Bezuhlovodanová dieta

12.03. 2012 • Diety 5977x

Bezuhlovodanová dieta je zajímavou volbou pro každého, kdo stojí před nesnadným úkolem: potřebuje se co nejrychleji zbavit co největšího množství svých tukových polštářů. Na první pohled by se snadno mohlo zdát, že jde skoro o zázračnou metodu, díky které už navždy nemusíme mít žádné obavy o naši štíhlou linii. Skutečnost je ale jak už to bývá o něco složitějšího. Protože je kýženého efektu dosahováno především vypuštěním jedné z důležitých složek vyvážené výživy, je vhodné se podle ní řídit opravdu jen po nezbytně dlouhou dobu.

Jako bezuhlovodanovou dietu označujeme takovou úpravu našeho jídelníčku, která se řídí jediným hlavním cílem a zásadou. Vyřadit z něj nejlépe úplně veškeré cukry i škroby. Zkrátka všechny sacharidy, které za běžných okolností ve stravě přijímáme. Přítomnost určitého podílu sacharidů, jehož konkrétní množství se liší podle naší tělesné konstituce a hlavně naší fyzické aktivity, je samozřejmě z lékařského hlediska ve stravě nezastupitelná.

Už na začátku proto musíme zdůraznit, že dieta založená na jejich omezení jejich přísunu je opravdu vhodná pouze jako krátkodobé řešení pro přesně vytyčený cíl. Pokud bychom se totiž z nějakého důvodu rozhodli tímto způsobem stravovat pravidelně, nebo snad dokonce rovnou natrvalo, riskujeme tím závažné zdravotní újmy.

Jak ale k úbytkům na váze během bezuhlovodanové diety vlastně dochází? Vlastně je to velice jednoduché. Lidský organismus sacharidy využívá jako přirozený zdroj energie. Pokud tedy v těle z jakýchkoliv příčin dojde k omezení jejich přísunu, velice brzy začneme tyto zdroje energie postrádat, a jako jakési krizové řešení organismus místo nich začne štěpit tuky.

Právě díky tomu může radikální vysazení sacharidů ze stravy opravdu vést k poměrně výrazným úbytkům na váze. Samozřejmě to není jen takto jednoduché. Kromě uložených tuků tělo začne k přísunu energie používat třeba také svalové bílkoviny, čímž může být nakonec přímo ovlivněna i naše svalová hmota. Pochopitelně je na to ale potřeba přece jen delší doba, a proto určitě nemusíte mít obavu, že z vás po deseti dnech bezuhlovodanové diety bude kost a kůže.

Ale nyní již k samotnému složení jídelníčku. V podstatě můžeme říci, že během bezuhlovodanové diety se každý může stravovat velice podobně jako před samotným jejím začátkem. Bez větších obav tak můžete konzumovat maso i uzeniny, vejce nebo mléčné výrobky tak, jak jste zvyklí. Samozřejmě nesmíte zapomínat ani zeleninu. Tady je ovšem třeba připomenout, že musí jít o zeleninu, která pochopitelně neobsahuje cukr. Ideální tak v tomto případě bývají především různé saláty nebo oblíbené okurky. Dopřát si můžete také celozrnné (!) pečivo.

Co se naopak týče potravin, které jsou v zájmu dosažení kýženého efektu zakázány, možná už sami tak trochu tušíte. Na nějakou dobu se musíme rozloučit s ovocem, ale i zeleninou obsahující cukry, jako je mrkev, ale stejně tak třeba i kukuřice nebo hrách. Oželet budete muset i veškerý alkohol, at' už by mělo jít třeba o jen jedinou skleničku vína nebo pivo po práci. O sladkostech snad ani mluvit nemusíme, a proto raději upozorníme na nebezpečí tradičních příloh naší kuchyně. Nevhodné jsou totiž třeba i brambory, těstoviny nebo rýže! A nakonec to nejdůležitější: pokud touto metodou chcete zhubnout, měli byste si zakázat i veškeré bílé pečivo!

Jak je zřejmé už z tohoto výčtu „povolených“ i „zakázaných“ potravin, bezuhlovodanová dieta skutečně není posláním na celý život. Její hlavní přednost spočívá v tom, že nám umožňuje opravdu rychle se zbavit našich přebytečných kilogramů, ale takto sestavený jídelníček v žádném případě neobsahuje vše, co naše tělo dlouhodobě potřebuje.

A především: pokud chcete, aby vaše výsledky s touto dietou byly opravdu trvalé, připravte se na to, že i po ukončení diety je potřeba trochu více dbát na náš jídelníček, a sacharidy ve stravě trochu omezovat i nadále!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články