5 největších dietních omylů

13.03. 2014 • Diety 2077x

Dnes najdete mnoho textů, mnoho článků, rad a tipů, jak účinně zhubnout, jak shodit zimní kilogramy, jak zhubnout natrvalo, různé rychlé diety a podobně. Takovýchto rad můžeme na internetu počítat na stovky. Jak to tak, ale bývá, ne vše co se na internetu objevuje, je pravdivé a můžeme se podle toho řídit. Mnohdy se i takovéto tipy a rady šíří e-mailem, ústně nebo na doporučení jiných žen. Jenže, opravdu je všechno tak správné? I když díky radě třeba nějaký ten kilogram shodíte, neublíží to vám a vašemu tělu? Nebudete tělo trápit a ubližovat mu? Ne všechny diety, které se objevují, jsou dobré a správné diety a ne všechny jsou zdraví prospěšné, kolikrát tělu spíše ubližujete, než mu pomáháte. Navíc, také nějaké ty kilogramy u špatného dietního tipu shodíte, ale jakmile začnete znovu jíst, objevuje se všemi nenáviděný jojo efekt, který shozená kila přivede zpátky a spolu s nimi i pár nových, takže celkově vzato, přiberete pár kilogramů navíc, což asi nechce nikdo, kdo má za cíl hubnutí a shazování kilogramů. Jenže, jak mezi všemi těmi radami a všemi těmi tipy poznat, které jsou ty správné, které jsou ty, co se mají dodržovat? A které jsou ty špatné, které tělu škodí a škodí našemu zdraví? To se zjišťuje poměrně snadno, u každé rady nebo u každého tipu používejte rozum, popřemýšlejte nad tím, jestli je to opravdu dobrá rada, některé "zaručené tipy a rady" totiž přímo bijí do očí, že jsou opravdu špatné a pro zdraví škodlivé.

My jsme si v tomto článku pro vás připravili seznam pěti největších dietních omylů, které se objevují a které také mohou nepříznivě působit na vaše zdraví. Je totiž velmi snadné si své zdraví poškodit, ovšem je velmi těžké a zdlouhavé, své zdraví vrátit do pořádku a jsou také výjimečné případy, které bohužel už nejdou vrátit, a budete se muset potýkat s potížemi už zbytek života. Proto rozhodně při hubnutí myslete a hubněte s rozumem a lépe pomalu a dlouhodobě, než rychle a pak s jojo efektem.

1. Jestliže nebudu jíst, zhubnu mnohem rychleji

To ano, zhubnete. Jenže zhubnete svalovou hmotu, ne tuk, který zhubnout chcete. Díky tomu se budete cítit slabá, nebudete mít dostatek energie, čili se budete cítit podrážděná, nevrlá, unavená, nic se vám nebude chtít, moc dobře vám tedy rozhodně nebude. Vaše tělo při takovém "hubnutí" zažívá velký nápor stresu a odborníci radí, aby se člověk takovémuto nezdravému hubnutí vyhnul a to velkým obloukem. Například takový jednodenní půst, kdy budete jen pravidelně popíjet tekutiny, není občas špatný, ten si klidně dopřeje, ovšem déle nikdy nehladovte. Zhorší se vám celulitida, když budete hladovku praktikovat pravidelně, budete mít potíže se svým zažíváním, se svými střevy, budete trpět zácpou, žaludek vás bude bolet a podobně. Navíc, jakmile se najíte, kila se zase vrátí a to rychlostí blesku, ani se nestačíte ohlédnout a budete je mít zase zpátky, navíc se objeví také kilogramy navíc, protože tělo se bude chtít pojistit, aby mělo z čeho čerpat, když jej tak trápíte.

NÁŠ TIP: Lepší je jíst pravidelně, pětkrát denně po malých porcích. Do jídelníčku přidejte více ovoce, zeleniny, vynechejte bílou mouku, hodně pijte, přidejte do jídla vlákninu, cereálie, celozrnné pečivo. Pravidelně se rovněž pohybujte, cvičte a uvidíte, že hubnutí půjde samo, nebudete mít hlad a kila se vám nebudou držet a co je hlavní, budete hubnout tuk, ne svalovou hmotu.

