Jaro: udělejte si úklid i ve svém jídelníčku

10.04. 2014 • Zdraví 1794x

Znáte to možná sami. Vánoce málem ještě ani neodešly a namísto předvánočního úklidu na vás čeká ten jarní. Budete mýt okna, vyklepávat koberce, prát již dlouho zaprášené záclony. To všechno ale na jaře provází jakýsi pocit štěstí, že se zbavujeme starých nánosů špíny, vítáme jaro a spolu s ním i novou energii. Potřebuje ji však nejen naše obydlí, ale především naše tělo. Dopřejme mu proto také trochu svěžího vánku a udělejme revizi v našem jídelníčku! Uvidíte, že se vám do těla vrátí krásný svěží pocit a ještě navrch něco zhubnete. Léto tu bude coby dup a jestli chcete na pláži oslnit svojí postavičkou v plavkách, je ten pravý čas začít.

Předně si pojďme vyjmenovat, co při takovém „jarním úklidu“ musíte určitě vyhodit. Tentokrát však ze svých spižíren a chladniček. Tak za prvé to budou uzeniny. Uzené maso, klobásy, párky, salámy... Všechno. Každý, kdo to s dietou, detoxikací a redukcí hmotnosti myslí alespoň trochu vážně, by měl tyto potraviny ze svého jídelníčku zcela vynechat. Nejsou zdravé, obsahují hodně cholesterolu, solí (včetně těch škodlivých) a v neposlední řadě velkou spoustu chemikálií. Jen si někdy zkuste přečíst na obale, z čeho se takové „pochoutky“ vyrábí. Pokud byste si maso dali rádi, zajděte do poctivého řeznictví a kupte si kus masa, který není průmyslově zpracovaný. Tím pro svoje zdraví uděláte mnoho – a přitom to je tak lehké!

Za druhé na čas odeberte ořechy, lísková jádra a mandle. Jsou to plody velmi výživné a bohaté na mnoho minerálních látek, ale nezapomínejte ani na vysoký obsah tuku. Dle diety zakládající na sezónní stravě jsou suché plody a sušené ovoce nejvhodnější ke konzumaci v zimě. Tak, jak na ně byli odkázaní naši předci. Na jaře a v létě se naopak soustřeďujte na co nejčerstvější stravu v podobě ovoce, zeleniny, zelných salátů a podobně. Zkrátka jezte to, co kvete / roste / dozrává...

Za třetí vás nemine redukce vašich pamlsků. Pokud se chcete očistit a shodit něco na tělesné hmotnosti, s konzumací průmyslově vyráběných sladkostí napěchovaných barvivy, náhradními sladidly, dodatečnými sladidly, aromaty a konzervanty to asi jen tak nepůjde. Pokud vás honí mlsná, máte přeci tolik jiných možností! Například si můžete během pár minut umíchat ovesnou kaši s medem, namazat si medem plátek chleba, vzít si bílý jogurt, nasypat do něj skořici a nalít med, nebo totéž akorát s domácí marmeládou...Je tolik jiných možností, jak mlsat. Můžete také navštívit zdravou výživu a pořídit si v ní speciální zdravé sladkosti – například melasky, kokosky, grahamové sušenky a podobně. Vypíchnutí si zaslouží halva či chalva, která je sladká, až to takříkajíc „bolí“, ale přitom se jedná o výrobek pocházející ze slunečnicových, sezamových či jiných semínek. Po tom vaše tělo nepřibere a naopak se obohatí o důležité živiny. A ještě se budete oblizovat až za ušima!

Při touze shodit nějaké to kilo právě zjara je určitě důležité také vyměnit slazený čaj, slazenou kávu a nedej bože slazené limonády (pokud tedy patříte k těm, kteří stále ještě tyto elixíry z chemického výzkumného ústavu pijí) za neslazené obdoby. Neslazený čaj – ať už zelený, bílý, černý, žlutý nebo jednoduše ovocný a bylinkový. Kávu můžete vyměnit za Caro, meltu a jiné náhražky. Limonády za vodu z vodovodu nebo za vodu s citronem a ledem. Je to výborné, zdravé a sakra levné. V neposlední řadě také šetrné vůči životnímu prostředí i vůči vašim kloubům, které nebudete zatěžkávat taháním barelů s kupovanou vodou či kupovanými limonádami.

Při jarní revizi jídelníčku a při touze něco málo shodit naopak můžete do svých spižíren i přidávat. A co se na vysmýčené poličky nejlépe hodí? Tak zaručeně kuskus, který je lehký, dietní, a přesto dobře zasytí. Dále pak červená čočka, cizrna (jedli jste už někdy skvělý hummus?), pohanka, jáhly, ječné či žitné těstoviny, tofu, sója, výrobky z kozího mléka...Je toho hodně. Akorát máme problém s tím, že o existenci tolika dobrých, kvalitních, výživných a vlastně i vcelku levných surovin jednoduše nevíme. Přitom stačí navštívit nějakou zdravou výživu a potraviny, které jsou odlehčené a kterými jde jednoduše, elegantně a zdravě nahradit potraviny stávající, najdete na jejich regálech jedna báseň.

To, co do diety a jarní očisty neodmyslitelně patří, jsou bylinné čaje. Máta, meduňka, šípek, bylinné směsi, ale i rooibos nebo pročišťující pu-erh (tmavý vícenásobně fermentovaný čaj) – to vše jaro vyžaduje a vašemu tělu se udělá jedině dobře.

Na závěr lze jenom poradit, abyste ze svých tajných skrýší vyndali všechny potraviny, které již mají prošlou dobu trvanlivosti. Některým možná ještě nic nebude, ale například sušenky nebo tomu podobné již zcela jistě nebudou křupat. A když už máte něco jíst, ať je to čerstvé a plné svěží energie! Prošlé potraviny nemusí skončit v koši, stačí, když je donesete vedle kontejneru a nakonec ještě uděláte někomu jinému pěknou radost! Tak hurá do diety a očistné jarní kúry, léto už téměř klepe na dveře!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články