Hubnete? Nebojte se potu!

08.03. 2014 • Hubnutí a cvičení 1691x

Pot a zpocené lidi nemá rád nikdo. Přinejmenším ne nikdo „normální“. Ano, nyní by byla na místě hotová spekulace o tom, zda existuje něco jako „normálnost“ či „normalita“, ale to naštěstí není předmětem tohoto článku. Následující řádky vás totiž mají přesvědčit o tom, že pot je zdravý a k hladkému průběhu hubnutí jej v podstatě i nutně potřebujeme. Zda se jej naučíme mít rádi či nikoli, už záleží jen na vás.

Dobrá, pot je tedy dobrý, mohu souhlasit, ale proč a k čemu?

Pot je totiž za prvé přirozeným termoregulačním mechanismem lidského organismu, bez kterého by se nám žilo jen špatně. Je-li tělo zahřáto, musí se zase ochladit. A to se děje právě prostřednictvím kapek vody vzešlých z potních žláz. Voda naše tělo zchladí a my můžeme v tempu, které naše tělo jednoznačně přehřívá, bez výčitek svědomí a beze strachu pokračovat.

Za druhé se spolu s vodou skrze potní žlázy vylučují také toxické látky, které by bez trochy pohybu a zadýchání zůstaly v našem těle. Proto se pějí takové ódy na sport. Nejen pro pohyb jako takový, který pomáhá spalovat tuky, ale i pro proces pocení, který z těla odnáší škodliviny.
Zkuste si proto pro redukci tělesné váhy vybrat zejména ty sporty, při kterých se hodně zapotíte. Mezi takové patří například běh, spinning, aerobik, tenis...Naopak jógu doporučit nelze, ta je spíše statická a má za úkol posílit svaly a držení těla. Na druhou stranu dobrým sportem, kde si však pocení jen stěží uvědomíte, je plavání. Okolní studená voda vaše tělo ochlazuje stejně jako pot.

Pokud své tělo vystavíte zátěži, kterou reguluje pocením, je nutné také dodržovat pitný režim. Počítejte s tím, že během hodiny intenzivního sportu může vaše tělo potřebovat i litr pitné vody bez bublinek. Pokud máte rádi i jiné nápoje (například bylinkové čaje nebo vodou ředěné ovocné džusy), nechte si je na později, až se vaše tělo opět dostane do normálu. Při zátěži je nejrychlejším a také nejžádanějším osvěžením právě a jen čistá voda.

Po sportu také nezapomínejte na doplňování soli a dalších minerálních látek, které spolu s potem velmi rychle opouští organismus. V extrémním případě lze sůl konzumovat i samotnou, například lízat vždy menší množství granulek soli, a poté je zapíjet. Pro mnohé snesitelnějším je však například konzumace slaného preclíku nebo pražených arašídů (ať již si vyberete cokoli, dejte pozor na kalorický příjem – zrovna arašídy do redukční diety příliš nepatří, jsou-li v pražené a solené podobě).

Pokud také máte v plánu hubnout díky aktivitě, při které se zapotíte, pamatujte na oděv na převlečení. Pokud byste po cvičení zůstali v propocených šatech, nemusel by to váš organismus zahřátý na maximum takové ochlazení, které mokrý oděv způsobí, dobře snést. Myslete proto vždy předem, aby se vám takové situace nestávaly ve chvíli, kdy nejste připraveni a nemáte nic suchého po ruce.

Hubnout se dá mnoha způsoby, bez pocení to však zaručeně nepůjde. Pocení patří k tělesné aktivitě a ty, u kterých se potíte nejvíce, zaberou nejvíce i při stoupání na váhu. Poťte se a nezapomeňte doplňovat sůl! Tak ať se jenom daří!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články