Jak zhubnout na rotopedu

21.11. 2013 • Hubnutí a cvičení 106407x

Proces hubnutí se rozhodně neobejde bez pohybu. Můžete si zřídit permanentku do fitcentra, začít běhat, anebo sledovat své oblíbené pořady v televizi. Zdá se vám to jako hloupý vtip? Tak to v žádném případě. Rozhodně vás nikdo nechce nechytat a tímto způsobem se skutečně dá shodit množství kil. Jen nesmíte pouze lačně ležet na pohovce, ale zvolit jistý pohyb, který vám vše usnadní. Skvělý je pořídit si rotoped a na něm vždy a v určitou hodinu jezdit.

Kdy a jak často jezdit na rotopedu?

Ideální je prý jezdit a trénovat ráno, nalačno, kdy jsou zásoby krevního cukru na nejnižší úrovni, takže tělo je nutno vzít si energii ze zásob, tedy tuků. Což samozřejmě neznamená, že pokud budete jezdit přes den, tak nezhubnete, ale ráno to půjde snáz. Důležité je také vědět, že pokud budete ráno jezdit intenzivně dvě hodiny v kuse, až tak moc se situace nebude lišit od toho, kdy na toto tak zvané kolo bez kol, sednete třikrát, nebo čtyřikrát týdne na půl hodiny až hodinu.

Vyvarujte se chyb začátečníků

Pro začátečníky je obzvlášť důležité, aby své síly nepřeceňovali. To je totiž nejčastější chyba všech začátečníků. Přečtou si článek, načerpají inspiraci a nemohou se dočkat, až bude jejich ručička na osobní váze ukazovat mnohem méně, než v tuto chvíli. Začnou obrovským tempem, které ale po čase, a to velice krátkém, je rychle omrzí, protože pro necvičené tělo je dlouhodobá jízda opravdová zátěž a na druhý den se projeví nesnesitelnou bolestí všech svalů. Jedince tady omrzí další jízda a nechá na rotoped pouze padat prach.

Začátky hubnutí na rotopedu

Začněte zvolna. Optimální doba je intenzivní, klidná jízda po dobu čtyřiceti minut. Jeďte po celou dobu jedním tempem, zbytečně nepřidávejte, ani se neloudejte. Dodržujte po celou dobu stejné tempo. Zvolte si přesné dny i hodinu, ve které budete pravidelně jezdit a těch se držte. Nejhorší je, když někdo něco dělá něco jen tak, jak mu prý vyjde čas. To pak se jednou stane, že celý týden na rotoped nesedne, ale diví se, že váha nejde dolů. Vymezte si čas, kdy se této činnosti můžete věnovat a nic jiného se v ten čas neplánujte. Jedině tak půjde vaše tělesná váha po čase dolů.

Intenzita cvičení

Nejdůležitější pro hubnutí, jak na jízdě na rotopedu, tak i v běžném, jakémkoli cvičení, jehož cílem má být právě zbavení se několika nadbytečných kil tuků je, dodržovat sálo tepovou frekvenci. Přesné číslo vám sdělí osobní trenér, přímo na míru. Obecné pravidlo však zní, odečíst od čísla dvě stě dvacet šest svůj věk u žen a od čísla dvě stě dvacet věk u mužů. Normální dospělý člověk v klidu, má tepovou frekvenci šedesát až osmdesát tepů za minutu. U cvičení se tepová frekvence samozřejmě výrazně zvýší, neměla by však přesáhnout uvedenou hodnotu. Pokud se vám zvyšuje, zpomalte tempo. Navíc, většina dnešních rotopedů (snad všechny), je vybavena měřením tepové frekvence po celou dobu jízdy, takže máte vše před sebou, na očích.

Jak dlouho by měl trvat trénink na rotopedu?

Výše je již uvedeno, že minimálně třicet minut vkuse, nejlépe však čtyřicet, protože prvních dvacet minut se tělo zahřívá, zbavuje se vody, tedy potí se, až po těch dvaceti minutách se začíná zbavovat i svých tukových zásob. Nejlepší je opravdu zvolit si čtyři dny v týdnu a přesnou hodinu a v tu chvíli si šlapat na rotopedu a nenechat se ničím ani nikým rušit. Po čase, takového intenzivního tréninku, je možné, dle svých sil a možností si dobu na rotopedu prodloužit z původních čtyřiceti minut na padesát, nebo rovnou celou hodinu.

Důležitý je i odpočinek a regenerace

Můžeme později přidat i den navíc, ale necvičíme každý den. I tělo musí mít vlastní regeneraci. Proto běžný pracovní týden trvá pět dní a člověk má ještě možnost vzít si dovolenou apod. to už vědělo lidstvo dávno a proto se to neustále praktikuje. Sami na sobě jistě poznáte, kdy už máte práce nad hlavu a nejste schopni se aktivně na ni podílet a potřebujete, třeba i velice krátkou, ale intenzivní pauzu. Stejně jako vaše mysl, i tělo a svaly potřebují svoji regeneraci, aby později byli schopni nadbytečná kila shazovat. Neustálý zápřeh vyšle z mozku varovný signál, a i když vaše tréninky budou intenzivní a denně na rotopedu strávíte několik hodin, rozhodně neshodíte více, než lidé, kteří cvičí „pouze“ čtyři dny v týdnu. Jediné, co tím získáte, maximální únavu a vyčerpání. Tělo potřebuje regeneraci, tak mu ji dopřejte.

Rotoped a vlastní jídelníček

Při shazování kil nezáleží pouze na tom, kolik síly a vytrvalosti předvedete na rotopedu. Pokud se rozhodnete opravdu redukovat vlastní tělesnou váhu, je velice důležité, abyste si k tomu i upravili svůj osobní jídelníček. V první řadě rozdělte své denní porce stravy na více, ale menších. Ideální je jíst pětkrát denně, nevynechávat snídani, mít i důležitou svačinku, oběd, odpolední přesnídávku a nezapomínat ani na večeři. Jídelníček by měl nyní obsahovat mnoho čerstvé zeleniny, ovoce, ale i vlákniny, důležité je i maso, ryby a mléčné výrobky.

Tip pro vás: Zkuste oblíbenou hubnoucí bombu Mladý ječmen.

Vyvážená a pestrá strava

Mějte vždy na paměti, že pestrá a vyvážená strava je tou nejlepší volbou. Pokud se rozhodnete redukovat své tuky na těle, pak dodržujte i zásady, které diktují cukry, sacharidy pouze dopoledne, odpoledne maso, zelenina. Přitom cukry je myšleno i ovoce, tudíž si banán dejte jako dopolední svačinku, než se jím ládovat na večeři. A nikdy nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin, čímž se myslí bylinkové neslazené čaje, nebo čistá voda. Na rotopedu bývají často držáky na láhve, pokud není, nevadí, přisuňte si rotoped ke stolu, polici tak, abyste si láhev mohli na ni umístit a i při jízdě tekutiny doplňujte.

Jak správně cvičit na rotopedu

Běžné rotopedy mají nastavitelnou zátěž pohybu. Můžete si zvolit jak jízdu jakoby na rovné silnici, tak šlapání do kopce, nebo klidnou a lehkou jízdu. Zátěží může být několik. Hodně také záleží na nastavení sedadla a řídítek. Nikde by vás nemělo nic tlačit, na šlapadla byste měli ve všech polohách bez problémů dosáhnout, ale také je nemít příliš blízko, aby vaši jízdu nepřipomínalo spíše komické číslo v cirkuse.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články