Seznamte se s desaterem výživy, které v roce 2005 vydalo Ministerstvo zdravotnictví České Republiky. Nutriční cíle vycházející z dokumentu Světové zdravotnické organizace (WHO), s názvem „Globální strategie výživy, fyzické aktivity a zdraví“ (Global strategy on diet, physical activity and health), jsou platné dodnes. Chcete-li začít zdravěji jíst, rozhodně se nad nimi (přinejmenším) zamyslete.
- Jezte vyváženou pestrou stravu založenou více na potravinách rostlinného původu.
- Udržujte svou hmotnost a obvod pasu v doporučeném rozmezí (v dospělosti BMI 18,5 25kg/m2; obvod pasu u mužů ne více než 94 cm, u žen ne více než 80 cm). Pravidelně se věnujte pohybové aktivitě (ochranný účinek na zdraví má např. nepřetržitých 30 minut, nejlépe však 1 hodina, rychlé chůze denně).
- Jezte různé druhy ovoce a zeleniny, alespoň 400 g denně, přednostně čerstvé a místního původu.
- Kontrolujte příjem tuků, snižte spotřebu potravin s jejich vysokým obsahem (např. uzenin, tučných sýrů, čokolád, chipsů) a dávejte přednost rostlinným olejům před živočišnými tuky. Denně konzumujte mléko a mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku.
- Několikrát denně jezte chléb, pečivo, těstoviny, rýži nebo další výrobky z obilovin (zejména celozrnné) a brambory.
- Nahrazujte tučné maso a masné výrobky rybami, luštěninami a netučnou drůbeží.
- Pokud pijete alkoholické nápoje, vyvarujte se jejich každodenní konzumace a nepřekračujte denní dávku 20 g alkoholu (tj. 0,5 l piva nebo 2 dl vína nebo 5 cl 40% destilátu).
- Omezujte příjem kuchyňské soli, celkový denní příjem soli nemá být vyšší než 5 g (1 čajová lžička), a to včetně soli skryté v potravinách. Používejte sůl obohacenou jódem.
- Vybírejte potraviny s nízkým obsahem cukru, omezujte sladkosti. Sladké nápoje nahrazujte dostatečným množstvím nesladkých nápojů, např. vody.
- Podporujte plné kojení do ukončeného 6. měsíce věku dítěte, poté kojení s příkrmem do 2 let věku dítěte i déle.
Tak co, zkusíte se alespoň některými zásadami zdravé výživy řídit?