Jak zhubnout při cvičení doma

12.11. 2013 • Hubnutí a cvičení 9722x

Najdou se lidé, kteří nechtějí nebo nemůžou chodit do fitnessových center, protože nemají čas, stydí se před ostatními nebo nehodlají platit peníze za vstup do posilovny. Ale přesto by rádi zformovali svoje tělo do patřičných tvarů. Pro takové lidi se určitě hodí cvičení v domácím prostředí. Navíc cvičení doma má nespornou výhodu oproti cvičení ve venkovním prostředí a to tu, že nemusíte hledět na aktuální stav počasí a zacvičit si můžete v teple a klidu domova. Na internetu se dá najít opravdu velké množství různých návodů, jak si doma zacvičit, takže by si vybrat mohli i ti nejnáročnější. 

Pojďme si společně přiblížit cvičení v domácím prostředí a popíšeme si, jak se za jeho pomoci dá zhubnout. V podstatě se jedná o hubnutí nenásilnou formou, kdy si užijete i zábavu a rozhodně se nejedná o nic závratně komplikovaného. Základem je rozumné hubnutí a chybět nemůže ani posilování svalstva. Cvičit můžete sami nebo se s někým domluvit, protože ve dvou se to přeci jenom lépe táhne a hlavně druhý člověk vás donutí ke cvičení i ve chvíli, kdy se vám třeba úplně nemusí chtít. Důležité je si také stanovit dobu, kdy cvičíte a tu následně dodržovat.

Cvičební plán je důležitý

Jak tedy postupovat při domácím hubnutí? Nejprve byste si měli vytvořit nějaký cvičební plán, který budete důsledně dodržovat. Cvičební plán určitě musíte přizpůsobit svým aktuálním fyzickým možnostem. Cvičení doma každopádně není náročné, ale vyžaduje vhodné prostory. Zvolit by se mělo takové místo, kde budete mít dostatečný prostor pro všechny potřebné cviky. Určitě se nevyplatí cvičit před televizí nebo počítačem, prostě před každým zařízením, které by vás mohlo od cvičení rozptylovat. Naopak zajímavé může být cvičení před zrcadlem. Během cvičení se musíte cítit dobře, to je základ. Vyberte si takové oblečení, které pro vás bude pohodlné a budete se v něm moci pohybovat v požadovaném rozpětí. Z toho důvodu se hodí sportovní nebo volnočasové oblečení. Cvičit by se mělo v pravidelném režimu, ideální každý večer hodinu před sprchováním a spánkem.

Protažení těla je základ

Začít by se každé cvičení mělo rozehřátím těla a jeho protažením. Bohatě postačí vyhradit si čtvrt hodinky v sériích po pěti opakováních. Na začátek se zaměřte na každou část těla zvlášť a poté se věnujte celé postavě. Začněte otáčením hlavy z levé strany na pravou a z pravé strany na levou. Pokračujte otáčením dlaní, loktů a celých paží. Potom se prsty pokuste dotknout země. Postupem času udělejte několik základních cviků. Rozehřát se můžete také tím, že si před samotným cvičením půjdete na patnáct minut zaběhat. Pak můžete pokračovat protažením. Během samotného cvičením si dejte náročnější cviky, které provádějte v několika sériích. Do cvičebního zápisníku, který se vyplatí si zřídit, si uveďte, kolik cviků se vám podařilo udělat. Mezi náročnější cviky se dají zařadit dřepy, shyby nebo kliky. Tato fáze cvičení by měla zabrat přibližně další čtvrt hodinu až dvacet minut. Mezi jednotlivými sériemi byste neměli nikam chodit, ani dlouho odpočívat. Samozřejmostí je potom absence jídla či jiné aktivity.

Na další cvičení už se vyplatí si připravit nějakou zátěž. Pokud náhodou doma nemáte žádné činky, pak si bohatě vystačíte s knihami, které má doma jistě každý člověk. Rozhodně se nesmí začínat s příliš velkou zátěží, postačí cvičit střídmě. Pro posílení rukou zvedejte zátěž nad hlavu. To, co jste dělali během zahřívací fáze, můžete nyní zopakovat se zátěžemi, pokud to je jenom trochu možné. Určitě se nesnažte koncentrovat pouze na jednu část těla, ale formujte komplexně celou postavu. Tato fáze cvičení by měla zabrat zhruba deset až patnáct minut času. Potom si dejte dalších několik obtížnějších cviků v sériích bez zátěží. Tentokrát postačí, když si je dáte po dobu pěti minut. Nakonec opět protáhněte celé tělo a přidejte další cviky, které jste dosud neměli možnost využít. Nádech provádějte se zdviženýma rukama nad hlavou a výdech uskutečněte se skloněním trupu k zemi. Takové cvičení by se mělo provozovat ze začátku jenom jedenkrát za týden. Po cvičení by člověk už neměl konzumovat potraviny. Jestliže budete další den po cvičení cítit svalstvo, pak se nacházíte na dobré cestě pro přeměnu tuku ve svaly.

Až budete mít za sebou čtyřtýdenní cvičení podle plánu, můžete do domácího cvičení přidat nový prvek, jenž má za úkol zatraktivnit o něco stereotypní cvičení. Novým prvkem mohou být zbrusu nové cviky, běhání či třeba jízda na kole. Vše můžete zakončit příjemnou masáží od partnera nebo něčím jiným, co by vás mohlo potěšit. Po uplynutí prvních čtyř týdnů byste se též měli postavit na váhu a zjistit, jestli doznala nějakých změn. Určitě se také prohlédněte v zrcadle, abyste měli přehled, jestli můžete být na něco hrdí. Všímejte si i sebemenších maličkostí. Když budete s domácím cvičením spokojeni, určitě se brzy dostaví i další kladné věci. Můžete více začít přemýšlet nad tím, co vlastně jíte, jak často jídlo konzumujete a v jakou hodinu, co děláte špatně a proč omezujete svůj pohyb. To všechno z důvodu, že určitě budete mít zájem na dalším vylepšování postavy. Pokaždé po čtyřech týdnech byste měli svoje cvičení oživit nějakými novými prvky. Později můžete klidně i zvyšovat zátěž nebo domácí cvičení doplnit za pomoci nějaké zajímavé sportovní aktivity. Tělesná aktivita se určitě dá doporučit, takže cvičení doma je vhodné pro každého, kdo nechce docházet nikam ven a vystačí si s domácím prostředím.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články