Příznaky anorexie

10.08. 2012 • Anorexie 4708x

Ačkoliv se v dnešní době díky nejrůznějším médiím dovídáme o mentální anorexii celkem pravidelně, pořád setrvávájí určité nejasnosti v otázkách, kde vůbec tato nemoc začíná, a kde a jakým způsobem odezní. Jinak řečeno neustále existují dohady, jak se dá rozeznat běžná starost o štíhlou linii od jejích patologických podob. Z toho důvodu najdete v následujím textu stručný přehled základních příznaků, jakými se tato teď už velmi rozšířená nemoc projevuje. Rozebereme varovné signály týkající se hlavně psychologického hlediska, a také symptomy mentální anorexie, které se pojí přímo s naším tělem.

Asi jedním z nejvýraznějších příznaků případné anorexie je jistě podezření, jenž vyvolává způsob, jakým se nemocný člověk stravuje. Stále se opakují totožné situace jak z učebnice. Daný jedinec se, buď jídlu zcela vyhýbá, nebo se naopak až podezřele cpe. Anorexii také poznáte, když tímto způsobem postiženého člověka budete pozorovat a zjistíte, že dlouho vůbec nic nejedl. Na pozoru byste měli být hlavně ve chvíli, kdy se člověk začne nezvykle často vymlouvat a tvrdí vám, že momentálně teď s vámi nemůže jíst. Důvody proč nechce jíst, mohou být časem velmi promyšlené a systematické.

Dalším nepřekvapivým příznakem mohou být řeči o tom, jak je se svým tělem postižený nespokojený. Ve skutečnosti není tlustý, ale štíhlý. Tyto slova obyčejně provází důkladnými předsevzetími. Přesně ví, kolik chce zhubnout kilogramů, tak i centimetrů v pase. Velkým paradoxem ale bývá, že člověk trpící anorexií velmi často a rád mluví o jídle nebo se nachází poblíž pokrmů.

S vývojem mentální anorexie se spojují i příznaky somatického rázu. Postižený anorexií se třeba nezvykle rychle unaví, což je následkem obecně vyčerpávajícího způsobu života s ní související. Delší dobu trvající hladovka, časté zvracení nebo moc usilovné cvičení, na sebe jednoduše navážou formu pocitů, kdy je člověk totálně vyčerpaný, dýchavičný či ospalý. Rapidně se zhorší vzhled vlasů, kůže, pleti, zubů a nehtů. S tím je spojené i to, že člověku nemocného anorexií se snadněji udělají modřiny a otlaky.

Anorexie není v žádném případě pouze otázkou psychických potíží nebo změnou celkového vzezření člověka. Je doprovázena dalšími nejrůznějšími závažnými zdravotními problémy, jako je srdeční arytmie, celkové zpomalení tepu, velmi nízký krevní tlak, chudokrevnost, která znamená špatnou sedimentaci krve a nedostatek bílých krvinek.

Jelikož se nedostatkem příjmu potravy zhoršuje i funkce ledvin, můžou se projevovat častější otoky končetin, či se vytvoří močové kameny. Špatná výživa má za následek řídnutí kostí (tzv. osteoporóza). Prokázalo se, že kvůli tomuto dochází u osob postižených anorexií k většímu počtu zlomenin. Mezí žádné výjimky nepatří ani křeče, silné bolesti hlavy nebo poruchy vidění. Asi nejdůležitějším průvodním jevem u mentální anorexie je také tzv. porucha termoregulace.
Na tu poukazují hlavně výrazně studené končetiny.

Z nastíněného výčtu typických příznaků je patrné, že se mentální anorexie nesmí nikdy podceňovat a brát pouze jako psychická slabost. V té nejhorší možné variantě může znamenat smrt člověka. Za tou většinou vězí dehydratace či podvýživa.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Anorexie'
Tipy na jiné články