Se spinningem přirozeně můžeme začít čistě s rekreačními úmysly, a není proto nezbytně nutné přemýšlet nad tím, jak se v něm postupně zlepšovat. Stejně tak ale platí, že s trochou pozornosti věnovanou jeho hlavním zásadám můžeme dosáhnout pozoruhodných výsledků. A to jak pokud jde o zlepšení naší celkové kondice, tak třeba i o spalování nadbytečných tuků. Nejde přitom o nic obtížného.
Prvním krokem na této cestě ke skutečně efektivnímu tréninku přitom není jen odhodlání se mu dlouhodobě a poctivě věnovat, ale možná spíše porozumění tomu, jakou roli v něm hraje měření tepové frekvence. Bez většího přehánění tak můžeme spolu s nejzkušenějšími trenéry říci, že za pomoci zodpovědného sledování údajů na měřiči tepové frekvence, samozřejmě pod vedením osobního instruktora, se výsledky našich lekcí spinningu brzy dostanou na úplně jinou úroveň.
Teprve použití měřiče tepové frekvence totiž každému spinnerovi zaručí, že jeho v tělocvičně pracně vynaložené úsilí se nepřetaví do podoby zranění, nežádoucího přetrénování, nepřirozeně silné únavy či jednoduše nepovede k obávanému jo-jo efektu.
Pokud bychom to měli jednoduše shrnout, aby se spolu s tréninkem spinningu dostavily kýžené výsledky, je nutné přijít na to, jaká intenzita pohybu na stacionárním kole je právě pro naše tělo ta nejvhodnější. A není přitom až tak důležité, zda nám jde právě o spalování nadbytečného tuku, resp. redukci nadměrné tělesné hmotnosti. Bez správné intenzity tréninku se nám totiž stejně tak nepodaří dosáhnout posílení našeho kardiovaskulárního systému, ani z lekce spinningu neodejdeme nabiti energií spojenou s pohybem.
Právě pozornost věnovaná tepové frekvenci se zde ukazuje jako klíčová především proto, že prostřednictvím jejích konkrétních hodnot lze poměrně přesně zjistit, jak si vlastně s intenzitou našeho tréninku stojíme. Zároveň na tomto místě můžeme poděkovat nenápadnému výdobytku vědy naší doby – tepovou frekvenci dnes nejjednodušeji a především nejpohodlněji umožňují změřit tzv. monitory tepové frekvence, které již dávno nepředstavují přístroj dostupný jen těm majetnějším z nás.
Přednosti tohoto měření před námi zřetelně vyvstanou tehdy, pokud jej postavíme vedle jiné možnosti, které se v tomto směru nabízejí. Orientovat se pouze podle našeho pocitu během jízdy je z pochopitelných důvodů nepřesné a především riskantní. Pokud se místo toho pokusíme měřit tep pouhým jeho nahmatáním, není situace o mnoho lepší. Během této operace se totiž nebudeme moci tolik soustředit na samotný výkon, jeho úroveň půjde dolů, a spolu s ním i samotná úroveň tepové frekvence. Znát její přesné údaje je přitom zásadní.
Pokud totiž absolvujeme vyšetření, které stanoví naši maximální tepovou frekvenci, lze následně účinně přizpůsobit intenzitu cvičení cílům, které si na jeho začátku stanovíme. Je-li tak například naším záměrem provozovat čistě rekreační spinning pro celkové uvolnění a obnovení sil, pak postačí cvičit tak, aby se naše tepová frekvence stabilně pohybovala v rozmezí 50 až 65 % její maximální hodnoty. Pokud si však od spinningu slibujeme zlepšení výdrže, zrychlení metabolických pochodů včetně účinného využití tuků jako zdroje energie, měli bychom naši aktivitu držet mezi 65 až 75% maximální tepové frekvence. Chceme-li se však koncentrovat na čistě na zlepšení našich silových schopností, měla by intenzita tréninku dosahovat 75 až 85% maximální zátěže.