Pilates jako forma vhodné rehabilitace

19.01. 2014 • Hubnutí a cvičení 1189x

Ačkoliv se o pilates dnes jednoznačně nejčastěji hovoří jako o „zázračném“ cvičení umožňující formovat postavu až k samým hranicím dokonalosti, můžeme se s tímto cvičením v posledních letech setkat ještě v jiných souvislostech. I u nás totiž postupně stále více lidí svou cestu k pilates nachází skrze doporučení tohoto druhu cvičení jako velice účinného nástroje rehabilitace po prodělání zranění.

Jedna z hlavních předností cvičení pilates spočívá v jednoduché skutečnosti, že právě za pomoci jeho cviků pracujeme na postupném posilování těch partií těla, kde se střetávají břišní svaly se svaly obepínajícími páteř. Díky zpevnění tohoto tzv. jádra těla následně rovnoměrně posilujeme celé tělo.  Během cvičení pilates se rovněž oblast pánve a páteře udržuje v přirozené rovnováze, která zároveň představuje základní podmínku úspěšné prevence většiny častých zranění.

Cvičení pilates je proto ve světě stabilně považováno za jeden z nejvhodnějších způsobů,  jak předcházet zraněním, která jsou primárně důsledkem svalové nerovnováhy našeho těla. Stejně tak  jej ale lze doporučit i právě po prodělání podobných zranění. V žádném případě přitom nejde o okrajový problém: do skupiny těch, kteří se po velkou část dne pohybují z hlediska rovnováhy nesprávně, totiž patří většina z  nás. Oslabení svalů v oblasti pánevního dna doprovázené nepřirozeně silným tlakem na jiné skupiny svalů pak může být jen jedním z mnoha konkrétních příkladů celého problému.

Pilates je však vhodnou formou fyzioterapeutické rehabilitace i z dalších důvodů. V prvé řadě sem spadá její přirozená variabilita. Na rozdíl od valné části dostupných forem rehabilitačních terapií totiž umožňuje celkový plán každého „případu“ v mnohem větší míře přizpůsobit specifickým potřebám i možnostem daného jedince.

V současné době zde totiž existuje natolik široký výběr jednotlivých pilates cviků, díky němuž lze jednotlivá sezení rutinně přizpůsobit jak požadavkům účinné rehabilitace pro ten který druh zranění, stejně jako vlastním fyzickým schopnostem každého pacienta. Rehabilitace tak může být účinná již ve svých prvotních fázích, kdy  se věnujeme jen těm nejzákladnějším cvikům, od nichž se následně můžeme odrazit k těm silově náročnějším.

Jinými slovy v porovnání s klasickými formami fyzioterapie se pilates ukazuje jako soubor cvičebních postupů, který se v případě potřeby obejde i bez náročnějších, nebo chcete-li krkolomnějších technik, která jsou pro standardní formy fyzikálních terapií tolik charakteristické.

Druhou důležitou předností tohoto „systému“ je potom rovněž i prostý fakt, že  cvičení pilates si  není dost dobře možné představit bez zapojení samotného pacienta. Na rozdíl od běžné praxe, kdy pacient jen pasivně vykonává příkazy terapeuta a sleduje, jak s ním resp. S jeho tělem nakládá, v případě rehabilitace založené na cvičení pilates si pacient postupně sám osahává techniky, které jeho tělu prospívají a které v případě potřeby může provádět i bez přítomnosti terapeuta. Pilates rehabilitace pak často vedou k rychlejšímu a celkově příjemnějšímu zotavení.

Nutným předpokladem naplnění tohoto scénáře je však to, aby pacient za účelem rehabilitace navštěvoval takového fyzioterapeuta, který má přímou zkušenost s využíváním pilates právě pro rehabilitační účely. Klasické cvičení pilates věnované běžnému protažení těla a celkovému zlepšení kondice se totiž od toho určeného rehabilitaci v mnoha bodech výrazně odlišuje. Váš terapeut by proto měl být podrobně seznámen s dosavadním průběhem léčby. V jiném případě, pokud byste se jednoduše začali účastnit veřejného cvičení pilates, by totiž naopak dokonce mohlo dojít k celkovém zhoršení dosavadních zdravotních problémů.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články