Pro koho je vhodné cvičení pilates?

04.11. 2013 • Hubnutí a cvičení 1735x

Hlavní a nespornou předností cvičení pilates dokonalé protažení celého vašeho těla včetně těch nejproblematičtějších partií. Zároveň se tak na rozdíl například od sportů jako je kick box děje výrazně decentnější formou. Jinými slovy jde o soubor technik, které z pilates společně dělají pomalé a v zásadě pozvolné cvičení. I proto jej můžeme doporučit výrazně širšímu okruhu zájemců než by se na první pohled mohlo zdát. Cvičení pilates tak lze bez problémů doporučit i starším ročníkům, stejně jako lidem trpícím výraznější nadváhou.

Obecně lze tedy bez přehánění pilates nazvat ideálním prostředkem pro udržení dobré kondice  v jakémkoliv věku (pokud samozřejmě daný jedinec netrpí zdravotními omezeními, která by podobné fyzické výkony nedovolovala provádět). Jde vynikající soubor cviků, které již po poměrně krátké době člověku umožňují zacházet se svou tělesnou schránkou tak, aby nedocházelo k jejímu nadměrnému zatěžování a přílišnému napětí. Zároveň pravidelným cvičením pilates dosáhneme  i toho, že dojde k výraznému posílení svalů, které jsou zodpovědné za ochranu jiných důležitých částí našeho těla, jako jsou kolena nebo kyčle, resp. Klouby jako takové.

Stejně tak pilates můžeme doporučit i každému, kdo nezávisle na dosaženém věku uvítá posílení břišních svalů. V případě pilates jde navíc o posílení vedoucí k opoře páteře: již z toho je nejspíše dostatečně zřejmé, pilates je vynikajícím druhem cvičení pro každého, koho dosud trápily chronické bolesti zad.

 V souvislosti s touto skutečností se proto o pilates poměrně často – a nutno říci že oprávněně -  hovoří jako o cvičení jako stvořeném především pro manuálně pracující, typicky pro ty, jejichž zaměstnání si žádá střídání několika opakujících se druhů pohybů. Už jen letmý pohled do tělocvičen, v nichž se dnes odehrává organizované cvičení pilates, však naznačuje, že ani takováto charakteristika není úplně přesná. Ze stejných důvodů je totiž pilates mimořádně vhodné pro každého, kdo kdo chodí shrbený či má vůbec problémy se správným držením těla, i proto je také cvičení pilates tolik oblíbené v řadách tzv. bílých límečků.

O pilates se ale samozřejmě vůbec nejčastěji mluví v souvislosti s herečkami, baletkami či modelkami  a jejich ideálními postavami. Právě zde bývá cvičení pilates ukazováno jako zázračný způsob, kterak se poměrně nenásilnou formou dopracovat tolik vytoužené ideální postavy. Nakonec je dost dobře možné, že tomu tak skutečně je.

Pokud se však alespoň krátce ponoříme do dostupné literatury, pak zjistíme, že odborníci jako typické cílové skupiny, jimž může cvičení pilates jedině prospět, označují nejenom herce, sportovce  či tanečníky jako profese, u nichž je důležité pracovat na koncentraci a udržování tělesné kondice, ale právě již zmíněné osoby trpící nadváhou či chronickými bolestmi zad. Dále jde o vhodné cvičení pro ty, kdo jsou dlouhodobě vystaveni stresovým situacím. Doporučit pilates dále můžeme těm, které opakovaně postihují napěťová zranění. Zároveň jde o vhodnou aktivitu jako součást prevence osteoporózy. Pilates se dlouhá léta doporučuje i těhotným nebo naopak ženám které by rády otěhotněly, ale stejně tak třeba i astmatikům. 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články