Největší nešvary při stravování

01.10. 2013 • Zdraví 1831x

Ruku na srdce, kdo by někdy nezhřešil v jídle. Vždyť ten krémový zákusek nebo smažené bramborové lupínky jsou tak chutné. Sem tam to naše tělo promine, jenže když se těchto nezdravých pošušňáníček nahromadí více, začíná být zle. Kila přibývají, kupujeme si stále větší velikosti a představa vyjít v plavkách, začíná být naší noční můrou. Řešením, jak se opět vrátit do našeho krásného těla, je nasnadě – začít sportovat a hlavně už nejíst nezdravě. V následujícím článku vám přinášíme ty největší stravovací nešvary, kterým byste se měli velkým obloukem vyhnout.

Absence snídaně

Mnohým se ráno nechce brzo vstávat, takže čas od probuzení do začátku studijní či pracovní činnosti se snaží omezit na minimum. A to na úkor snídaně, což je veliká chyba. Ranní jídlo totiž dodá energetický základ, ze kterého člověk čerpá v první polovině dne. Když tělo nedostane svoji dávku hned o začátku dne ale až později, vede to k pozdějšímu přejídání na oběd či večeři. A v druhé polovině dne večera obvykle nemáme tak velký energetický výdej, tudíž to potom vede k tloustnutí. Navíc vynechání snídaně zapřičiňuje zvyšování hladiny cholesterolu v krvi. Lidé, kteří nesnídají, pak častěji během dne a hlavně večer mlsají. Pokud tedy chcete se svými kily zatočit, jezte hlavně ráno a v první polovině dne a daleko méně večer.

Nedostatečný příjem neslazených tekutin

Voda je základ života a rovněž zdravého stravování. Jestliže se chcete cítit dobře a vypadat k světu, musíte se naučit pít neslazené tekutiny. Nejlepší je obyčejná voda bez bublinek či neslazený čaj. Pozor naopak na kávu a černý čaj. Ty totiž odvodňují, takže se z celkového příjmu tekutin odčítají. Kromě vhodné tekutiny je potřeba zajistit tělu i dostatečné množství. Pro dospělého člověka by to měly být minimálně dva litry denně, při větší námaze či za teplého počasí se dávka samozřejmě musí zvýšit. Nějaký sladký nápoj si dopřejte jen občas. Litr džusu či sladké limonády totiž obsahuje i třicet kostek cukru. Hodně kalorií má v sobě také alkohol, takže i jeho popíjení omezte.

Velké množství smažených a zahušťovaných jídel

Jsou rychlá, chutná a zasytí. Mohlo by se tedy zdát, že v moderní době stále oblíbenější jídla z fast foodu jsou ideální, jenže opak je pravdou. Američtí vědci nedávno zjistili, že jediný měsíc stravování ve fast foodech dokáže způsobit na játrech stejné změny jako hepatitida. Smažené či zahušťované jídlo si tedy dejte jen výjimečně a naopak ve svém jídelníčku upřednostněte ovoce a zeleninu. A co ale přece jen dělat, když se potřebujete rychle najíst a chcete se vyhnout fast foodu? Dobrým řešením může být třeba jogurt, do kterého přidáte ořechy či sušené ovoce.

Noční konzumace

Se zdravým stravováním souvisí správné načasování. A to že v devět večer začnete vyjídat ledničku nebo spížku, do vhodného konceptu rozhodně nezapadá. Nejenom, že tělo v noci nadměrně zatěžujete, což může vést i k poruchám spánku, ale především do sebe dostáváte velké množství kalorií, které jednoduše nemůžete spálit. A výsledek je nasnadě – přibírání na váze. Samozřejmě odnaučit se večerní jedení je běh na dlouhou trať, ale když se do toho pustíte po krůčcích, zvládnete to. Začít můžete jednoduše – nekupujte do zásoby pochutiny, které máte rádi. Když je zkrátka nebudete mít doma, nemůžete je sníst!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články