Redukční dieta, jak na ni?

25.05. 2014 • Diety 2918x

V dnešní době existuje mnoho diet. Banánová dieta, jahodová dieta, dieta podle povahy, dieta podle krevní skupiny a podobně. Je mnoho diet a zda-li jsou účinné, to nikdo s jistotou nemůže říci, protože na každého zabírá jiná dieta a jiná mu může pomoci, a nebo mu také uškodit. Ženy často drží různé diety, ve snaze udržet si krásnou a vysněnou postavu jsou schopné udělat cokoliv a držet jakoukoliv dietu, jen aby se nadbytečných kilogramů zbavili. Různé diety přinášejí jen a jen zklamání. Sice zhubnete, ale jen na krátkou dobu. Poté se ukáže nechvalně známý jojo efekt, a veškeré snažení je úplně k ničemu. Je lepší hubnout pomaleji a delší dobu. Díky tomu se tak nemusíte až tolik obávat jojo efektu. Pokud chcete snížit svou hmotnost a svou váhu natrvalo, je rozhodně dobré vyzkoušet redukční dietu. Právě redukční dieta vám pomůže v dlouhodobém shazování kilogramů.

Redukční dieta je jakýsi základ pro zdravé hubnutí. Není to tak jen o tom, za co nejkratší dobu shodit co nejvíce kilogramů. Pokud hledáte takovouto dietu, raději se redukční dietě obloukem vyhněte. U redukční diety obvykle zhubnete půl kila až jedno kilo týdně. Je to možná pro někoho málo, ovšem když začnete takto hubnout, budete mít jistotu, že se vaše shozená kila udrží dole. Zabrání to jojo efektu. Samozřejmě, žádná dieta nebude tak účinná samotná. Musíte upravit svůj jídelníček a zároveň také potřebujete pohyb. Když máte sedavé zaměstnání, o to více pohyb potřebujete. Je nutné se denně hýbat. Kromě samotného cvičení si můžete pomoci také pár jednoduchými triky jako například chozením do práce pěšky, chodit po schodech, chodit na nákupy pešky a podobně. Navíc k tomu můžete přidat také cvičení, které si oblíbíte. Můžete například chodit plavat, běhat, cvičit doma, chodit do posilovny, chodit cvičit do tělocvičny a podobně. Navíc redukční dietu doporučuje také mnoho lékařů, což samozřejmě svědčí o tom, že nebude zdraví nebezpečná. Redukční dieta jsou v podstatě ty správné potraviny v menších porcích několikrát denně.

Pokud se rozhodnete pro redukční dietu, je to samozřejmě vaše plus. Ovšem, aby dieta fungovala přesně tak jak má a abyste díky jejímu dodržování shazovali kilogramy, je potřeba řídit se a dodržovat určitá pravidla, která s dietou souvisejí. Jaká, že pravidla to jsou?

 • jíst pravidelně co dvě až co tři hodiny
 • jezte malé porce
 • žádná smažená a žádná tučná jídla
 • příjem cukru do vašeho těla je dobré omezit
 • tělu dopřejte dostatek bílkovin a kvalitních sacharidů
 • maso, které budete jíst, by mělo být libové
 • do jídelníčku zařaďte také ryby, ty jsou vhodné
 • jídelníček musí v sobě mít dostatek zeleniny
 • ovoce si dejte dopoledne a odpoledne, vyhněte se mu večer
 • solte střídmě, nesmíte to přehánět
 • polotovary nejsou příliš vhodné, raději si uvařte
 • denně je potřeba vypít minimálně dva litry tekutin, tekutiny musejí být neslazené
 • nutný je také pohyb
 • važte se jen jednou týdně
 • je dobré se také pravidelně měřit

Co na pravidla říkáte? Zvládnout se určitě dají, ovšem pro někoho, kdo rád jí smažené a tučné věci, kupuje pravidelně polotovary, moc nesportuje, pije slazené limonády, nejí moc zeleniny, to asi bude o něco těžší, ovšem pokud opravdu chcete svou váhu snížit, jsou tyto body nezbytné. Samozřejmě nikde není také řečeno to, že jakmile začnete držet redukční dietu, už si nic sladkého a nic smaženého nebudete moci dát. Po dvou týdnech redukční diety si můžete dopřát kousek něčeho sladkého či něco smaženého. Pokud si jednou za dva týdny dáte něco, co úplně nepatří k vaší dietě, rozhodně vám to neublíží tolik, jako když jíte smažené a sladké denně. Jaký jen jídelníček u redukční diety? Můžete se inspirovat z následujícího vzorového jídelníčku.

Snídaně: celozrnný rohlík či houska, půl sýru Cottage
Oběd: Zeleninová hustá polévka s jedním taveným sýrem
Večeře: cizrnová pomazánka a celozrnné pečivo, zeleninový salát

Snídaně: Celozrnný rohlík, sýr Tofu, posypáno pažitkou
Oběd: Zeleninový salát s kuřecím masem, kuřecí maso opečte zprudka na pánvi
Večeře: vařený květák, baby karotka, cibulka, petrželka a to vše zapečeno

Snídaně: nízkotučný jogurt s celozrnným musli a čerstvým ovocem
Oběd: pohankové palačinky se špenátem a žampiony
Večeře: kus-kus s opečenou cibulkou a zeleninou (mrkev, žampiony)

Snídaně: plátek slunečnicového chleba s mrkvovou pomazánkou
Oběd: plátek lososa na másle, brambory a zeleninový salát
Večeře: fazolový salát s tuňákem

Snídaně: plátek celozrnného chleba se šunkou a rajčetem či okurkou
Oběd: tuňákový salát se zeleninou a těstovinami (mohou být i celozrnné)
Večeře: dušená zelenina s rozkvedlanými vejci a bylinkami, vše opraženo

Snídaně: Ovesná kaše s ovocem, oslazená medem
Oběd: přírodní kuřecí řízek, bramborová kaše a zeleninový salát
Večeře: zeleninové rizoto

Vzorový jídelníček zde máte, tudíž další už můžete kombinovat a vytvářet si jídelníček podle toho, co vám chutná a nechutná. Například můžete použít nízkotučný tvaroh, pomazánkové máslo s pažitkou, různé pomazánky, zeleninové variace jídel a různé druhy ryb. Jde hlavně o to, aby váš jídelníček byl pestrý, zdravý a různorodý.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články