Hubnutí pomocí krabiček - funguje krabičková dieta?

26.02. 2014 • Hubnutí a cvičení 1758x

Nadbytečná kila trápí nejen množství žen, ale dnes se i muži zamýšlejí nad svým vzhledem. Mnozí lidé začnou vyhledávat metody, jak svou tělesnou hmotnost snížit. Kromě různých krkolomných způsobů se nejčastěji volí některá z diet. To ovšem neznamená, že i mezi dietami by se nevyskytovaly hrůzu nahánějící metody, jak si spíš nalomit zdraví než se zbavit nějakého toho kila. V poslední době se dostává značné pozornosti takzvané krabičkové dietě. Právem?

Podívejme se, co se pod pojmem krabičková dieta skrývá.

Nezpochybnitelným faktem je, že krabičková dieta je v současnosti více než  oblíbená. Ono se není čemu divit, protože v době, kdy nedostatek času a všudypřítomný  shon s časovým  vytížením brání mnoha lidem, aby se svou vizáží cokoliv udělali, přináší úprava váhy podle krabiček řešení. Po nikom se nechce, aby stáli u plotny a strávili spoustu času přípravou zdravého pokrmu. Firma vše udělá za zákazníka a ještě mu jídlo doveze až pod nos.

Celý smysl krabičkové diety spočívá ve vyváženém racionálním stravování. Jestli se pro dietu rozhodnete, bude vám naservírováno jídlo přiměřených kalorických hodnot pravidelně pětkrát denně. Menu tak obsáhne snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. Samozřejmostí je sestavení všech jídel tak, aby obsahovaly jak vyvážený poměr, tak i  správný počet všech tělu potřebných látek. Navíc jsou všechny pokrmy sestaveny podle zásad zdravé výživy.

Obsah krabiček

Při krabičkové dietě najdete na dováženém jídelním lístku dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin a různé druhy masa. Tělu tak dodáte vše, aby bylo neustále v nejlepší kondici. Ženy mohou počítat s příjmem kolem 5000 kJ za den, pro muže je připraveno zhruba 7000 kJ denně. Zde je třeba zmínit některé firmy na „dietním“ trhu, které na úpravu postavy  pomocí krabiček v inzerátech doporučují a praktikují  příjem nižších hodnot kolem 4500 kJ. Tady zpozorněte, protože tak nízký příjem by mohl mít opačný dopad – nemusíte se cítit dobře a po případném hubnutí naberete ztracená kila zpět díky jo-jo efektu. Málokterý organismus je schopen vydržet tak podprůměrný příjem delší dobu a jestli ano, tak jakákoliv změna ve stravování bude znamenat přibývání na váze.

Kdo vám bude vařit

Jak již bylo řečeno, krabičková dieta spočívá ( kromě jiného ) i v tom, že se můžete při jejím dodržování vyhnout kuchyni. V tuzemsku se vyskytuje dost veliké množství firem, které vaření do krabiček nabízí. Najdete je jak ve velkých, tak v současné době i v menších městech. Jak ale vybrat tu dobrou firmu, aby se nedostavilo zklamání? Určitě si vyhledejte informace o tom, jak daná firma vaří, jak funguje její rozvoz a jestli si za své služby účtuje adekvátní ceny. Pročtěte si diskuse uživatelů, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací. Neberte za směrodatné zkušenosti klientů, které si firmy dávají na své stránky, protože záporné reakce nemusí být zveřejněny. Nezapomeňte se zajímat o to, kolik dní v týdnu firma vaří ( některé pokryjí jen pracovní dny, jiné vynechávají jeden den nebo naopak vaří celý týden ), v jakém stavu jídlo dováží ( mražené či chlazené ), v jakém intervalu funguje rozvoz ( někde jezdí denně, jinde jednou za týden ) a jak se firma staví k neočekávané situaci – přizpůsobení se alergikům apod. Od věci není i možnost být v kontaktu s výživovým poradcem.

Pro a proti krabičkové dietě

Jako vše, tak i krabičková dieta má své plusy a mínusy. Výhoda nevaření již byla zmíněna. Taktéž se nemusí vymýšlet složení jídelníčku, aby byl vyvážený. Navíc, jídlo vám sestaví a připraví odborníci. Mezi nevýhody lze počítat fakt, že jídlo nemusí všem chutnat nebo na něj nemusíte mít chuť. A pro někoho může být nevýhodou ( nebo i výhodou, záleží na přístupu )  výsledná cena.

Za všechno se platí a krabičková dieta není výjimkou. Cena se nakonec může stát hlavním parametrem výběru. Je třeba si uvědomit, že se musí započítat práce kuchaře, odborníka na výživu a i řidiče rozvozu, proto nečekejte, že za krabičky zaplatíte stejně, jako když se stravujete sami. Řada „krabičkových“ firem má ve své nabídce takzvaný zkušební týden ke zjištění, zda vám změna jídelníčku bude vyhovovat, takže se nemusíte ihned rozhodnout  na několik týdnů a měsíců dopředu.

Firmy podporují objemnější nákupy na delší dobu. Jeden den „kůry“ vás vyjde na 240 až 400 korun pro ženy, muži zaplatí 260 až 450 korun. Objednávka na dva měsíce vám přinese úsporu, její cena se bude pohybovat  od 12000 Kč pro ženy a muži zaplatí přibližně 14000 korun a více. Pozor, některé firmy si dovoz započítávají do ceny, jiné  nikoliv. Proto dobře pročítejte ceníky, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Krabičková dieta nemůže fungovat jen sama o sobě, byť by byla sebelépe sestavená. Pokud se nebudete přiměřeně pohybovat, vyhodíte peníze oknem. Dostatek pohybu rozhodně neznamená, že v nemilosrdném žápřahu denně propotíte několik triček. Pro začátek stačí, když  se zamyslíte nad vaším denním pohybem a budete se snažit aspoň něco změnit.

Nudíte se u televize? Zkuste raději procházku na vzduchu. Místo výtahu použijte schody. Máte chuť si zajít na sklenku něčeho dobrého do restaurace? Vyhledejte  podnik s bowlingem a  k moku připojte i pohyb. Co třeba  nahradit jízdu MHD procházkou v délce jedné nebo dvou zastávek. A proč by nebylo možné vyrazit za pěkného počasí do práce na kole a nechat auto v garáži?

Po nějaké době poznáte změny a v součinnosti s krabičkovou dietou se vám budou líbit!

A jeden tip pro ty, kteří mají dostatek času a chtějí ušetřit.

Hubnutí pomocí krabiček nestojí na nějakých objevných poznatcích o správném stravování. Nikdo vám nezabrání, abyste si sami nesestavili svou krabičkovou dietu, vždyť se jedná o pouhé počítání kalorií ( nesmíte překročit limity ), dodržení pestrosti stravy a o ten zmíněný čas.

Dobrou a zdravou chuť…

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články