Hubnutí s partnerem je nevýhoda

16.03. 2014 • Hubnutí a cvičení 2732x

Cíle hubnutí žen a mužů bývají shodné, ale přístup je zpravidla velice rozdílný. Není se čemu divit, neboť se lišíme stavbou těla, díky čemuž mají muži při hubnutí rychlejší výsledky. Tato skutečnost   mnohé ženy demotivuje a místo společného sportování nastupují často zbytečné spory.

Opravdu není jednoduché  se dohodnout, protože  názor na dietu má zpravidla každý z partnerů jiný. Ženy vidí v hubnutí cestu k lepší postavě a dietám věří, muži se ale neradi vzdávají svých oblíbených jídel, což bývají dost kaloricky bohaté pokrmy, tučná masa, masné výrobky, hutné polévky, zahuštěné omáčky s knedlíky a alkohol. Při záměru hubnout v páru dochází zde k největším neshodám. Pravdou ale je, že existuje určité procento mužů, kteří v sobě objeví nadšení pro zdravou výživu. Pak ale bývají o mnoho radikálnější než ženy a nový jídelníček se jim stává základem pro dlouhodobé hubnutí.

Počítejte s možností, že se na dietě nedohodnete. Potom nezbývá, než se pokusit alespoň o obecnou dohodu o tom, které potraviny se přestanou kupovat a jak bude vypadat jídelníček každého z vás. Nezbývá než se smířit s faktem, že partner bude jíst něco jiného než vy a dá se předpokládat, že bude i jinak sportovat. Důležité ale je, aby z lednice a spíže zmizely  zbytečné kalorické bomby.

Přístup ženy

Nejprve si položme otázku, z jakého důvodu chtějí ženy hubnout? Dojdeme víceméně k jedné odpovědi – dieta je cesta k lepšímu vzhledu. Ten je někdy tak důležitý, že si ženy  na úkor postavy ochotně zničí i zdraví drastickými dietami. Určitou slabinou ženské motivace je krátká výdrž při hubnutí a sportování. Což jinými slovy znamená, že ochota žen cvičit stojí daleko za nadšením z diet a z přípravků na podporu hubnutí.

Jak již bylo řečeno, ženský organismus funguje od mužského rozdílně a projevuje se to ve zvýhodňování ukládání tuků na úkor nárůstu svalové hmoty. Tělo mladší štíhlé ženy tvoří  svaly přibližně jednu třetinu  celkové váhy, zatímco na tukové zásoby připadá asi  25 procent. Díky tomu žena spaluje méně energie než muž v pohybu i v klidu.

Pokud ale žena začne sportovat, vykáže o 10% větší nárůst svalové tkáně oproti muži. Vysvětlením rozdílu je adaptace ženského těla na zátěž. Sport a posilování je pro ženský organismus netradičním podnětem, na který reaguje o mnoho pozitivněji než tělo muže.

Nevýhody ženského hubnutí

Ženy za sebou zpravidla mívají několik pokusů o zhubnutí, což často vede ke snížení jejich bazálního metabolismu čili výdeji energie v klidovém stavu. Bohužel, samy ženy přiznávají, že často se snažily držet hodně drastické metody, které nepřinesly očekávané výsledky a proto se snížila  jejich odhodlanost a vytrvalost.

Další nevýhoda žen je skryta u sladkostí. Žena je vnímavější ke sladké chuti než muž,  proto na tomto poli  více hřeší, což se s hubnutím slučuje málokdy. Ženský jazyk a chuťové pohárky negativně reagují na hořké, ale sladká chuť coby znak pro zralé ovoce je přitahuje. Zde nejde o nic jiného než o pozůstatek z doby sběračů, kdy ženy měly za úkol ochutnávat potravu  a hořká chuť je varovala před otravou.

Přístup muže

Muž většinou nepřistoupí k hubnutí dříve, než dojde k důraznému varování od lékaře kvůli jeho zdravotnímu stavu. Obava o zdraví je vesměs jediným důvodem pro mužské hubnutí ( čest výjimkám ). Výrazou motivaci představuje reálný zdravotní problém, srdeční slabost, slabý infarkt nebo nástup cukrovky. Vzhledem k faktu, že nadváha způsobuje kvůli horšímu prokrvení i problémy v intimní oblasti, bývá i zde ukryta mužská motivace pro změnu stravy a životního stylu.

Každopádně platí pravidlo, že když se muži rozhodnou, mívají pevnější vůli oproti ženám, jsou cílevědomější a aktivně hledají technické návody na hubnutí, rady trenéra nebo si sami připravují něco jako „bojové“ plány.

Muži v „hubnoucím“ procesu  dávají jednoznačně přednost sportu před dietami a obvykle věří, že se nadváhy zbaví pouze díky pohybu. Mají totiž oproti ženám výhodu ve stavbě těla. U mladého muže normální postavy tvoří svalová tkáň skoro 50 procent tělesné hmotnosti, kdežto na tuk zbývá  pouze 10%. Díky tomu spotřebuje mužský organismus více energie při stejných činnostech jako ženské tělo podobné hmotnosti.

Nevýhody mužského hubnutí

Muži nadváhu neřeší a jejich ochota k hubnutí, natož k dietám je velice malá. K hubnutí přistupují jako k poslední záchraně před hrozícím zdravotním rizikem. Mužské tělo potřebuje velmi důrazné a zásadní zdravotní varování, protože menší a ne až tak nebezpečné problémy se zpravidla nestanou oními „spouštěči“ hubnoucích aktivit.

Rozdílné spalování

Muži bývají co se pohybu týče aktivnější než ženy a není důvod, proč je nenechat sportovat. Stačí jim cvičit a nově vytvořená svalová hmota pak zvýší i spalování energie v klidu i bez pohybu.

V této souvislosti je zajímavý údaj, že 1 kilogram svalové hmoty v klidu spálí asi 850 kJ za den. To je skoro desetina normální kalorické hodnoty jídelníčku pro ženy. Jak je ale možné, že svalová hmota způsobuje takové spalování? Je to tím, že svaly jsou hlavním motorem spotřebovávajícím tělesnou energii. Bohužel, jejich podíl na celkové hmotnosti ženského těla není veliký, protože žena o váze 70 kg má asi 23 kg svalů. Nárůst o jeden kg by byl hodně znatelný.

Celkově se dá říci, když se pominou důvody, proč hubne žena a muž, že u obou svalová hmota působí stejně, jen u žen se obtížněji buduje.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články