Atkinsonova dieta - spása nebo jen nafouknutá bublina?

03.03. 2014 • Diety 2148x

Módní vlna zaručeně účinné diety se dostala přes oceán i k nám. Tentokrát je opatřena názvem „Atkinsonova“ a stává se stále populárnější. V místě  jejího vzniku, v Americe, se jí dostalo dost veliké reklamní „vědecké“ osvěty a je třeba přiznat,v zemi nadváhy a obezity se ani není čemu divit.

Nejen Američané si oblíbili dietu, která nezakazuje konzumaci masa, ale nepouští do jídelníčku chleba a sladké. Dost agresivní kampaň přilákala za poslední tři roky miliony příznivců, kteří si dobrovolně zakázali sacharidy. Trošku to připomíná pohádku Sůl nad zlato s tím rozdílem, že jde o cukr. Zatím jsou zastánci nové diety ve stadiu, kdy ještě nezjistili, že bez cukrů to prostě nejde.

Je pravdou, že veliké společnosti zareagovaly na „dietové“ nadšení a na trh dodávají potraviny s obsahem menšího než malého množství cukru. Jen pekaři se z diety neradují. Ovšem experti na výživu dobře vědí, že chléb z našich stolů nikdy nezmizí.

Jaké jsou zásady Atkinsonovy diety

K jídlu se musí podávat pouze přiměřené porce, což je ale součástí všech diet. Na svačinu konzumovat ovoce nejlépe hodinu před jídlem nebo dvě hodiny po něm. Zde se jedná o klasické tréninkové pravidlo upravené pro účely dané diety. Při dietě je důležité  pití vody a neslazených limonád, k jídlu si lze dopřát víno. Znovu se jedná jen  o správný a zdravý pitný režim platný i bez diety. Vínem je možné dodat tělu sacharidy, které dietní jídelníček vesměs postrádá.

Dietou zakázané potraviny jsou – brambory, rýže, kukuřice, semolinové těstoviny, bílé pečivo, banány, rozinky, ananas, meloun, mrkev, řepa, melasa, med, cukr, pivo a slazené limonády.

Mezi doporučenými potravinami najdeme zeleninu kromě té zakázané, stejně tak ovoce, maso bez kůže, mléko a výrobky z něj, vejce, celozrnné a ovesné pečivo, vaječné těstoviny, koření, čokoládu 60% a více a olivový olej. S doporučeným potravinami lze vesměs souhlasit, jen klasická „zdravá jídelní filosofie“ nezakazuje žádnou zeleninu, pouze omezuje přísun ovoce kvůli obsahu sacharidů, což je zde bezpředmětné pravidlo. Ale není možné zakázat některé potraviny, vždy by mělo jít pouze o doporučení a případné omezení.

Když se rozhodnete pro Atkinsonovu dietu, musíte dodržet několik zásad ( některé velmi „zajímavé“).

Není nikde předepsáno, kolik toho můžete sníst.

Vzhledem k individuálnímu metabolismu, který je při výpočtu množství jídla prioritou, jde o zásadu dost nepochopitelnou.

Naprosto se vylučuje, abyste měli během diety hlad.

Pravidla diety vskutku  tuto „perlu“ obsahují. Pokud se budete řídit jídelníčkem zdravé výživy, hlad vám také hrozit nebude. Ale jinak je zajímavé do Atkinsonovy diety vklínit další pohádku „Poručíme větru, dešti…“

Povoleny jsou výživné potraviny, které jiné diety neobsahují.

Zde si položme otázku, z jakého důvodu se jinde neobjevují. Atkinsonova dieta není tak liberální, jak se tváří – stačí pootočit pohádku Sůl nad zlato o 180 º- solíme co hrdlo ráčí, ale vaříme bez cukru….

Během diety dojde ke snížení chuti k jídlu tím, že v těle vše dokonale funguje.

Nejen zkušenostmi je dokázáno, že Atkinsonem povolené koření a sůl obecně zvyšuje chuť na jídlo, proto výše zmínenou zásadu lze snadno vyvrátit.

Metabolismus se dietou upraví tak ideálně, že systém sledování kalorií se bude zdát zbytečný.

Bohužel, úpravy metabolismu se provádí mimo jiné právě cyklováním sacharidů, určitě ne jejich nedostatkem.

Váha vám rovnoměrně klesá a dokonce i tehdy, když jste dříve neúspěšně absolvovali jiné diety.

Pravdou je, že Atkinsonovou dietou dojde k nemalému hubnutí, ovšem podstatou úbytku váhy bude postupná korekce svalů, tj. změna poměru hmoty, a tuková redukce. Z toho vyplývá, že je nutné vsadit na trpělivost a pozvolnou snahu, jinak se zajímejte, co se skrývá pod pojmem „jojo efekt“.

Dieta má za následek vymizení většiny zdravotních problémů, které provázejí nadváhu.

Hezká zásada platná pouze v případě úspěchu diety.

Celkově lze říci, že Atkinsonova dieta má nemalé „mouchy“, protože i cukr je svým charakterem pro tělo „nad zlato“ ( kromě soli ). Potřebný je nejen pro štíhlou postavu a vzhled, ale i ze zdravotního hlediska. Například ne každý ví, zda náhodou není potencionálním diabetikem a pro ně by mohla být v jistém smyslu „bezsacharidová“ dieta docela nebezpečná.

Je pravdou, že lidé po celý život bojující s nadváhou, co nikdy nedosáhli výrazných úspěchů pomocí jiných diet a mají nízký stupeň metabolické rezistence, nyní při „Atkinsonovi“ začnou hubnout snadno a rychle.  To způsobí typ cyklování sacharidů, které tělo dříve přijímalo v hojném množství. Zde je jasné, že člověk s malou nadváhou nebo i mírně obézní by si nedodáváním sacharidů přivodil zdravotní problémy. Atkinsonova dieta tak není pro každého a je vhodná pouze na časově omezenou a  nutnou korekci těla.

Diety obecně předpokládají energetický výdej pomocí cvičení. Jestli nejste trénováni ve fyzické zátěži bez dodávky sacharidů, pak vaše svaly nejsou schopny mnoha funkcí včetně té základní kontrakční, umožňující pohyb cviku až do únavy. Váš práh únavy tak bude úplně jinde. Z toho vyplývá, že Atkinsonova dieta nepočítá se zatížením, kterým je cvik na daný sval.

Závěrečné doporučení

To, co propaguje pan Atkinson ve své dietě není nic jiného, než část cyklického principu, který už desítky let používají kulturisté na úplném začátku přípravného období. Atkinsonova dieta naprosto určitě funguje, ale ne tak, jak se uvádí v pravidlech a zásadách. A ROZHODNĚ není pro každého. Navíc, opomíjí individuálnost metabolismu a lidskou rozdílnost.

Jestli snížíte ve svém jídelníčku jednoduché cukry, nebudete je doplňovat nadbytkem tuku a  současně zapojíte energetický výdej formou cvičení, dosáhnete uspokojivých výsledků i bez rad pana Atkinsona a výrobků vycházejících z jeho diety.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články