Účinky semínek Chia

08.07. 2015 • Zdraví 3829x

Hledáte často přírodní pomoc, jak pomoci vlastnímu tělu k lepšímu fungování? Pokud je to i váš případ, určitě jste už pátrali po mnoha produktech, které lepšímu stavu vašeho těla napomáhají. O semínkách Chia se příliš neví, což ale jejich účinky nijak neredukuje. Tak si o nich teďka něco řekneme, ať jsme v obraze, ano?

Chia semínka – o co jde?

Pokud se zajímáte o zdravou výživu, asi jste o nich už slyšeli. Chia semínka se totiž v poslední době těší opravdu velké popularitě. De facto se jedná o velmi drobná semínka pocházející ze střední Ameriky, konkrétně ze šalvěje hispánské. Například takoví Aztékové se právě díky chia semínkům těšili velmi dobré kondici a zdraví skoro železnému. Nakonec byla tato semínka také základem jejich jídelníčku. Semínka chia ale během své historie rozhodně nesloužila pouze jako potravina. 

Tato semínka v desátém století před Kristem fungovala na území dnešního Mexika i jako platidlo. Z toho se dá odvodit, že měla opravdu význam. Aztékové je používali nejrůznějším způsobem – mleli je na prášek, přidávali do nápojů a jedli je samotná nebo s jinými obilninami. Tyto způsoby konzumace se vlastně uchovaly i do dnešních dnů. Aztécká stopa je ostatně znát i dneska, protože slovo chia pochází z aztéckého chian, tedy olejnatý. Protože je šalvěj hispánská celkem náchylná rostlina, nedaří se jí v každém podnebí. I to má vliv na jejich hodnotu a cenu.

Účinky na člověka a jeho tělo?

Chia semínka obsahují velké množství proteinů, mastných kyselin, antioxidantů či sacharidů. Mají velkou výživovou hodnotu. Kromě toho jsou velmi hydrofilní a dovedou na sebe navázat takové množství vody, že se jejich objem zvětší až dvanáctkrát. Díky tomu tělo výborně hydratují a připravují na fyzickou zátěž. Semínka Chia jsou zdrojem mastných kyselin omega-3, které velmi pozitivně ovlivňují kardiovaskulární systém. Když jsme u výčtu pozitiv, nemůže chybět ani informace, že jsou semínka chia bohatou zásobárnou vlákniny, zinku, vápníku, železa, fosforu a také magnésia. Přetvářejí se na jemný a velmi lehce stravitelný gel, který snižuje také hladinu krevního cukru. Díky tomu jsou stále velmi populární mezi diabetiky.

Umí prodloužit transformaci snědených cukrů na glukozu, takže nedochází k okamžitému zvýšení a snížení cukru v krvi. Na zmíněný gel se tato semínka promění v mléce, ovocné šťávě, vodě i třeba v jogurtu. Lze je zkonzumovat i vcelku, protože gel se z nich stane i v žaludku působením žaludečních šťáv a kyselin. Gel pak působí jako bariéra a zpomaluje proces trávení enzymů. Semínka Chia se hodí všude, kde je očekáván větší fyzický výkon.

Tuky v semínkách jsou tráveny pomaleji než cukr a tělo tak získává stálý zdroj energie. Protože obsahují hodně zdravých tuků a vlákniny, nasytí člověka a jsou tak také výborným pomocníkem v boji s nadváhou. Kromě toho si vydobyla i místo v boji proti mnoha různým zánětům, protože obsahují antioxidanty a skořicové kyseliny. Pokud máte potíže s vlasy, nehty nebo pokožkou, určitě je přidejte do jídelníčku. Právě mnoho živin obsažených v semínkách Chia snižuje lámavost a přispívá k pružnosti vlasů a nehtů. Protože neobsahují lepek, hodí se i pro celiaky. Pokud jste ale na lepek alergičtí a chcete je přidat do stravy, vždy to raději předem konzultujte se svým doktorem. Chia semínka lze využít opravdu rozmanitými způsoby a pokud hledáte prostředek na podporu fyzického výkonu, případně hubnutí, jste na správné adrese.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články