Jak na hubnutí břicha

05.08. 2011 • Hubnutí a cvičení 9371x

Každý sval je vlastně takový stroj, který spaluje tuky. Přebytečný tuk se v těle ukládá do tukových buněk a jejich množství se utváří podle toho, co jíme a co děláme. Geny na tomto jevu nenesou žádnou vinu, jak si spousta z nás pořád namlouvá. Množství tělesného tuku závisí především na životním stylu. Lidské tělo potřebuje pro svou činnost odpovídající aktivity fyzické a duševní. Jestliže žijeme v určitém tempu delší dobu, udržujeme si také svou hladinu tuku, tělo si vytváří tukové buňky.

Tukové buňky potřebují krevní zásobení, množství enzymů, periferní nervy, hladinu hormonů i pojivovou tkáň tak, aby tukové buňky dokázaly tělu stále nabízet potřebné množství tuku. Tělo poznalo a přisvojilo si toto množství tuku jako vlastní součást a snaží se ji také chránit, nechce o ni přijít.

Průběžně kontroluje svou hladinu svými hormonálními a biochemickými mechanizmy. Speciální látka glycerol vznikající rozkladem tuků upozorní řídící centrum v mozku o klesající hladině tuku a mozek spustí obranný mechanizmus. Zpomalí jej, zvýší ukládání (dělá si rezervu), to vede ke zvýšení chuti k jídlu. Proto také běžné formy diet bez pohybu nemohou fungovat.

Alarmující výsledky vyplývají z odborných, pozorovacích studií, podle nichž přibývá v těle asi 30 gramů tuků denně. Toto by nebylo tak hrozné, jenže za rok to dělá deset kilogramů a za tři až čtyři roky máme navíc neskutečných dvacet kilogramů tuků. Ty se potom ukládají do velice problematických partií, jako jsou boky a břicho. Pokud chceme tento stav změnit a snížit tuky v našem těle, je zapotřebí také změnit poměr mezi příjmem a výdejem.

Chce to velkou trpělivost a pomalu jej stejným způsobem udržovat a popsanou tendenci snižovat. V praxi to znamená nehubnout rychleji než o 1/4 kg tuku týdně. Jinak se tělo začne bránit, naše svaly vydráždí enzymy shromaždující a ukládající tuk a vyprovokují chuť k jídlu až k nepříčetnosti. Tělesný tuk se jak známo ukládá v tukových buňkách, čímž se pomaloučku rozrůstáme do šířky, ale spaluje se pouze ve svalových buňkách. V praxi to znamená, že pokud opravdu toužíte mít ploché bříško, nepomůže vám žádná dieta, ale pouze tělesné cvičení a úbytek kalorií v jídle.

Vyvážená strava dělá při hubnutí opravdové divy. Je potřeba zařadit do svého jídelníčku více zeleniny a ovoce, méně tuků a sladkého. Jíst aspoň pětkrát denně menší porce s tím, že poslední jídlo musí být lehké a 2 – 2,5 hod. před spaním. Velmi vhodné jsou potraviny bohaté na vápník, neboť se nejlépe vstřebává na večer. Pro krásně ploché břicho bez zbytečných faldů je také potřeba zapojit břišní svaly při cvičení. Ty je nejlepší pomaloučku přivykat zátěži. V praxi to znamená, že je nejlepší cvičit ráno asi 15 minut večer dalších 15 minut a to v případě, že nezvládnete cvičit celých 30 minut v kupě. Staří sportovci tvrdí, že pokud nezačnou svaly bolet, nemá cvičení žádný efekt. Ale na druhou stranu zase nemá cenu cvičení přehnat, protože jsme potom několik dnů mimo provoz kvůli bolesti svalů a výsledný efekt se nám zase míjí účinkem.

A jaké jsou nejčastější chyby při hubnutí břicha? Za prvé si většina lidí myslí, že posilováním svalstva v oblasti břicha spalujeme tuk právě na něm. Tahle teorie zase není až tak pravdivá. Při cvičení sice dochází ke spalování tuku, ale nelze ovlivnit, odkud se bude tuk přednostně spalovat. Za druhé panuje názor, že nadměrně velké břicho he vždy znak nadváhy.

Původ příliš velkého břicha může mít několik důvodů. Příčinu lze nalézt ve špatném držení těla, zvětšeném objemu trávicího ústrojí nebo v přebytečné vodě. Problém se tedy nemusí nutně vyřešit samotným snižováním váhy. A za třetí si drtivá většina lidí myslí, že se má přestat jíst nebo agresivně snížit jídlo. Tento bod byl již popsán, ale při shrnutí dojdeme k závěru, že organismus po takovémto omezení přísunu vyhlásí něco jako nouzový stav a sníží přirozenou spotřebu kalorií. V konečném výsledku zjistíte, že hubnete jen velmi málo a pomalu a kolikrát i za cenu poškozeného zdraví.

A jaké že jsou tedy nejvhodnější cviky pro formování břicha? Jak již bylo zmíněno, posilováním břišních svalů tuk na břiše spálit můžete, ale také nemusíte. Čeho ale dosáhnete stoprocentně, je lepší zformování a plochost břicha. Podle testů prováděných výzkumníky, se jako nejefektivnější ukázalo ležení na zádech a pohyby nohou jako při jízdě na kole. Toto cvičení formuje podle průzkumu břišní svaly 2,5 krát lépe, než klasické sedy a lehy.

Jako hodně spolehlivé se ukázalo, že nejlepším způsobem, jak docílit pěkně ploché břicho, je kombinace několika cviků, které zabírají několik svalů v těle. To znamená, zapojit do cvičení nejenom břišní svaly, ale i hýžďové, se zaměřením především na břicho. Velmi vhodné je cvičení propojovat s plaváním. Při klasickém stylu plavání prs, tak zapojujete nejenom břišní svaly, ale i všechny ostatní.

A když k tomu přidáte kvalitní stravu, rozdělenou na menší denní porce, výsledek se jistě dostaví velmi brzy a vy budete moci pyšně vyrazit ve svůdných plavkách na koupaliště nebo se promenádovat na mořských plážích a registrovat obdivné pohledy. Nevěříte? Vyzkoušejte to. Vydržte v započatém úsilí. Myslete na pěkně ploché břicho v momentě, až budete mít touhu se vším praštit. Vynaložená námaha a určitá sebekázeň vede ke kýženému cíli.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články