Pohanka - detoxikujte organismus přírodní cestou

30.09. 2013 • Zdraví 2163x

Pohanka se na území České republiky konzumuje již někdy od šestnáctého století, i když ji v dalších etapách vývoje státu potkal útlum v závislosti na nově známých potravinách. Nicméně v nedávných letech zaznamenala konzumace pohanky jakousi renesanci, tedy obnovení a to zejména díky velice příznivým účinkům na lidský organismus.

Zejména pak na křečové žíly, jako by byla dělaná, lépe řečeno – pěstovaná. Je prostě přírodním lékem a preventivním opatřením proti vzniku nehezkých, tmavých výstupků na jinak pěkně formovaných nohách. Pohanka je vůbec prospěšná pro celý krevní oběh i srdce.

Co to vlastně pohanka vůbec je?

Řada lidí ji mylně označuje za obilovinu, což není pravda, protože pohanka se řadí mezi jednoleté a vytrvalé byliny. Je to rostlina z čeledi rdesnovitých a zahrnuje celkem patnáct druhů. V prodejnách potravin seženeme pohanku již připravenou k vaření a to buď loupanou, nebo neloupanou. Má specifickou vůni i chuť a je buď konzumována jako příloha, často místo rýže, nebo se přidává do salátů a dá se samozřejmě jíst i samotná.

Pro koho je vhodná konzumace pohanky?

Tato surovina pro zdravý způsob života, zdravé stravování a tudíž i celkové zdraví jedince, je vhodná úplně pro každého. Obsahuje znatelné množství bílkovin a může být tedy zdrojem těchto důležitých látek pro vegetariány. Významný je v pohance i podíl látek, jako je zinek, selen, měď, mangan, vitamíny C, E, B1 a B2, dále cholin a nakonec ten nejdůležitější rutin.

Rutin je látka, která řeší problémy s cévami, křečovými žilami a hemoroidy. Nejen, že je prevencí těchto velice nepříjemných a esteticky nepěkných potíží, ale pří výskytu zmírňuje potíže, zabraňuje dalšímu rozvoji a pomáhá regenerovat vnitřní orgány.

Mimo to výrazně napomáhá při detoxikaci organismu a tím také posiluje imunitu jedince. Obsah rutinu v pohance je prospěšný i pro nerovovou soustavu, příjemně uklidňuje a uvolňuje napětí.

Pro mnoho jedinců bude zajímavá informace o obsahu cholinu, který výrazně regeneruje buňky v játrech, po poškození jak řadou nemocí, tak také alkoholem. Vyléčenému alkoholikovi je tedy nezbytné okamžitě naordinovat pohanku jako přírodní lék, bez vedlejších účinků.

Kdo má problémy s praskáním žilek v očích, což je velice nepříjemné, zvláště, nebo spíše především z estetické stránky, jistě by měl sáhnout po pravidelné konzumaci pohanky, která si s tímto problémem hravě poradí.

Doporučuje se i při detoxikaci a jako vhodná pro těhotné ženy, pro svůj pozitivní účinek na správný vývoj plodu. v dnešní době má řada lidí problémy se zažíváním, trápí je žaludeční potíže, vředy i nádory jak v žaludku, tak ve střevech. S tím vším si dokáže obsah látek v pohance poradit. Pro ženy, které trpí silným a dlouhodobým krvácením při menstruaci, se jako uvolňující prostředek právě doporučuje pohanka, neboť tyto obtíže omezí.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články