2. Po sedmnácté hodině večer nejím, díky tomu zhubnu

Až tak úplně to pravda není. Je důležité nejíst před tím, než jdete spát a to přinejmenším čtyři hodiny předtím, než jdete spát. Jestliže tedy chodíte spát o půlnoci, pak si s klidným srdcem můžete dát jídlo v osm večer. Naopak, chodíte-li spát v devět hodin večer, pak je poslední jídlo pro vás vhodné právě v sedmnáct hodin večer. Večeři si udělejte lehkou, lehce stravitelnou, zeleninový salát, cereální houska se šunkou a zeleninou a podobně. Na tomto jídle si pochutnáte, nebude vás toto jídlo tlačit, nebude to pro vás těžké jídlo, lehce jej strávíte a spát půjdete s lehkým pocitem a ne přecpaní a přejezení.

NÁŠ TIP: Večeřte lehká jídla, nejlépe zeleninu či ovoce, protože to se dá lehce strávit a vy pak nespíte s plným žaludkem. Když jdete spát ihned po jídle, tělo totiž nevstřebává ve spánku jídlo a to se pak mění na tuky a ukládá se v těle.

3. Alkohol se hubnutí nijak nedotýká, neublíží mi

Omyl, omyl, omyl. Alkohol obsahuje zbytečné a prázdné kalorie. Tělu tyto kalorie nedodává žádné živiny, ale jejich kalorická hodnota je velmi vysoká. Navíc, vyšší množství alkoholu vaše hubnutí výrazně zpomalí či dokonce zastaví. Například sklenice svařeného vína, které si v zimě často dáváme, abychom se zahřáli, obsahuje hodně cukru a zhruba dvěstě deset kalorií. Alkohol tedy rozhodně omezte, zvláště pak pivo, víno, sladké likéry, tvrdý alkohol a podobně. Hodně sladké a hodně kalorií obsahuje také míchané nápoje, které jsou naprostými žněmi, co se kalorií týče. Zbytečně do sebe "cpete" kalorie, které nepomohou ničemu, jenže co když máte na alkohol chuť? Máte se jej úplně vzdát?

NÁŠ TIP: Alkoholu se nemusíte úplně vzdát, ovšem dejte si jeden vinný střik, který je ředěný, přidáte si do těla jen pár kalorií, na rozdíl od toho, když si dáte dvojku vína nebo pivo.

4. Prášky na hubnutí udělají všechno za mě

Tak tento omyl je poměrně častý, dnes vidíme mnoho reklam na různé léky, které "zaručeně" pomáhají v boji s kilogramy. Budete jen jíst pravidelně tabletky a kila půjdou dolů sama, nebudete muset nic speciálního dělat, budete jíst tak jako doposud, v ničem se nemusíte omezovat. To je pravda, nemusíte se v ničem omezovat, sníte toho méně, protože vám prášky či koktejly zaplácnou žaludek. Některé léky však mohou hubnutí podpořit, to ano, ale bez vašeho snažení neudělají nic. Musíte změnit jídelníček a musíte se hýbat, pak vám pomáhají, jinak jsou k ničemu. Což také není to, co si od léků slibujete, navíc chcete do těla dostávat zbytečné prášky, které jsou nadopované chemií? Vždyť hubnutí jde samo, bez různých přípravků.

NÁŠ TIP: Pokud však prášky k hubnutí nutně chcete, vybírejte alespoň takové, které jsou na přírodní bázi, ve kterých není chemie či je jí zde jen pouhé minimum.

5. Po light potravinách se hubne

Light cola, light sýry, light zmrzlina, light pomazánky, light tvaroh a podobně. Kupujete to všechno kvůli tomu, že po těchto potravinách se hubne? Tak jste ve velkém omylu! Označením light se neoznačují potraviny, které jsou dietní, a můžete jich sníst, kolik jen chcete. Tímto označením se obvykle dává najevo, že v tomto produktu je snížený obsah tuku. Jenže, kde je snížený obsah tuku, je jasné, že se to někde projeví, a to například tak, že výrobek obsahuje více cukru či jiných přidaných látek jako například škrob, želatina a podobně. Neznamená to tak, že musíte nutně jíst a konzumovat jedině light produkty. Co je označeno light obvykle lidí více snědí či vypijí. Takže pozor na to.

NÁŠ TIP: Lepší je, když každý výrobek pečlivě prostudujete, na etiketách se toho dosti dozvíte. U nápojů je light označeno tím, že místo cukru obsahuje umělé sladidlo a podobně.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články