Jak děti naučit jíst zdravé věci

15.10. 2013 • Diety 2087x

Každý rodič má asi zkušenost s tím, že dostat do svých ratolestí něco krajně nezdravého je stejně tak snadné jako vyslovit nahlas své jméno. Jenže všichni dobře víme, že ani pro nás, natož pak pro malé děti, není vhodné konzumovat nezdravá jídla, jako jsou například slazené limonády, uměle barvené bonbony, průmyslově vyráběné sladkosti, fastfoodové „zázraky“ nebo všemožné uzeniny, salámy, párky a těžké smažené chody. My se možná s vypětím vůle dovedeme těchto výrobků vystříhat, malým dětem ale jen těžko vysvětlíme, proč na něco nemají mít raději chuť. O tom, jak své děti co nejlépe pomyslně „provést potravinovým peklem“ budou pojednávat následující řádky. Poskytnou vám pár rad, jak ozdravit jídelníček svých ratolestí, stejně tak ruku v ruce posílit i jejich imunitu a vyhlídky na zdravý a bezproblémový organismus. Jednou vám za to budou vděčné a než dospějí, ještě stokrát zapomenou, že jste jim kdysi nedovolili sníst celou čokoládu na posezení.

Na co se tedy při stravování dětí zaměřit? Kde se dají nahradit nezdravé věci zdravými alternativami?

