Hubnutí v ketózním stavu - vysvětlení pro lajky

22.03. 2014 • Hubnutí a cvičení 2624x

Lidé se cítí špatně kvůli nejrůznějším věcem. Příčinou může být stres vyvolaný těžkou a namáhavou prací nebo pocitem, že člověk dělá jen, co musí, a nemá čas na to, co by skutečně dělat chtěl. Často se ale dostáváme do střetu sami se sebou i kvůli vlastnímu tělesnému stavu, ať už jde o ochablé svalstvo, pociťovanou bolest kdekoliv v těle nebo o nadváhu. Tělesný stav je něco, co o nás vypovídá a utváří první dojem nejen na venek. Pokud jsme se svým fyzickým stavem spokojeni, projeví se to i v jiných oblastech našeho života – máme mnohem více energie, sebedůvěry a chuti dělat to, co nás baví a co nás naplňuje.

Mnoho lidí neustále hledá jednoduché, nenáročné, ale zaručeně zdravé a účinné způsoby jak zhubnout. Toto téma je zpracováváno na mnoha webových stránkách a často se o něm dočtete v časopisech i novinách, jako by snad šlo o něco životně důležitého. Moderní doba nicméně klade čím dál větší důraz na to, aby člověk vypadal dobře a aby se pomalu i v normálním životě podobal Hollywoodským celebritám, které kráčejí po červeném koberci. Jaký to má následek? Chceme vypadat fit, chceme si být jistí sami sebou a k tomu potřebujeme vypadat nejen dobře, ale vzhledem k nárokům okolního světa musíme vypadat přímo skvěle!

Ketóza: o co vlastně jde?

Název článku již sám o sobě naznačuje, že se bude zabývat nějakým cizorodým stavem. Je tedy na čase, abychom přešli k tématu a objasnili čtenářům, co to ketózní stav vlastně je. Jde o fyzický stav lidského organismu, který nepřijímá vůbec či ve velmi malé míře (maximálně 50 g/den) cukry v potravě a je nucen čerpat energii z jiných zásobáren – z tuků. Abychom blíže přiblížili představu o tom, jak to funguje, uvedeme nyní podobenství z trochu jiného soudku. Představte si, že je Vaše tělo stroj, kterému regulujete příjem i výdej energie. Je jako spotřebič, který musíte zastrčit do zásuvky, aby jej napájela elektrická energie, zapnout jej (donutit k činnosti) – v této fázi spotřebič elektrickou energii spotřebovává a následně ji přeměňuje na jiný produkt např. teplo, světlo, zvuk aj. Vaše tělo do zásuvky dát nelze, proto přijímáte potravu, která se uvnitř těla velmi složitými procesy zpracovává a rozkládá potravu tak, že z ní získáváme něco jako palivo, které posléze pohání konstrukci těla a uvádí do chodu i procesy uvnitř.

Všichni jistě dobře víme, že si nemůžeme jen tak naprogramovat vlastní tělo, aby spalovalo zásoby z konkrétní části těla, a aby spalovalo jiné palivo, když zrovna sportujeme nebo přemýšlíme. V našem případě si organismus určuje sám, z jakého zdroje bude energii přijímat. Dokonce ženy a muži mají metabolismus nastaven trochu jinak. Určitě jste si všimli, že jsou lidé baculatější v trochu jiných partiích v závislosti na pohlaví. Jedno ale mají lidé jako rasa fyziologicky společné. Nejprve se spalují sacharidy a až poté tuky.

Ketóza není nic výhradně nepřirozeného, lidé jen žijí trochu odlišným způsobem než před několika tisíci lety, a tak je pochopitelné, že se nám zdá stav, ve kterém se obvykle nacházíme, naprosto přirozený. Ještě nyní žijí na Zemi lidé, kteří v tomto stavu naprosto běžně fungují. Jde tedy stručně řečeno o to, že když v potravě nepřijímáte velké množství cukrů, tělo tyto cukry během několika dní spálí (přemění je na energii nutnou k fungování), a aby mohlo i nadále fungovat, musí hrábnout do jiných energetických zásob a těmi jsou tuky. Těch je potřeba mnohem více k tomu, aby byl energetický výtěžek srovnatelný s hodnotami energie získané z cukerných zásob. Proto organismus v ketóze může přijímat i velké množství tuků a přesto hubnout.

Jak to vypadá v praxi? Jak vypadá takový jídelníček?

Je nutné uvědomit si, že velmi malé množství sacharidů v potravě neznamená pouze omezit Váš denní příjem potravin o výhradně sladké věci. Jistě, už tato metoda sama o sobě má co se týče hubnutí co do sebe, ale do ketózy Vás nepřivede! Sacharidy se totiž objevují ve velké míře i v přílohách, na které jsme v dnešní době zvyklí. Musíte si tedy odpustit veškeré brambory, rýži, těstoviny, knedlíky, standardní pečivo a další věci. Určitě se podívejte na internet do chytrých knih a zjistěte si množství sacharidů v produktech, které byste chtěli jíst. Budete překvapeni, kolik potravin ani nechutná sladce, ale sacharidů je v nich plno. Vyměňte tyto potraviny za zeleninu. Můžete si dopřát výborné pečené kuřátko a k němu místo brambor přikusovat jen nesladkou zeleninu (např. hlávkový salát). Už se nemusíte bát výborné anglické slaniny, na kterou koukáte vždy, když jdete kolem pultu se salámy a s uzeninami. Klidně si ji dopřejte, ale ne se standardní přílohou, zelenina je pro Vás ta správná volba.

Jak zjistit, jestli je tělo v ketóze?

Dnes už snad na všechno existují chemicky zpracované indikátory, které vám prozradí hladinu čehokoliv v organismu. O množství cukrů ve vašem organismu se můžete přesvědčit buď tím, že zahájíte stravování podle návodu uvedeného výše nebo tak, že si koupíte v lékárně konkrétní indikátor. Pro zdravého člověka nepředstavuje ketóza žádný problém a docela často na ni tělo reaguje velmi pozitivně. Organismus se jakoby pročistí, protože chemické procesy v těle při ketóze udržují konstantní hladinu cukrů a ketonů v krvi. Nevhodná je samozřejmě pro lidi s vysokým cholesterolem – přeci jenom se mění jídelníček na tučnější stravu a to logicky nemůže těmto lidem nijak prospět.

Záleží na Vás, jak se ke svému jídelníčku postavíte… Z podstaty nízkého příjmu sacharidů vycházejí i některé notoricky známé diety jako je např. Atkinsonova a Kwasniewského dieta nebo také paleodieta. Pokud Vás článek zaujal, není nic lepšího, než si ozkoušet ketózu v praxi. Pokud máte pochybnosti o své tělesné kondici a bojíte se podobného experimentování, poraďte se s lékařem, pročtěte si zkušenosti jiných lidí, kteří už si ketózu ozkoušeli. Uvidíte sami, třeba Vám tento způsob hubnutí otevře nové obzory do světa lahodných tučných jídel bez nutnosti nabírat na váze…

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články