.

5) Přestaňte přemýšlet o problémech

Výzkumy prokázaly, že lidé, kteří jsou ve stresu, tloustnou dokonce dvakrát rychleji, než lidé, kteří jsou v psychické pohodě. Přestaňte se utápět ve svých i cizích problémech, řešte jen to, co je nezbytně nutné, nedávejte stresu žádnou šanci a už vůbec se kvůli němu nepřecpávejte! Řešením není sníst kilo zmrzliny, raději jděte cvičit!

6)  Přestaňte si jídlo zakazovat

Určitě sama dobře víte, jak je to se zakázaným ovocem – láká Vás ještě víc. Není důvod si jednou za čas nedopřát, naopak to Vašemu tělu prospěje. Vyhraňte si jeden den v týdnu a s čistým svědomím si dopřejte klidně něco tučnějšího.

7) Omezte smažená jídla!

Smažená jídla prostě zdravá nejsou, to je obecně známá věc. Pro hubnutí to ale platí dvakrát tolik! Přepálený tuk nejen, že zvyšuje riziko rakoviny, ale také zpomaluje trávení a způsobuje pocit nafouknutého břicha. Všechny oleje vyměňte za jeden a to olivový. Ten si můžete dopřávat klidně každý den a nejen na salátech.

8) Pořiďte si zápisník

Když si začnete zapisovat všechny věci, které za den sníte, budete mít lepší přehled o kaloriích. Pokud prvních pár dní vydržíte mít ukázkový jídelníček, bude Vás další dny mrzet to vzdát a tak raději vydržíte. Navíc si alespoň dopředu promyslíte, jestli Vám za to těch pár kostiček stojí a raději si je odřeknete.

9) Bez pohybu to prostě nejde

Ačkoli je v hubnutí Vaše stravování velmi podstatné, nesmíte zapomínat ani na cvičení. Sportu věnujte minimálně hodinu alespoň dvakrát týdně. Nezaměřujte se při cvičení pouze na určitou část těla, důležité je zaměřit se například i na taková záda nebo ramena. Po cvičení nedržte hladovku, naopak si dopřejte nějakou zdravou svačinku (nejlépe jogurtový nápoj nebo banán).

10) Nebojte se říkat ne

Problémy často nastávají při rodinných oslavách nebo návštěvách. Nechcete při nedělním obědě urazit známé, a tak si prostě necháte naložit plný talíř pečeně a knedlíků? Stop! Jsou to přece Vaši známí, nepřestanou Vás mít rádi, když jim řeknete, že se snažíte zhubnout. Možná Vás dokonce překvapí a půjdou do toho s Vámi!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články