Jak se při hubnutí vyhnout jojo efektu

21.11. 2013 • Hubnutí a cvičení 1969x

Když už se jednou odhodláte, že začnete hubnout, jste většinou posedlí tím, že během několika málo hodin shodíte nějaké to kilo. A není divu – marketingové akce a jednotlivé reklamy na nás útočí ze všech směrů a slibují výrazný úbytek kilogramů, hned během několika málo dní. Takže když vyměníte sušenky za mandarinky, smažený sýr a hranolky za čerstvý salát s kuřecími kousky a oblíbenou kolu za čistou vodu, je vaše očekávání tak trochu oprávněné.

Prohřešky jsou základ jo-jo efektu

Jenže výsledek se ihned nemusí dostavit. Takže jako odměnu za snaživé dva dny, si dopřejete balíček brambůrek a čokoládou zmrzlinu na dobré spaní s tím, že od zítřejšího dne začnete již opravdu držet nějakou tu dietu a tuto byl pouze prohřešek.

Rychlé a „účinné“ diety

Na internetu, jako každý moderní člověk si vyhledáte „rychlou a účinnou dietu“, po které prý shodíte během několika málo dní, i několik kilo (prý i deset!). Jenže dieta je opravdu drastická. Kromě čisté vody a pár sucharů nesmíte jíst nic. Což se sice projeví na vašem, těle a kila skutečně dolů jdou, jenže takový to šílený hladomorný maraton nelze držet věčně. Situace se má většinou tak, že lidé začnou normálně jíst, a i když o dost méně, než běžně dříve, přiberou velice rychle a vše, co tak pracně shazovali, mají zpět a k tomu jako bonus něco navíc.

Chytré tělo, chytřejší, než jakýkoli stroj

Není, rozhodně to není nespravedlnost. Je to jen chytré tělo, které ví, jak a co má kdy dělat. Aby správně fungovaly všechny základní životní funkce i orgány, je nutno mu dodávat potřebnou dávku energie. Pokud ji nemá, začne to uvnitř bít jako na poplach, zpomalí se, začne energií šetřit a každý nový příjem ihned přemění na tuk do zásoby, pro případ horších časů. Tělo je prostě chytré a ví, co musí. Na venek, na člověku se to projeví tak, že se cítí být unavený, zpomalený a také rychle přibývá na váze.

Jo-jo efekt

Pojmenování Jo-jo efekt získal na základě vnější podobnosti. Pokud hračku – běžné jo-jo spustíte k zemi, vrátí se. A to vždy. Takže i tento efekt, kdy je shozeno rychlým způsobem, nezdravým způsobem, najednou několik kilo, se následně vrátí a tuky jsou opět tu.

Jak se jo-jo efektu vyhnout

Existují dvě základní dělení všech možných i nemožných diet na světě. První jsou diety dlouhodobé, kdy je obecně nutná nejen celková změna jídelníčku, ale i životního stylu. Obvykle to vede k tomu, aby si člověk na daný styl zvykl a již ho neměnil. Shazování kil je zde zdlouhavé, ale efektivní a po několika týdnech a zejména měsících viditelné a co je důležité – trvalé. Člověk zde nestrádá hlady, naopak pořád jí a všichni, kteří na tento nový styl stravování přešli, si jej velice vychvalovali, že se cítí zdravější, vitální i mladší a mají více chuti do života. Což je naprosto skvělý výsledek.

Jo-jo efektové diety

Druhý typ diet je ten s krátkodobým účinkem. Ideální je pro vrcholové sportovce, nebo ženy, které se potřebují během týdne dostat do večerních šatů, na důležitou akci, které jsou o číslo i dvě menší, než mají. Diety jsou založené na tom, že člověk má výrazně omezený příjem stravy, a kila jsou strmým pádem dolů. Jenže po ní následuje strmý vzrůst nabraných kil, což je nám velice dobře známý jo-jo efekt.

Jak se vyhnout jo-jo efektu

V první řadě si je nutné zapamatovat, že hubnutí s trvalým výsledkem je dlouhodobá záležitost a výsledek není znát ihned po týdnu. Jestliže si tuto informaci budete vtloukat do hlavy, uvěříte ji a nebudete denně běhat s metrem, abyste své faldy na břiše přeměřili.

Rozdělit jídlo na více částí

Pokud má tělo neustálý příjem energie, v podobě jídla, není pro něj nutné si dělat tukové zásoby. Proto je při hubení nutné, abyste jedli denně více jídel, více porcí, než běžně, ale spíše malých. Než se při obědě nadlábnout k prasknutí, je lepší sníst jen tolik, abychom se nasytili a zbytek až později, v rozmezí několika hodin. Denně byste měli sníst asi pět nebo šest porcí jídla, přičemž jako jedna porce je třeba i pouze polovina jablka. Na dopolední svačinku.

Hodně pít

Základem každé diety je dostatek tekutin. Ale nejen diety, běžný dospělý člověk by měl denně vypít tři až čtyři litry tekutin. Díky tomu se tělo dobře pročistí, rychleji tráví a také se zlepší vitalita. Pro proces hubnutí je důležitý fakt ten, že příjem tekutin omezí hlad a chuť na cokoli. Takový malý trik, který vám přinese nejen štíhlou postavu, ale i zdravou a bezchybnou pleť, kůži, vlasy i nehty.

Krabičky

Dost lidí si stěžuje na to, že zdravě prostě hubnout nemohou. V práci chodí na oběd do blízké restaurace, a co nesní, nemají. Takže celou porci v rychlosti blesku nahází do sebe a pak s plným žaludkem zasedají v práci za stůl. Jenže i tohoto „zlozvyku“ se dá zbavit. Dnes už je normální, že si lidé (opět) nosí jídlo do práce z domu. Oblíbené jsou i tak zvané krabičkové diety, kde každá krabička představuje jedno jídlo. Pokud budete mít jídlo takto rozdělené, nebudete se přecpávat a vždy sníte jen tolik, kolik pro svůj zdravý životní styl sníst máte. Pokud si na to zvyknete, zvyknou si i další a již to všem v okolí přijde normální, stejně jako vám. Následně zhubnete a budete mít větší elán do práce, takže i spolupracovníci se začnou pídit, jak a čím si mají své krabičky plnit.

Zbavit se stresu

Často se lidem nedaří zhubnout proto, že je jejich psychika v napětí, ve stresu. Aby vaše vnitřní „já“ bylo kompletně v pořádku a klidu, je nejlepší mít nejen dostatek povinných aktivit (zaměstnání), ale i nepovinných koníčků a zálib. Mimo to je nutné si najít i dostatek prostoru a čas na pravidelný sport a pohyb. Lidem, kteří cvičí, se uvolňují endorfiny, známé jako hormony štěstí a tím jsou tito lidé více „v pohodě“, šťastní, spokojení a vyrovnaní. Pokud vás dlouhodobě sžírá některý z kolegů, nebo dokonce šéf a z nějakých jistých důvodů si to doslovně vyříkat nemůžete, pořiďte si domů klidně boxovací pytel a svůj vztek vymlaťte. Uvidíte, jak vám bude skvěle, až se celí uřícení umyjete a půjdete spát s klidnou hlavou. Najednou bude svět hned o něco hezčí a vy o kila lehčí.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články