Jak zhubnout plaváním

12.11. 2013 • Hubnutí a cvičení 5380x

Potřebujete zhubnout několik kilogramů a ještě jste s tím nezačali? Máte v oblibě vodu a plavání? Pokud odpovídáte na obě předchozí otázky kladně, pak byste určitě měli uvažovat o tom, že hubnout můžete během plavání. Plavání navíc pomáhá s udržením dobré kondice a přitom vůbec nemusíte patři mezi nejlepší plavce, abyste dokázali dosáhnout potřebných výsledků. Pojďme se společně podívat na to, jak se tedy dá zhubnout za pomoci obyčejného plavání, protože díky plavání se dá také posílit sebevědomí.

Několik rad do začátku

Do začátku si dejte dohromady nějaký plán, abyste měli jasno o tom, čeho hodláte dosáhnout plaváním. Mnoho lidí si dopředu dává nadměrně vysoké požadavky, a proto posléze pociťují zklamání z toho, že se jim nedaří hubnout přesně podle jejich představy. Plavání by se určitě nemělo zaměňovat za aktivitu, u které se dá během tří měsíců zhubnout patnáct kilogramů, ale také byste si neměli představovat, že se jedná o naprosto nenáročnou sportovní aktivitu. Zátěž se musí na člověka nakládat postupně a samozřejmě s ohledem na stav aktuálních fyzických možností. 

Začít hubnout plaváním můžete už při jedné návštěvě plaveckého bazénu týdně po dobu jedné hodiny. Samozřejmě je možnost, že se budete zpočátku kvůli svojí postavě ostýchat, takže nebudete mít zájem vystavovat se na odiv pohledům ostatních návštěvníků bazénu. Z toho důvodu byste si měli vybrat pro svůj premiérový trénink takový den a hodinu, kdy by měl být bazén o něco prázdnější. Nejlepší možností je brzy ráno, když se na koupališti nevyskytuje tak velký počet návštěvníků. Ovšem ranní trénink ve vodě není úplně ideální z toho pohledu, že se vyčerpáte hned na počátku dne, takže budete celý den unavení. Takže jako mnohem lepší varianta se jeví pozdní večerní hodina, kdy po tréninku můžete jít brzy na kutě a po takovém vodním tréninku určitě budete dobře spát.

Co v bazénu?

Teď bychom se měli podívat na to, jak vlastně postupovat během té jedné hodiny v bazénu a co tam dělat. Během plavání v bazénu byste se neměli nechat rozptylovat a měli byste se raději soustředit na hubnutí a na zlepšování techniky plavání. Z toho důvodu byste raději měli chodit do bazénu sami a pokusit se o dodržení předem stanoveného plánu hubnutí. Při plavání by se měla rozlišovat délka a bazén. Poté byste si měli dopředu určit, kolik délek či bazénů během jedné hodinové návštěvy v bazénu uplavete. Začínat by se mělo s pomalejším a nenáročným tempem. 

Počítejte si také, kolik bazénů nebo délek dokážete v průběhu jedné hodiny uplavat. Tento údaj byste si měli zaznamenat, abyste v následujícím týdnu mohli uplavat stejnou vzdálenost. Každopádně si také poznamenejte, jaký plaveckým stylem jste plavali. Pravděpodobně nejrozšířenější plaveckou technikou jsou prsa. Tento styl posiluje prsní svalstvo, zatímco kraul patří k těm nejrychlejším stylům, zatímco nejzdravější je údajně znak. Znak je plavecký styl, který se používá při poloze na zádech. Záběr se vede stranou a pravá ruka střídá levou. Pohyb kolenou vychází z kyčlí, určitě ne z kolenou, to je totiž chyba. Měli byste se snažit dodržet pravidelný rytmus a také pravidelný rytmu nadechování a vydechování.

Po týdnu se pokuste do bazénu dorazit opět ve stejný čas, jako tomu bylo v týdnu předcházejícím. Při každé návštěvě se pokoušejte překonávat svůj zaplavaný výkon z minulého týdne v počtu bazénu nebo délek alespoň o jednu délku nebo jeden bazén. Ale určitě se nevyplatí zbytečně svůj organismus přepínat, protože tím by se dosáhlo opačného efektu, než jaký plánujete, jelikož byste svému tělu spíše ublížili. Až se na to budete cítit, můžete začít bazén navštěvovat dvakrát do týdne. Důležité je zdokonalování plavecké techniky, osvojení si pravidelného režimu a také posílení sebevědomí. Díky zmíněným věcem se určitě budete na každou hodinu v bazénu hodně těšit. Do vytvořeného zápisníku si zapisujte všechny osobní úspěchy a také to, kolik kilogramů se vám podařilo shodit pravidelným plaváním. S postupem času navíc začnete vylepšovat svojí postavu, takže už se nebudete muset stydět ani před ostatními návštěvníky bazénu. Se zlepšujícím se stavem kondice určitě také můžete začít přemýšlet nad tím, cože to vlastně jíte a jak to upravit, abyste zbytečně nepřibírali na váze. 

V bazénu také musíte dávat pozor na to, abyste se zbytečně nenachladili třeba tím, že si nevyfoukáme vlasy a s mokrou hlavou vyrazíte do ulic. Navíc plavání je velice užitečné i s ohledem na další věci, třeba se hodí u lidí, kteří mají problémy s páteří. Ovšem i při plavání si musíte dávat pozor na špatně zvolenou techniku plavání, která by naopak bolesti krční páteře mohla způsobit. Snažte se při plavání vydechovat vzduch do vody. Všechno to je jenom o cviku, takže se pokuste postupem času zlepšovat. Jestliže si plavání oblíbíte ještě více a vyhovuje vám jeho schopnost redukovat hmotnost a posilovat svaly, pak určitě neváhejte a zakupte si permanentní vstupenku do bazénu. Zakoupená permanentka bude také další motivací k pravidelným návštěvám bazénu, protože nikdo nechce jen tak vyhodit peníze nazmar.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články