7 tipů, co dělat, když jste na dietě

09.01. 2014 • Diety 2497x

Mnozí z nás si možná myslí, že dieta je pouze omezení stravy. Ale jen tak jednoduché to není. Jste-li na dietě a myslíte-li to s ní naprosto vážně, změní se vám dočasně i celý styl života. Pojďme tedy bod po bodu projít všechny záležitosti, na které není radno zapomínat.

  1. Řekněte o své dietě širokému okolí. Zvláště pak v případech, kdy vás čeká několik rodinných návštěv, setkání s přáteli, firemní oběd a podobně. Předem připravte své možné hostitele na to, že pro vás nemají nic chystat (případně chystat něco dle vašeho gusta, například zeleninový salát) a buďte v tomto názoru neoblomní. Mnozí příbuzní (zejména pak, bez urážky, tchyně nebo babičky) mají tendenci své blízké rozmazlovat právě skrze talíř – a také vás přesvědčovat, že jednou přeci zahřešit můžete. Ano, to můžete, ale kvůli sobě. Kvůli tomu, že budete jednou stát jako hladové zvíře například před výkladní skříní pekařství a lidově vám zkrátka „rupnou nervy“. Pak si koláč kupte a dopřejte. Pokud ale máte svoji pevnou vůli zlomit jenom kvůli tomu, že si to přeje někdo jiný, nedělejte to. Přátelům, s kterými jste možná zvyklí chodit večer popíjet do barů či hospůdek předem na rovinu sdělte, že budete pít minerálku a ať je ani nenapadne vás přesvědčovat ke kaloricky velmi náročnému alkoholu.
  2. Nenechávejte si doma „zlatý poklad“ v podobě ukrytých čokolád, sušenek, bonboniér...! Stejně se vám nepovede na skryté sladkosti zapomenout, a tak ve vás určitě dříve či později skončí při návalu až nelidské touhy po jídle. Je to normální a děje se to i silným povahám. Proto je tím nejjistějším jedině to, že tyto věci nebudete mít u sebe. Sbalte je třeba do tašky a nechte si je na dobu neurčitou u nějakých přátel, u rodičů nebo kdekoli pryč ze svého dosahu. Pokud myslíte, že už nikdy tyto věci nebudete chtít jíst, klidně je i rozdejte (můžete například udělat svojí dietou příjemný den někomu bez domova). Na druhou stranu se u tohoto bodu dá upozornit na riziko hypoglykemického šoku (který se vám může přihodit i normálně, při dietě pak dvojnásob pravděpodobněji!), kdy pro vás bude takřka životně důležité mít poblíž sebe cokoli sladkého (kvůli obsahu cukru, který se rychle dostane do krve). To ale může hravě vyřešit sladký bonbon, balení hroznového cukru, med, nebo například i „sto let stará“ tatranka zapomenutá ve spižírně, při pomyšlení na niž se vám jen zvedá žaludek. Tedy nehrozí, že ji půjdete mlsat, ale na druhou stranu vás jednou může zachránit.
  3. Plánujte svou denní trasu tak, abyste se co nejméně krát museli procházet podél výloh s lahůdkami. Když jste hladoví, nebo jste byli zvyklí každý den mlsat, nenechají vás tyto pohledy klidnými. Však se často přistihnete i mimo dietu, že se vaše oči na všech těch sladkých koláčích a pletýnkách a bůh ví, na čem ještě, rády zdržují samy od sebe. Také nechoďte na večírky, které začínají hromadnou večeří. Sedět mezi hodujícími je velmi nešťastné – jak pro vás, tak pro ty, kteří se vedle vás „ládují“.
  4. Předem si připravte oblečení, které chcete nosit, až se vám povede zhubnout. Jednak uvidíte velkou motivaci před sebou, jednak se vám nestane, že na sobě budete nosit plandavé oděvy místo toho, abyste světu ukázali, jak jste na sobě krásně zapracovali.
  5. Promyslete, jestli je vaše vůle natolik silná, aby vydržela návštěvy supermarketu. Nebude pro vás nakonec lepší, když po dobu diety budete svojí návštěvou oblažovat malé obchody, nejlépe pak ty s obsluhou za pultem, kde vám prodavač dá jenom to, co máte na seznamu? Musíte se zkrátka vyvarovat nakupování věcí „z hladu“, což se ve velkých a anonymních obchodech dělá velmi těžko.
  6. Počítejte předem s tím, že jestli jste dřív vaření nebo domácí přípravě pokrmů obecně moc nedali, spolu s dietou budete na chystání denní stravy potřebovat hodně času. Takže jestli pro vás dřív byl běžnou svačinou plátek chleba s máslem a sýrem, nyní se budete muset pustit do omývání a porcování zeleniny, do míchání salátu, dochucování... K večeři si pak zase nedáte minutku přinesenou v plastovém obale z čínské restaurace, ale postavíte se k plotně a uvaříte si těstoviny s bazalkou a cherry rajčátky navrchu. A tak dále, snad chápete, co je tím myšleno.
  7. Nemyslete si, že jenom omezením jídla či změnou formy stravování dovedete efektivně a napořád zhubnout. Ať se vám to bude líbit nebo nelíbit jakkoli, s tím, že je potřeba i sportovat, zkrátka nic neuděláme. Začínejte proto s dietou tehdy, kdy víte, že ve svém denním rozvrhu naleznete nějaký čas i na sportování. Ať už půjde o běh, jógu nebo aerobik...Druh pohybu je jen na vás a vašich preferencích, to, že na něj ale budete potřebovat „prázdné místo v rozvrhu“ každý den, jen málokdo domýšlí až do důsledků...

    Přes všechno zde vysvětlené přesto věřím, že pro vás vaše období diety nebude představovat žádné peklo, ale počátek nové (a radostné) životní etapy!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články