Zelený čaj matcha - potěšení v prášku

25.03. 2015 • Zdraví 4215x

Pokud patříte mezi milovníky a znalce kvalitních čajů, jistě není třeba vám japonskou Matchu zdlouhavě představovat. Jedná se o čaj mletý a zároveň o jeden z nejstarších čajů pocházejících z Japonska vůbec. A je to právě matcha, která se již přes 800 používá při buddhistických ceremoniích.

Tradice z Japonska

Jedinečný a velmi chutný nápoj vznikne našleháním s vodou ze žlutozeleného prášku, který vznikne z rozdrceného čaje. Dnes se kromě samotného pití ve formě nápoje přidává také do dezertů, čokolád, zmrzlin nebo ovocných nápojů. Není také neobvyklé jeho využití jako přísady při pečení. Historie tohoto druhu je díky důkladné japonské literatuře sledovatelná až do 3. Století po Kristu. Tehdy se ovšem nepil jako nápoj – používal se místo toho hlavně v medicíně na léčbu otoků, horečky a dalších lidských neduhů.

Původně měl být přivezen z Číny jako dar šlechtě a buddhistickému duchovenstvu. Mnich Eisai pak roku 1191 přišel na to, že je možné z prášku udělat i dobrý nápoj a nejen ho používat jako léčivo, jak se to tehdy obvykle dělalo. Samotný proces popíjení čaje si obyvatelé Japonska velmi rychle zamilovali a rychle se rozmohl po celé zemi. Jako tečka za tímto procesem vznikl čajový obřad pocházející od samurajských bojovníků. Vnášel harmonii a klid do nestálého života těchto legendárních bojovníků a provádí se ve vybroušené podobě dodnes.

Matcha = pozitivní účinky na lidské zdraví

Kromě své vynikající chuti je také matcha velmi prospěšná člověku po zdravotní stránce. Po vylouhování se listy matchy našlehají vodou a konzumují. Obsahují obrovskou zásobu minerálů, vitaminů a stejně tak i vlákniny. Jako bonus pak ještě hodně aminokyselin, které se vyskytují pouze v tomto druhu čaje. Matcha také obsahuje látku s účinky podobnými kofeinu, která ale není tak závadná. Díky tomu používají matchu lidé, kteří jsou fanoušky zdravého životního stylu, případně chtějí zhubnout nebo se potřebují hodně koncentrovat. Třeba skupinky studentů si zelený čaj během zkouškového období velmi oblíbili. Pro tyto účely je vhodná slazená organická matcha za mnohem nižší cenu než čaj v obřadní kvalitě.

Špičkovou chuť a vysokou kvalitu čaje samotného má na svědomí v první řadě metodika jeho zpracování. Na den přesně čtyři týdny před sklizní jsou celé plantáže matchy zakryty a je eliminováno minimálně 50 procent celkového světla, které na rostliny dopadá. Pak přijde sběr nejlepších a nejhezčích lístků, které jsou spařeny, usušeny a nařezány. Poté jsou z nich odstraněny stonky a žilky. Pak se listy suší, uskladní – nejčastěji v mrazicích boxech, což zajišťuje perfektní kvalitu i chuť tohoto jedinečného nápoje po celý rok. Lístky se samozřejmě mohou ještě dále zpracovávat – podle toho, jaký druh čaje si kro přeje získat.

Pokud by vás zajímal klasický čaj Matcha, čekala by vás práce na jednom mlecím kameni. Unci (asi 30 gramů) tohoto čajového klenotu byste získali za jednu hodinu. V případě čaje Matcha hraje obrovskou roli chuť, barva i nutriční profil. Chuťově je nápoj jemně sladký a barvu má smaragdově zelenou. Pokud jde o onen nutriční profil, je díky vysokému množství L-theaninových aminokyselin hodnocen velice kladně. Už jsme se zmínili, že energeticky je tento čaj podobný kávě, jen bez jejich negativních dopadů. Odborníci pak mohou tento čaj doporučit všem věkovým kategoriím vyjma dětí.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články