  1. Pokud máte ještě malé dítě, které se s tuhou stravou teprve seznamuje, máte největší šanci dosáhnout svého. Nejlepší je totiž děti na produkty našeho ne vždy moc kvalitního potravinového průmyslu ani nezvykat. Alespoň do té doby, do které nemají svůj vlastní rozum. Skutečně nevidím důvod, proč malému „tvorečkovi“ cpát do pusy čokoládu, kterou bychom si po obědě nejradši dali my, když mu můžete dát něco jiného sladkého – a zdravějšího. Co takhle med? Domácí medové ovesné sušenky? Ovocný kompot? Sladký jogurt? Zdravějších a přitom dobrých a dostupných sladkých alternativ je skutečně hodně. Dokud dítě nepozná, co je to čokoláda nebo chemický elixír v podobě čokoládových tyčinek, bude spokojeno s čímkoli sladkým, co mu dáte. Stejně tak to platí u všeho dalšího. Možná že my se bez uzenin nebo smažených hranolek s Coca-colou už neobejdeme, ničíme si tím ale tělo na vlastní vědomí a svědomí. Dítěti dejte oslazený čaj, vařené brambory a vařené maso. Pakliže již vaše dítě dobře chápe rozdíly ve svém a ve vašem talíři, je na vašem zvážení a vaší pevné vůli to, abyste vařili zdravěji i pro sebe.
  2. Zeleninu můžete dítěti, které tuto část jídelníčku striktně odmítá, „propašovat“ do talíře takřka tajně. Vždyť i taková svíčková omáčka má za základ mrkev a celer. Proč tedy neudělat jako polévku brokolicový nebo květákový krém? Nebo při výrobě karbanátků nahradit část masa mletou zeleninou nebo zeleninou spolu se sýrem? Do domácí sekané pak lze také snadno přidat například mrkev nebo okurku a doslovné zeleninové zázraky můžete použít na vyplnění masových závitků. Jinou možností je uvařit jídlo, které vaše díte miluje, a poté jej ozvláštnit právě zeleninou. Vděčné jsou i polévky. Jen málokteré dítě se bude raději půl hodiny probírat polévkou, aby vybralo veškerou zeleninu, co v ní je.
  3. Jako dezerty po sobotním či nedělním obědě nevytahujte ze své spíže bonboniéry, čokolády nebo nejrůznější sladké tyčinky. Buď upečte domácí buchtu, do které dáte jenom osvědčené ingredience (jako je mouka, cukr, vejce, mléko, kakao...nikoliv pak však stabilizátory, barviva, aromata a podobně), nebo dětem připravte banán v hořké čokoládě, nakrájený meloun, kompot se šlehačkou nebo puding. Upražit můžete domácí müsli nebo umíchat domácí smetanovou zmrzlinu. Výborně mohou zapůsobit i ořechy nebo mandle v medu.
  4. Hrajte si se zeleninou, kterou chcete dětem podat na talíř. Vyrobte z ní hotová výtvarná díla. Pokud děti dostanou na okraj talíře jen hromádku něčeho, co mají z povinnosti sníst, nebude to mít kýžený efekt. Když jim ale z okurky a papriky vykouzlíte například sluníčko, z jiných druhů zeleniny pak například panáčky, lodičky, berušky, šneky a podobně, budou jíst s radostí. Úlohu tvarovat ze zeleniny nejrůznější tvary a zvířátka dle vlastní fantazie můžete ostatně přenechat i dětem. Postavte před ně misky s nakrájenými ingrediencemi a vyzvěte je k tvorbě.
  5. Vyprávějte dětem pohádky, v nichž zdravé jídlo figuruje. Vymyslete si pohádky o zemědělcích, kteří na poli pěstují veškerou zeleninu, o babičkách, jež vařívaly denně ovesnou kaši, o kouzelné fazoli, která vyrostla až do nebe, o tropickém ostrově plném kokosů a jiných plodů. Možnosti jsou nesčetné a pokud se vám zdá, že je to hloupost, vzpomeňte si na vlastní dětství. Já si třeba pamatuji Želvy Ninja, které neustále konzumovaly pizzu. Nebo na českou pohádku Lotrando a Zubejda, kde princezna poprvé ochutnala chleba s tvarohem. A co myslíte, že se stalo? Obě potraviny jsem si přála neustále dostávat.
  6. Pokud máte k dispozici zahrádku, berte děti s sebou ven. Učte je postupy pěstování zeleniny, sklízejte s nimi jablka nebo další uzrálé plody na stromech. Díky tomu děti získají k takovým věcem vztah, budou vědět, odkud pochází, budou se cítit pyšné, že se na jejich pěstování také podílely. Ovšem, nedělejme si iluze, podobnou činností lze zaměstnat a zabavit spíše menší děti. Ty starší asi od počítačů už jen tak nedostanete.
  7. Pokud chcete děti naučit zdravě jíst, ani domů nekupujte nezdravé pochutiny. Nedovolujte si ani výjimečné zastávky v MC Donaldu. Jakmile dětem jednou něco dovolíte, a poté to budete zatracovat, zamotáte jim pořádně hlavu.
  8. Nelze však ignorovat současnou společnost a trendy v ní. Pokud budete doma vy svým dětem zakazovat to, co jiné děti normálně mohou, budou trpět pocitem méněcennosti, problémy se sebevědomím, sebeurčením ve skupině a tak dále. Pokud tedy nechcete své ratolesti přímo vyčleňovat ze zbytku kolektivu (což děti jednou budou dělat záměrně, v dětském věku je však jejich přirozenou potřebou se moc nelišit a být stejný jako ostatní), vymyslete alternativy! Udělejte dětem doma párek v rohlíku, už jim ale nemusíte říkat, že jste k tomu použili párek vegetariánský pouze ze sóji (k dostání ve zdravé výživě). Připravte doma dětem hamburger, jehož výplní nebude nevábně vypadající i nevábně chutnající růžová pasta plná chemikálií, aby držela tvar a chovala se jako maso. Místo toho dejte dětem doprostřed nahřáté housky rozpečený hermelín, volské oko, zeleninový karbanátek nebo cokoli jiného, co vás napadne. Místo smaženého sýru udělejte grilovaný hermelín s pečenými americkými bramborami (ne smaženými!) a tak dále.
  9. Pamatujte i na to, co dáváte dětem do školy na svačinu. Možná si myslíte, že to vaše dítě rozhodně dělat nebude, ale mnoho svačin končí v odpadkovém koši, protože zmlsané děti nechtějí sníst všechno (natož vám to pak přiznat) – a jiné věci se děti zase stydí před ostatními spolužáky vytáhnout. Otevřeně si s potomky promluvte o tom, co ke školním svačinám chtějí. A respektujte to. Díky tomu vám děti nebudou muset lhát, nebudou se cítit trapně, nebudou potají utrácet své korunky za to, aby šly s dobou a pořídily si také čokoládovou tyčinku v bufetu, jako všechny ostatní děti. A pokud si váš potomek sám o sobě nic zdravého neobjedná, raději mu jednu „nezdravost“ denně dopřejte právě ve škole. Doma pak již můžete dobře regulovat, co mu dáte k jídlu.
  10. Udělejte si na své děti dost času k tomu, abyste si s nimi o zdravé výživě promluvili. Vysvětlete jim, proč jsou chipsy špatné, a proč jsou mnohem lepší nevyloupané burské oříšky. Nedělejte rozhodnutí, které ony nemohou pochopit. Když budou seznámeny s tím, že po chipsech přiberou a zadělají si na zdravotní problémy, najde se dost dětí, které na svoji „zdravou“ stranu nadchnete. Nezapomínejte však na to, abyste se svým zdravým jídelníčkem zůstali stále nohama pevně na zemi. Musíte mít pro potomky takové alternativy, které je budou něčím lákat, ne jen beztvaré potraviny bez barvy a chuti (samozřejmě s trochou nadsázky myšleno). Děti si dají rády kešu místo slaných brambůrek, už ale nebudou z donucení s entuziasmem vám možná vlastním pojídat sušené mořské řasy nebo záplavy zeleninových salátů s olivovým olejem. Snažte se hledat kompromis mezi dětským přáním a přáním vaším ohledně zdravé výživy. A samozřejmě jděte příkladem!

    Zde jste se mohli seznámit s pár triky a nápady, které vám mohou pomoci přesvědčit děti ke zdravější stravě. Není to lehké a ne vždy se to povede. I vám coby rodičům může být líto odpírat těm, které nejvíc milujete, to, co mají rády. Neděláte to ale jen tak pro nic za nic. Obezita je u dětí stále častějším nepřítelem a ruku na srdce - „boubelky“ a „pupkáči“ jsou ve školním kolektivu vždy tím prvním předmětem šikany. A to, jak jistě tušíte, je daleko horší újma na zdraví (tentokrát psychickém) vašeho dítěte, než když jim nedopřejete hamburgery každý den...Přeji vám tedy, aby váš boj s tím, co děti snědí a co ne, byl snadný a s dobrým výsledkem!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články