Zelenina a hubnutí - která je nejlepší?

12.01. 2014 • Zdraví 3549x

Že k redukční dietě, stejně jako ke zdravému životnímu stylu bezpochyby patří zelenina, ví i každé malé dítě. Tento článek se na zeleninu zaměří doslova „hledáčkem“ a probere všechny možné i nemožné informace o té nejvhodnější či naopak o té úplně nejnevhodnější zelenině, kterou si můžete během procesu hubnutí dopřávat. Vydejme se proto společně na „zeleninovou pouť“, která nám udělá jasno!

Zelené lusky, hrášek

Zelené lusky nebo hrášek jsou dozajista tím, co bychom svému tělu měli dodávat velmi často. Jsou to potraviny bohaté na vlákninu a další nezbytně nutné látky pro zdravý chod organismu. Jíst se dají vařené, dušené na páře, v polévce, v letních zeleninových salátech, jako příloha ke kuřecímu masu...A hlavně po luscích ani po hrášku nepřiberete.

Čočka, červená čočka

Čočka se řadí mezi další luštěniny, které jsou přirozeně bohaté na vlákninu. Pokud bude čočka vaší každodenní stravou, rozhodně neuděláte chybu. Pokud máte potíže s přílišným nadýmáním, zkuste jiné druhy čočky, kterým může být například ta červená. Čočka se dá užít do polévky, do salátu, samotná vařená...Jen pozor na náš český zvyk dávat na talíř s čočkou smaženou cibulku. To se člověku držícímu dietu vskutku nedá doporučit.

Fazole

Fazolí existuje mnoho druhů – ale ať již se bavíme o červených fazolích nebo o těch bílých, základ zůstává stejný : oboje čistí tělo a při pravidelné konzumací pomáhají při prevenci hemoroidů. Ve fazolích je zhruba 30% bílkoviny a obsahují též mnoho prvků (například fosfor, draslík, vápník, jód hořčík atd).

Avokádo

Snad každý dietolog či odborník na zdravou výživu pěje na avokádo samou chválu. A není se čemu divit, jde vskutku o velmi výživnou potravinu. Nejen, že obsahuje mnoho vitamínů a minerálních prvků, ale nese v sobě i esenciální mastné kyseliny a v neposlední řadě vlákninu. Umí snižovat chuť na sladké a napomáhá efektivnímu spalování tuků v těle.

Špenát

Špenát patří do kategorie „listová zelenina“ a stejně jako další zástupci této kategorie patří ke každodennímu zdravému stravování. Obsahuje minimum kalorií, zato velké množství vitamínů a minerálů. Špenátem se zde však myslí jeho zelené listy v čerstvé podobě. Z mraženého špenátového protlaku, který je připravován na cibulce smažené na oleji, s mlékem a vejcem má čerstvý špenátový list jen málo společného. Ovšem i špenát v podobě, v jaké ho známe coby přílohu k masu, lze připravit dietněji a tělu prospěšněji.

Brukve všeho druhu

Brukvovitá zelenina všeho druhu je esenciálním základem zdravé stravy i redukční diety. Do kategorie brukvovité zeleniny patří například růžičková kapusta, brokolice, chřest, ředkvičky, kedluben a tak dále.

Brokolice

Brokolici milují zejména Francouzi, Italové, Španělé a další národy, které jsou zvyklé zeleninu do svého jídelníčku pravidelně zařazovat. U nás v České republice stále bojujeme s předsudky, že zelenina může svojí zdravostí nějak ublížit... Přitom je to škoda. Brokolici lze připravit na několik způsobů. Například je výtečná už jen dušená na páře nebo vařená v mírně slané vodě. S troškou másla rozpuštěného na vrchu (skutečně ale jen na chuť!) vám může plnohodnotně nahradit jakýkoli velký chod. Pokud by vám to snad přišlo málo, pak máte možnost zapéct brokolici se smetanou nebo se sýrem, ovšem tam již hlídejte množství smetany či sýra – jedná se o tučné potraviny. Míchaný salát z brokolice a z rajčat spolu s česnekem je doslova lahůdkou a zcela jistě rajčata, česnek, brokolici a kukuřici uvítáte i na vegetariánské pizze (s klidem i domácí výroby)!

Růžičková kapusta

Mnoho lidí má s požitím růžičkové kapusty problém, ovšem ten, kdo by rád zhubnul a vyživil své tělo, by se neměl kapustě vyhýbat. Taková zeleninová polévka plná malých kapustiček je chod k nezaplacení a ještě po něm takřka omládnete!

Chřest

Delikatesa drahých restaurací a přitom snadný chod na přípravu. Chřest lze uvařit, dusit, zapéct. Na mnoho způsobů. Na přírodno pouze s kuličkou másla, s kořením, se sýrem, s dietní šunkou... Chřest má mnoho vitamínů (zejména A a C), obsahuje kyselinu listovou, beta-karoten, vlákninu...Zkrátka pokrm k pohledání. A ještě krásně vypadá po jakékoli úpravě!

Pozor na česnek

Jakkoli můžeme česnek milovat, užívejme ho jen v „dochucovacím“ množství. Ze všech druhů zelenin má právě česnek největší kalorickou hodnotu. A to až šestkrát oproti nízkoenergetickému hlávkovému salátu nebo například ředkvičkám.

Brambory s mírou

I přes výživovou hodnotu brambor nesmíme zapomínat na jejich energetickou hodnotu. Pokud si vaříme brambory jako běžnou a „nejzdravější“ přílohu, vyměňujte ji pravidelně za pouhou dušenou zeleninu nebo zeleninový salát!

Tolik o zelenině vhodné (či naopak nevhodné) při redukční dietě! Tak ať vám chutná!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články