Střídavá dieta - lepší než noční útoky na ledničku

06.03. 2014 • Diety 3700x

Pro mnoho lidí, před kterými leží rozhodnutí nastoupit či nenastoupit dietu, je nejhrozivějším ta představa, že si nebudou moci dát to, na co mají chuť. Metoda, kterou vám chce nabídnout tento článek, však něco takového umožňuje. Připravte se ovšem na to, že se „střídavou dietou“ půjde vaše tělesná váha dolů o něco pomaleji.

Princip "střídavé diety" tkví v tom, že si vyhradíte čas, ve kterém budete konzumovat to, co máte rádi. Osobně navrhuji například jeden den v týdnu, nebo zhruba tři až čtyři dny za sebou v jednom kalendářním měsíci. Princip na druhou stanu netkví v obžerství, které si v této době dovolíte. O tom to není.

"Střídavá dieta" je o tom, že mezi zdravé potraviny zajisté nepatří všechny ty, které máte rádi a na které jste zvyklí při běžné konzumaci. A tato metoda vám dovolí je konzumovat. Nesmíte však přehánět jejich množství. Jedná se zejména o psychickou záchranu, která vás celkem s úspěchem vyvaruje „tajných“ nočních návštěv spižíren a chladniček, které vašemu tělu i celému procesu hubnutí mohou velmi dobře takříkajíc zatlouct hřebíček do rakve. Ve chvíli, kdy před sebou nevidíte nekonečné moře času, kdy se vaše žaludky nedotknou oblíbené čokolády, chipsů, arašídů, uzeného, tučného jogurtu nebo sýrů (či čehokoli jiného, co máte v oblibě právě vy), se vám dny přísné diety zdají snesitelnější. Pokud víte, že dnes si prohřešek dovolit nesmíte, ale již za pár dní si dopřejete svůj oblíbený chod nebo oblíbenou svačinu, snáze své chutě překonáte. Hubnout s představou, že už nikdy neochutnáte řízek nebo hranolky, je velmi stresující a svazující. Hubnout s představou toho, že jako odměnu za měsíc zeleniny, těstovin, pufovaných výrobků a nízkotučných jogurtů budete moci k obědu spořádat šišky s mákem nebo například rozumně velký steak, již jde. Psychicky budete uvolněnější a na druhou stranu se prohloubí vaše motivace. Navíc neexistuje mnoho lidí, kteří by dovedli dodržovat redukční dietu bez jediného poklesku na vlastní morálce.

Lze jedině poradit, abyste si zvolili periodu spíše jeden nezdravý den v týdnu na šest zdravých. Jeden den totiž s ručičkou osobní váhy nezamává tolik, jako by již mohly čtyři dny na konci měsíce. Naše tělo dovede strávit vše, co mu dáme. Pokud bude vědět, že sem tam dostane i něco nezdravého a že se nejedná o velmi nízkou frekvenci takového přísunu, nebude mít organismus potřebu dělat si tukovou zásobu hned z prvního jídla. Připravte jej na to, že v určitém intervalu bude dostávat něco „výživnějšího“, a ono z toho nebude ihned dělat tukovou a energetickou zásobu.

Je však nutno předem varovat, že nejkrušnějším dnem „střídavé diety“ je den poté, kdy po „dovoleném“ dni nastupujete opět na redukční jídelníček. Jednak máte další slastný den nekonečně dlouho před sebou, jednak je vaše tělo rozmlsané tím, co jedlo, a nijak se netěší na to, co bude nějakou dobu zase konzumovat. Takže i tato metoda je hlavně o vůli, jako každá jiná. Zkuste si předem promyslet, jestli jste typ vhodný na tento typ diety, nebo zda by vás to jen trápilo. Lidé jsou různí a ne každému se osvědčí totéž.

Odborníci na výživu dokonce prohlašují, že občasné doslova „přecpání se“ tělu nemůže nijak uškodit, ba naopak. Rodinné oslavy, svatby a další příležitosti... Tělo samo vyloučí většinu potravy bez jejího řádného zpracování, a vy navíc pocvičíte vaši trávicí soustavu uvyklou na naprosto minimální příjem stravy. Donutit proto střeva jednou za čas pracovat více, než jsou zvyklá, je k užitku. To se však jedná jen o velmi ojedinělé příležitosti, rozhodně tento článek pojednávající o „střídavé dietě“ nepojednává o občasném obžerství. Pouze vám předkládá informaci, že ani jedno veliké zhřešení ještě nemusí být konečná při redukční dietě. Ale zvažte sami, jestli byste vůbec byli schopni po jedné řekněme oslavě znovu začít jíst jen dle diety...

„Střídavou dietu“ může zkusit vlastně každý, komu to neznemožňuje jeho aktuální zdravotní stav. Samozřejmě že příkazy od lékařů mají větší sílu. Pokud váhu redukujete jen kvůli vlastnímu přesvědčení, zkuste to. Zkuste a uvidíte, jestli se vám i přes dny s dovolenou konzumací daří alespoň něco shodit, či nikoli. Většině to jde, každé tělo je ale od přírody nastaveno jinak. Doufám, že vám tato metoda přinese do redukčního kalendáře jen samé pozitivní zkušenosti!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články