Základní principy cvičení pilates

08.10. 2013 • Hubnutí a cvičení 1284x

Jak jsme si již naznačili na jiném místě tohoto webu, základem pilates  a zároveň jednou z jeho největších předností je pečlivá souhra mnoha i velice hluboko uložených svalů, jejímž výsledkem je postupné ustavení pevného středu těla. S ním spojené zlepšení celkového držení těla, protáhnutí jinak zřídka zapojovaných svalů, jakož i úleva od stresu samozřejmě vyžadují takové postupy a zásady cvičení, které se v některých ohledech velice liší od principů uplatňovaných při běžném posilování. Stejně jako v případě většiny ostatních fyzických aktivit je přitom jejich znalost a správné provedení jednotlivých cviků pro dosažení žádoucích účinků klíčové.

Velkou pozornost tak v našem případě musíme věnovat v prvé řadě dýchání – právě v důrazu na jeho zvládnutí se totiž cvičení pilates ukazuje jako výrazně specifické. Jde zde  o to, že velká část nepoučených cvičenců vychovaná stovkami hodin prosezených po kancelářích prakticky zapomněla na to, jak vůbec vypadá skutečně hluboké dýchání. Následkem toho podle různých výzkumů nejenže často využívají třeba jen polovinu z celkové kapacity svých plic, ale v průběhu vlastního cvičení při provádění obtížnějších cviků s nimiž nejsou dosud úplně sžiti mohou dokonce přestávat dýchat úplně. 

Výsledky takového cvičení je snadné předvídat – nedílnou součástí zadržování dechu je totiž i napínání svalů, čímž je znemožněno aby se tělo dostalo do žádoucí polohy a svaly dosáhly potřebného uvolnění, čili čas a snaha věnovaná cviku přichází vniveč. Prvním předpokladem efektivního cvičení pilates se tak stává pozvolné osvojení tzv. cíleného dýchání, kdy každý dílčí cvik vyžaduje jiný, byť v každém případě hluboký, způsob dýchání. Jedině tak si lze během cvičení získat a udržet kontrolu nad vlastním tělem.

A o tu nám v pilates jde především. Ostatně už sám Joseph Pilates, otec celé disciplíny, ji zamýšlel nazvat kontrologie, čímž hodlal upozornit na hluboký význam sledování a kontroly těla během každého konkrétního pohybu. Pokud totiž věnujeme svou pozornost jak jednotlivým pohybům, tak i jejich vzájemným přechodům, daří se nám dosahovat tzv. izotonické svalové kontrakce. Lidově řečeno v situaci, kdy tímto způsobem své tělo hlídáme, začnou se svaly pohybovat do délky, což v posledku vede k vytvoření dlouhých a pružných svalů. Navíc se tak zlepšuje celková rovnováha pohybu a nedochází jen k růstu velkých a hojně zapojovaných svalových skupin, nýbrž se svaly stávají štíhlejšími a více vydrží, což již po krátké době na vlastní kůži pocítíte prakticky během veškerých vašich fyzických aktivit.

Spolu se specifickými způsoby dýchání a důrazem kladeným na kontrolu těla je významným prvkem společným pro většinu pilates cviků i celková plynulost pohybu. Což znamená, že během cvičení se typicky po dokončení jednoho cviku nezastavíme a nedržíme pozici, ale naopak pozvolna ale především plynule přecházíme do dalšího postavení. Díky tomu se nám lépe daří koordinovat naše svalstvo s klouby a tělo se pak může pohybovat více rovnoměrně.

Právě rovnoměrnost pohybu a pozornost věnovaná zejména středu těla totiž z pilates dělá vynikající cvičení pro každého, kdo trpí problémy s páteří. Pokud se nám totiž daří cvičení provádět tak, jak bychom měli, výrazně posílíme břišní svalstvo, které je zároveň z velké části zodpovědné za stabilitu trupu. A právě ona umožňuje, abychom během pohybu ruko či nohou páteř udržovali v její přirozené poloze.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články