Sport, který lze vykonávat téměř všude, za jakéhokoli počasí a není k němu potřeba více lidí a ani speciálních věcí. Běhání je zkrátka skvělý sport, pro všechny věkové kategorie a začít se dá kdykoli. Horší je to s přesvědčením začít běhat, protože i když z médií neustále slyšíme, že je nutné se hýbat a provozovat nějaký sport, stejně se jen tak nestane, že nazujeme tenisky a jdeme si ven zaběhat.
První krok k běhání
Udělat první krok je vůbec při většině situací klíčový a také tak ho vnímají všichni. Odhodlat se k tomu oslovit dívku, kterou již několik týdnů denně ráno potkávám, je stejně obtížné, jako v tomto případě začít běhat. V takových situacích mají lidé pocit, že je všichni vidí a sledují, takže jakmile na sebe dají mikinu a tenisky, jsou středem pozornosti, jako celebrity na červeném koberci. Jenže tomu tak není. Vás také nezajímá, kdo, co a kde a zda někdo běhá nebo jen rád chodí ve sportovním. Pokud tedy nejste Madonna, pak na vás paparazzi rozhodně nečekají, obavy stranou a hlavu vzhůru.
Důvody
V budoucnu se budou jak houby po dešti tvořit důvody, proč nejít běhat. Každý den najednou tisíce důvodů, ze kterých si budete moci vybrat – jednou vás bude trochu pobolívat koleno, jindy bude pršet, bude moc zima, horko, a mnoho jiných. Důležité je si uvědomit, že to děláte jen a jen pro sebe. Pro své tělo, pro svoji dobrou kondici.
Rozvrh dne
Musíte překonat všechna ne, mít pevnou vůli a vydržet. Ideální je si na běhání zvolit vždy stejný čas. Například každý večer mezi devatenáctou a dvacátou hodinou. Bylo prokázáno, že pokud lidé mají pevně určený harmonogram dne, mnohem častěji jej dodrží, než když vše plánují těšně před tím, než něco udělají. Máte strach, že kvůli běhání nestihnete své jiné aktivity? Pak si pevně sestavte rovnou celý rozvrh týdne. Tak, jak jste měli ve škole a podle něj se vám střídaly hodiny výuky, pak nyní si rozvrh hodin určíte sami a to na celý týden i s víkendem. Nezapomeňte zařadit práci i zábavu a odpočinek. Začněte tím, že si všechny aktivity sepíšete na papír tak, abyste na žádnou nezapomněli, a poté už jen dosazujete do rozvrhu hodin. Prvně jsou takové ty, jež se nedají přesunout, jako zaměstnání, podobné, pevně dané.
Kdy běhat
Lidem se také někdy stává, že jakmile si rozvrh zplní, nenajdou pro běhání volné místo. V takovém případě funguje rčení, že vše jde, když se chce a běhání tak umístěte ráno, ještě před práci, anebo večer. Ráno je vůbec skvělé, pokud tedy nevstáváte ve čtyři a nedojíždíte padesát kilometrů do práce na šestou. Funguje to naopak skvěle, pakliže vám pracovní doba začíná v osm a cesta do práce trvá půl hodiny. Vstaňte o půl šesté. Oblečte se do sportovního a běžte běhat. Přijdete domů, dáte si sprchu, snídani a budete se cítit skvělí a fit do práce.
Cíle běhání
Když začínáte s běháním, vše je poněkud jiné a těžké. Jakmile si na to zvyknete, už to jde samo a přijde vám to zcela normální a běžné. A abyste se k tomu kroku snadno dopracovali, dávejte si cíle. Například určitý počet kilometrů a určitý čas. Pamatujte na to, že cíle musí být reálné. Rozhodně nic takového, jako že uběhnete třicet kilometrů během třiceti minut. Je to nemožné a zvlášť pro začínající, nesportované běžce. Skvělé je, když si své výkony zapisujete. Nemusíte ihned vytvářet excelovou tabulku, prvně bohatě postačí obyčejný sešit, kde každý den uvedete datum, vzdálenost a pak i čas, za který jste trasu uběhli. Pamatujte vždy na to, že to děláte jen a jen pro sebe, takže pokud si něco vědomky přidáte, lžete tím jen sami sobě. Neběháte na výkon, ale pro sebe. Zaznamenaná čísla vám mají ukázat, jak se vaše kondice zlepšuje.
Ve dvou se to lépe táhne
Skvělé je, když máte někoho, kdo běhá s vámi. Navzájem se hecujete a hůř se odolává, než když je člověk jen jeden. Může se totiž stát, že vy mít náladu na běh mít nebudete, ale vaše kamarádka ano a to tak velkou, že vás nakazí a do „tenisek“ vtáhne. Po čase ji za to budete vděčná.