Hubnutí pomocí léků

16.08. 2011 • Hubnutí a cvičení 8338x

Trpíte nadváhou a rozhodli jste se zhubnout? Chcete toho dosáhnout pomocí prášku na hubnutí? Pak navštivte lékaře. Jak fungují prášky na hubnutí a jaké nám trh nabízí?

O lécích na hubnutí

Chcete hubnout pomocí léků? Nevěřte na zázračné pilulky, které vám nabízí reklamy a teleshopingy. Pokud chcete účinně hubnout pomocí léků, zamiřte k lékaři, který vás prohlídne a předepíše vám takové léky, které pro vás budou nejvíce vyhovující.

U lékaře máte jistotu, že léky, které vám předepíše, vám neuškodí. Navíc vám řekne, zda je opravdu nutné brát prášky či zda vám postačí změna jídelníčku a pohyb. U každého zabírá něco jiného.

Léky na hubnutí se označují anorektika a jejich společnou vlastností je, že tlumí chuť k jídlu a vyvolávají pocit nasycenosti. Je nutné si ale uvědomit, že léky nespasí vše. I s prášky na hubnutí budete muset změnit svou životosprávu. Jen tak můžete adekvátně zhubnout.

Anorektika je vhodné užívat jen několik měsíců. Delší doba se nedoporučuje. Léky mají nežádoucí účinky, které by s vámi měl lékař konzultovat.

Konkrétní léky na hubnutí

Máme několik skupin léků na hubnutí. Rozlišujeme je podle toho, jak fungují. Jsou jimi:

inhibitory zpětného vychytávání serotoninu: Tyto léky se používají jako antidepresiva. Mají však i pozitivní účinek při hubnutí. Léčivou látkou v těchto medikamentech je sibutramin. Najdete ho především v lécích Merdia a Lindaxa. Během užívání těchto léku se objevují některé nežádoucí účinky. Jsou jimi nespavost, závratě, brnění končetin, bolesti hlavy, úzkosti, hypertenze, dýchací potíže atd.

látky podobné noradrenalinu: Účinnou látkou v těchto lécích je fentermin, což je látka podobná noradrenalinu. Působí v centrálním nervovém systému, kde potlačuje chuť k jídlu. Má však jen přechodný účiny a léčba těmito léky by neměla trvat déle než tři měsíce. Do této skupiny patří především lék ADIPEX. I zde se mohou objevit nežádoucí účinky, např. nespavost, závratě, úzkost, bolest hlavy, pocit na zvracení, změna chuti, pocení atd.

látky působící na lipidový metabolismus: Účinnou látkou je tu orlistat. Tato látka působí ve středě, kde snižuje absorpci tuků. Jeho podstata nespočívá ve snižování chuti k jídlu. Neštěpí se však tuk, a tak ho více odchází z těla v jeho nespálené podobě. Jako nežádoucí účinky se tu může objevit bolest břicha, nadýmání, řídká stolice atd.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články