Tipy, jak co nejrychleji spalovat tuky

01.03. 2014 • Hubnutí a cvičení 2963x

Při hubnutí je spalování tuků to nejdůležitější. Každá žena se chce líbit, chce být spokojená se svým tělem, chce obdivné pohledy mužů a podobně. Ne každý však takovou postavu má, někdo si ji musí tvrdě vydřít a udržovat. Někdo má to štěstí, že ať sní cokoliv, postavu to nijak nezmění a bude pořád stejná. Někdo se jen "podívá na zákusek a má o kilo navíc". 

Hubnutí je dlouhodobý proces a účinné hubnutí je takové, kdy spojíte změnu jídelníčku s pohybem a se cvičením. Hubnout musíte chtít, a pokud nechcete, aby se shozená kila vracela zase zpátky, musíte poté tělo udržovat a to zejména tím, že budete jídelníček dodržovat. Proto není dobré držet nějaké diety, které vás v jídle omezují, je potřeba změnit od základu jídelníček a ten i po hubnutí dodržovat. Samozřejmé je, že každý chce co nejrychleji shodit požadovaný počet kilogramů, ovšem s rychlostí to moc nejde, hubnutí je u každého jiné. Někdo dlouho nehubne a pak najednou hubne velký počet kilogramů, někdo naopak hubne ze začátku rychle a poté se hubnutí zastaví a už to tak dobře nejde. Hubnutí není jednoduché, to samozřejmě ne a kdo tvrdí, že lze hubnout snadno a bez problémů často lže. Občas zkrátka máte pocit, že něco nejde přesně tak, jak má, že je něco, co vás brzdí, proč to vlastně děláte a podobně. 

Přicházejí i hubnoucí krize, kdy vidíte zákusky, smažené věci a podobně a v rámci hubnutí si nic z toho nemůžete dát. To je omyl, když máte na něco chuť, občas si můžete zahřešit. Není nikde řečeno, že když začnete hubnout, nikdy si už nemůžete vzít nic sladkého, nic smaženého, nic kalorického a podobně. Samozřejmě nebudete jíst takovéto věci pravidelně, ovšem občas uděláte výjimku a vy i vaše tělo budete o dost spokojenější. I když hubnutí je dlouhodobější proces a kila nejdou shazovat tak snadno, i přesto existuje pár tipů, které vám mohou pomoci proces hubnutí nastartovat a pomoci spalovat tuky rychleji a efektivněji, což pro vás logicky bude mít mnohem větší užitek. Přinášíme vám tipy, jak si pomoci k rychlejšímu spalování tuků a jak získat to nejlepší tělo, za kterým se budou všichni otáčet. 

Jídlo? Před i po cvičení 

Pro efektivnější spalování je dobré dvě až tři hodiny před cvičením jíst jen lehčí jídla. Díky tomu tak spálíte mnohem víc kalorií, při cvičení vám nebude špatně, nebudete se cítit unaveně a více vydržíte, protože vás v žaludku nebude nic tížit. Můžete také využít pospalovacího efektu, což znamená, že vaše tělo využívá mastné kyseliny, tedy přesněji řečeno tuky, je potřeba zhruba třicet až čtyřicet minut po cvičení nic nejíst, pouze pít. Teprve poté si udělejte menší svačinku. 

Tepová frekvence je důležitá 

Pokud chcete opravdu efektivně spalovat tuky, je dobrý pohyb ovšem v optimální tepové frekvenci. Když je váš tep vyšší, nemůžete popadnout dech, jste zpocení a unavení, tělo spaluje místo tuků jenom cukry. Pokud je vaše tepová frekvence zase nižší, trvá mnohem déle, než začne spalování tuků, počkáte si asi tak čtyřicet minut. Pro optimální tepovou frekvenci je vhodný kruhový trénink. Střídají se zde aerobní a neaerobní aktivity. 

Správné cvičení je základ 

Cvičení musí být správné, proto by mělo být svižné a také komplexní. Pokud vezmeme plavání je super pro protažení těla, je to dobrý relax a pro záda rovněž také dobré, ovšem pokud plavete pouze rekreačně, rozhodně se připravte na to, že tímto nezhubnete. Lepší pro vás jsou dynamičtější sporty jako zumba, kruhové tréninky, svižná chůze, běhání, jízda na kole, aerobic, pilates, jumping, fit box, bosu a podobně. Cvičení vás také musí bavit, to je jedna z hlavních věcí. Pokud vás sportování nebaví, musíte si najít jiný sport, jiné cvičení. Nejúčinnější je kombinovat jednotlivé sporty. Například zkombinujte dva sporty a střídejte je. Tělo si tak nezvykne jen na jeden pohyb a bude rozhodně lépe hubnout a také hubnout efektivněji. 

Na lačno ráno? 

Podle odborníků má prý první hodina po probuzení největší vliv na to, jakou budete mít celý den náladu. Je proto dobré této informace využít ve svůj prospěch a udělat něco pro sebe a pro své zdraví. Pokud jdete sportovat do půlhodiny po probuzení, nic předtím nejezte, jen se trošku napijte. Pokud však jdete sportovat po delší době od probuzení, lehce se nasnídejte. Například půlka banánu, jablko, pomeranč a podobně, nic těžkého, abyste mohli v klidu a nerušeně sportovat. Nebudete hladovět a sport si tak mnohem více užijete. Podle odborníku rovněž když cvičíte ráno, mnohem lépe shazujete kilogramy a spalujete kalorie. Ranní aktivity umějí rozpohybovat a rozpumpovat váš metabolismus a rychlý metabolismus je plus pro vaše shazování a hubnutí, což samozřejmě chcete. 

Co nejefektivnější ráno 

Ta nejlepší doba pro spalování tuků je podle odborníků mezi šestou až osmou hodinou ranní. Ráno sice je organismus dehydratovaný, jsou vyčerpány zásoby glykogenu ve svalech, chybí mu vitamíny a podobně. Ovšem zase je odpočinutý po spánku a zrelaxovaný. Pokud zvolíte správné cvičení, snížíte běžnou zátěž, omezíte délku cvičení asi na dvacet až třicet minut, dochází k velmi efektivnímu spalování tuků. Pozor ovšem, ne každému cvičení po ránu vyhovuje. Někdo zkrátka není na ranní aktivity, zkrátka to musíte vyzkoušet a zjistíte, co vaše tělo a vy sami potřebujete a co snesete. 

Rychlejší spalování pomáhá 

Každý člověk má různě rychlý metabolismus. Někdo zkrátka spaluje tuky rychleji, někdo pomaleji. Pokud je metabolismus rychlý, rozhodně je to pro vás a pro vaše spalování plus. Pokud je však spalování pomalejší, je potřeba s tím něco dělat. Díky tomu, že metabolismus je pomalý, budete mít problémy s hubnutím a se spalováním tuků. Existují různé metody, jak pomoci metabolismu, aby pracoval rychleji a lépe. Díky tomu také hubnutí půjde mnohem lépe a rychleji. Například pijte vodu, pijte kávu, zelený čaj, pravidelně jezte v intervalech čtyř hodin, bez snídaně z domu nevycházejte a podobně.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články