Dukanova dieta jídelníček a recepty

06.08. 2014 • Diety 3491x

Když se řekne slovo dieta, mnohým se vybaví nejrůznější diety, o kterých někdy slyšeli, nebo je sami i drželi. Já osobně si pamatuji, když se u nás doma držela dieta s tukožroutskou polévkou, ovocná dieta, dieta podle krevních skupin, nejedly se přílohy a podobně. Diety nebyly vždycky úspěšné a stejně, vrátil se jojo efekt, ihned poté, co se dieta držet přestala. V životě jsem také slyšela o těch nejšílenějších dietách, někdo si do těla nechá nasadit tasemnici, jen aby shodil nějaké to kilo, o modelkách se tvrdí, že jí vatu, někdo tvrdí, že je dobré jen jídlo žvýkat, nepolykat jej, někdo vezme na útok proti nadbytečným kilogramům hladovku, někdo pije speciální čaje proti hubnutí, koktejly, někdo se spoléhá na prášky. Pravdou však je, že prášky, koktejly, čaje a podobné věci na hubnutí moc nepomohou. Možná v začátcích jen pomůžou žaludku, aby se cítil zasycený a vy tak sníte menší množství jídla. Jenže, co potom? Co budete dělat potom, až zhubnete dostatečné množství kilogramů? Tabletky, čaje a koktejly pít přestanete, váš žaludek zase bude v plné síle, nic vás nebude tlumit a sníte stejnou porci jako předtím. Začnete jíst normálně, kila začnou naskakovat a vše se zase vrátí do původního stavu, možná i pár kilo naví se přidá. Je proto důležité myslet na správné hubnutí.

Tudíž pro správné hubnutí nejsou vhodné všechny diety. To je jasné. Jenže, jak rozpoznat tu správnou dietu. Je to poměrně jednoduché, myslete na to, že při dietě se netrápíte hlady, pokud je v nějaké dietě jen jedno nebo dvě jídla denně, ruce pryč, ovocná dieta taky není nejlepší, do těla přijímáte pouze vitamíny, ale tělo potřebuje i bílkoviny, sacharidy a podobně. Nejlepší dieta je taková, kde je strava pestrá, vyvážená a zdravá. Zároveň myslete na to, že při dietě je nutné se také pohybovat. Fyzická aktivita vám pomůže, bez ní nedosáhnete kýžených výsledků, a pokud ano, tak nebudou rozhodně dlouhodobé, to mi věřte. Pohyb je zkrátka potřebný a nejde tělo jen tak ošálit. Předtím, než dietu začnete držet, si pročtěte informace o ní. Zjistíte tak, zkušenosti, rady, tipy, triky, které uživatelé píší. Navíc často na internetu najdete návody a tipy na jídelníček, recepty speciálně pro onu dietu, což vám rozhodně také pomůže v cestě za vysněnou a trvalou postavou. Dnes vám přineseme informace o Dukanové dietě a také i inspiraci pro jídelníček.

Autorem této známé diety je francouzský odborník na výživu Dr. Pierre Dukan. Dietu, kterou představil v jedné ze svých knih, vyzkoušelo již mnoho lidí a právě díky ní jich i hodně nadbytečné kilogramy shodili. Mnozí na tuto dietu pějí chválu, jiné ji však kritizují. No to už tak bude, vždy se najde někdo, kdo na něčem najde chybu či nějakou vadu. S tím nic nenaděláme. Musíte se proto rozhodnout sami, do jaké fáze budete dietu brát za dobrou, či se vám dieta nebude líbit. Hold každému se líbí něco jiného, navíc i každému něco jiného vyhovuje a něco jiného mu chutná. Tudíž třeba nebudou to pravé ořechové pro vás jiné diety a právě Dukanova bude ta pravá. Principem této diety je ten, že převážně se konzumují bílkoviny a omezují se sacharidy. U této diety je důležité, kolik chcete kilogramů shodit. je totiž rozdělena do fází a podle toho, kolik chcete kilogramů shodit, podle toho se také doporučuje doba dodržování této diety. Navíc, dieta je známá také pod názvem Dieta Kate Middelton, protože ji i sama Kate držela. 

Pravidla Dukanovy diety:

  • vypít minimálně litr a půl tekutin denně
  • během první a druhé fáze konzumujeme jednu polévkovou lžíci ovesných otrub denně
  • u diety se solí co nejméně
  • jezte tak, jak potřebujete, ovšem pouze povolené produkty
  • pijte během jídla
  • místo cukru používejte sladidlo

Dieta má také fáze, přesněji čtyři fáze:

Útočná fáze

Zde se konzumují pouze bílkoviny a trvá od jednoho do deseti dní. U této fáze je důležité pít neslazené vody a čaje. Zařaďte do denního rozvrhu rychlejší chůzi, alespoň dvacet minut. Denně si dejte lžíci a půl ovesných otrub. Útočná fáze se drží dva dny, pokud chcete zhubnout pět kilogramů, tři dny pokud chcete zhubnout pět až deset, pět dní pokud chcete zhubnout dvacet kilogramů, sedm a více dní pokud chcete zhubnout více než dvacet kilogramů.

Proplouvací fáze

Zde se střídají dny, kdy jíte jen bílkoviny z první fáze a dny, k nim jíte i zeleninu. Tato fáze se drží do doby, dokud se ke své vysněné váze nepřiblížíte. I zde platí každodenní rychlejší chůze, pravidelný pitný režim, denně dvě lžíce ovesných otrub.

Upevňující fáze

Bílkoviny i zeleninu můžete jíst prakticky kdykoliv. Navíc si můžete dát menší porci ovoce, dva krajíčky celozrnného chleba, týdně si dejte jedno jídlo, které je uvařeno z těstovin, brambor či luštěnin. V týdnu si vyhraďte jeden den a ten si ponechejte pouze jako bílkovinný. Tato fáze má trvání podle toho, kolik kilogramů ubylo na vaší váze. Každý jeden kilogram, který jste zhubli, vynásobíte deseti dny.

Stabilizační fáze

Tato poslední fáze se udržuje dlouhodobě, po celý život, pokud chcete. Každý čtvrtek se jí jen bílkoviny. Denně tři lžičky ovesných otrub. Je nutné dostatečně pít tekutiny, jídelníček je podobný třetí fázi.

Ukázkový jídelníček pro první fázi:

Snídaně: Dukanova houska s tuňákem a vejcem natvrdo
Oběd: hovězí maso s hořčicovou omáčkou
Svačina: tvarohový koláč (jeden kousek)
Večeře: grilovaná či pečená ryba

Ukázkový jídelníček pro druhou fázi:

Snídaně: Dukanova houska s vejcem natvrdo a rajčetem
Oběd: kuřecí plátek bez kůže na zelenině
Svačina: otrubové placky se skořicí
Večeře: karbenátky z drůbežího nebo hovězího masa a zelenina

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články