Co jíst, když jste těhotná?

03.02. 2014 • Zdraví 9713x

V okamžiku, kdy žena počne dítě a začne se o svůj stav zajímat, záhy zjistí, že vysněná představa typu: „Až budu těhotná, budu moct jíst cokoli a hlavně ve velkém“, rychle vezme za své. Právě těhotná žena by měla na svoji stravu dbát dvojnásob. Jednak proto, aby dodávala sobě i miminku dostatečný přísun živin, jednak proto, aby zbytečně neztloustla a nezásobila svoje tělo jenom tukem bez dalšího využití. A v neposlední řadě je také třeba vyhýbat se ryze nebezpečným látkám (jako je alkohol, kofein, přemíra některého koření aj.). Takže vlastně docela věda. Pojďme se proto ve zkratce podívat, jak na jídelníček pro těhotné!

Co v těhotenství vynechat

Kofein:

Existuje mnoho náhražek bez obsahu kofeinu, které lze v těhotenství s klidným srdcem konzumovat. Někdo si totiž, mírně pochopitelně, svůj den nedovede představit bez „rituálu“ s teplým hrnkem jakékoli tekutiny. Svařte si džus, udělejte meltu, Caro a jiné „kávoviny“, z „čajů“ sáhněte po rooibosu, bylinkách, citrónové trávě...

Koření:

U mnoho koření se setkáte s doporučením, že daná pochutina by neměla přijít ve velkém množství na talíř těhotných a kojících žen. Jedná se například o skořici, libeček, bazalku, hřebíček, fenykl, majoránku, dobromysl, kardamom, tymián a další. Vůbec nejhorším kořením je šalvěj, která může dokonce vyvolat i potrat. Proto před každým dochucováním pečlivě čtěte přídatné informace.

Plísňové sýry:

Ani v běžném stavu není vhodné přehánět konzumaci plísňových a zrajících sýrů (jako jsou olomoucké tvarůžky, niva, hermelín a jakýkoli sýr hermelínového typu), natož pak v těhotenství. Plísně z potravy by se totiž mohly lehce dostat do těla a ohrozit tak plod.

Syrová vejce:

Syrová vejce a výrobky z nich (majonéza, tatarka a podobně) – mohou přivodit salmonelózu, v horším případě pak listeriózu. Ta je pro těhotné velkou hrozbou, jelikož může zavinit potrat, nebo samovolný porod mrtvého dítěte.

Co jíst těhotenství

Mléčné výrobky:

Radu, že žena v očekávání má takřka za úkol jíst neustále nějaké mléčné výrobky, jsme kdysi slýchali asi pravidelně. Dnes se však již nedoporučuje přemrštěná konzumace těchto potravin, na druhou stranu je ale nelze vynechat. Konzumujte je proto s rozumem a volte zejména ty kysané!

Ovoce a zelenina:

V jakémkoli množství, nejlépe v syrovém stavu. Ale ani vařená, dušená či jinak upravovaná zelenina není krokem vedle – ba naopak. Dodáte tělu potřebné živiny, vitamíny a minerální prvky, a přitom neriskujete zvýšený příjem kalorií.

Mořské ryby:

Trefa do černého. Není asi možné konzumovat rybu každý den, ale pokud si ji budete dopřávat co nejčastěji, neuděláte žádný přešlap. Samozřejmě i sladkovodní ryba může váš jídelníček pravidelně zpestřovat, ovšem ty již obsahují více tuku. V těhotenství si však tento „zdravý typ tuku“ můžete s klidným srdcem dovolit.

Pohanka:

Jakkoli mohou být jiné přílohy k hlavním chodům nevhodné (například pro svoji vysokou kalorickou hodnotu a jen pro minimální počtu získaných živin), pohanka zajisté k této skupině nepatří. Je lehká, zdravá, plná důležitých živin a dá se upravit na nekonečno způsobů. Saláty, kaše, na sladko, s česnekem a pepřem...Určitě najdete ten pravý způsob, jak bude pohanka chutnat právě vám.

Jáhly:

Jáhly jsou dalším příkladem suroviny, u které je nadmíru škoda, že jsme je od dob našich babiček už téměř zapomněli do svého jídelníčku zařazovat. I jáhly lze stejně jako pohanku upravit na několik způsobů, včetně sladkého nákypu s meruňkami a mlékem. Zkuste otevřít nějakou kuchařku s tradiční českou kuchyní a nalézt v ní ty nejatraktivnější recepty.

Ovesné vločky:

Ovesné vločky spadají do sféry tak zdravých a výživných potravin, že by je neměl vynechávat kdokoli z nás, natož pak těhotné. Ovesné vločky lze konzumovat samotné, smíchané s ovocem či s bílým jogurtem. Lehkým pokrmem na přípravu je i ovesná kaše, kterou lze uvařit jak z mléka, tak i z obyčejné vody. Přidat můžete med, rozinky, sušené ovoce...

Panenské oleje:

Panenské oleje jsou vděčným a hlavně bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin a především pak vitamínu E, kterého máme často v potravě až nebezpečně málo. Proto si každý zeleninový salát nebo zeleninovou oblohu pokapejte pár kapkami oleje, například olivovým.

Mořské řasy:

Určitě si nyní říkáte, že zařadit do svého jídelníčku mořské řasy nebude vůbec snadné. Ale co takové sushi balené právě do mořské řasy? Je dobré, zdravé a momentálně velmi populární. A co místo nevhodných smažených brambůrků solené pražené řasy? Jen si poté dejte pozor na příjem soli.

Lněný olej:

Lněný olej nepatří k potravinám, které bychom ve své domácnosti zaručeně měli. Ovšem jeho pořízení lze jedině doporučit. Postará se – i v době kojení – o správný vývoj zraku a vyživují mozek dítěte.

Stravování těhotných žen není žádná věda, ale je nutno mu věnovat zvýšenou pozornost. Pořiďte si nejlépe i odbornou literaturu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články