Hubneme už i na sociálních sítích

15.03. 2014 • Hubnutí a cvičení 2249x

Je začátek března, sotva na nás přestaly televizní reklamy křičet, abychom zhubli přebytečná kila po Vánocích. Už nás zase upozorňují, že léto tady bude, co nevidět a je třeba se na něj připravit. Neznám časopis, který by neobsahoval návody, jak shodit nějaká ta přebytečná kila…Stačí si jen vybrat. A máme na výběr z hned několika variant, můžeme buď cvičit, nebo užívat různé přípravky na hubnutí, anebo si vybrat z opravdu nepřeberného množství diet. S trochou nadsázky by se dalo říct, že hubne prakticky celý národ, začíná to většinou už na základních školách a pokračuje v dospělosti. Na sociálních sítích lidé sdílejí své fotografie „před a po“, posílají si různé zaručeně osvědčené tipy a triky, které naprosto stoprocentně fungují, píší si statusy o spálených kaloriích a uvažují o tom, zda si můžou dát o jednu tyčinku navíc… To mě donutilo se zamyslet… určitá podpora je fajn, mnohem líp se dosahuje cílů, když na to člověk není sám, společná motivace ve chvílích, kdy už se nám nechce pokračovat je bezva věc, ale kde je ta hranice?  Vědí „ holčičky“ školou povinné, kam ještě můžou zajít? Dokážou své „neškodné hubnutí“ včas zastavit?

Anorexie, tolikrát omývané slovo, možná už i trošku klišé, všichni jsme o ní už tolik slyšeli, ale nikoho z nás se netýká… Anorexii  mají přece ty „vychrtlé“ modelky z plakátů a televize… Dalo by se o ní vlastně říct, že je druhou tváří hubnutí, tou, kterou se už nikdo nechlubí na sociálních sítích ani v časopise, a možná proto se o ní chci zmínit.

Mentální anorexie je psychické onemocnění, které spočívá v odmítání potravy a ztrátě úsudku o své vlastní hmotnosti. Jedná se, o poruchu přijmu potravy. Postihuje především holky, nejčastěji v období puberty, ale nevyhýbá se ani klukům. Často se s ní můžeme setkat v souvislosti s nějakou stresovou situací jako je například rozvod rodičů, nezačlenění se do kolektivu nebo rozchod. Anorektičky záměrně snižují, až úplně odmítají příjem potravy a zvyšují fyzickou aktivitu, dále užívají různá projímadla nebo si zpočátku úmyslně vyvolávají zvracení, potom už většinou zvrací po požití potravy, aniž by si strkaly prsty do krku. Anorexie se vyvíjí pozvolna, proto většinou trvá docela dlouhou dobu, než si jí vůbec někdo všimne. Často ji okolí zaregistruje, až když je plně rozvinutá a dojde ke kolapsu z vyčerpání. Z počátku se anorexie projevuje hlavně změnami v chování, lidé jsou podráždění, unavení, smutní, často se uzavírají do sebe, mají pocity smutku a beznaděje, často propadají depresím, které mohou vyústit i v sebepoškozování nebo sebevražedné sklony. Dívky, které onemocní anorexií, většinou také špatně spí, ztrácí zájem o běžné denní aktivity, hodně cvičí, zabývají se více svoji postavou než okolím, mají zkreslené představy o vlastním těle, často poukazují na svou tloušťku nebo popírají hlad a chybí jim normální úsudek. V pokročilejším stádiu, jsou již zřetelněji patrné další příznaky onemocnění, jako je: extrémně vyhublý vzhled, anémie, špatná kvalita zubů a vlasů, suchá, šupinatá a žlutá kůže, vyšší lomivost nehtů. Nemocní mají stálý pocit chladu, časté bolesti břicha a zácpu. Dále trpí poruchami srdečního rytmu, pociťují silné bušení srdce a úzkost. U žen a dívek dochází k poruchám menstruačního cyklu a poruchám plodnosti.

Anorexii můžeme léčit buď ambulantně, ale většinou dochází alespoň ke krátkodobé hospitalizaci, kdy anorektičky končí na tzv. „kapačkách“. Neléčená anorexie může skončit i smrtí, proto bychom tuto nemoc neměli podceňovat.

Abychom zjistili naší tělesnou hmotnost, můžeme si pomocí vzorečku vypočítat BMI.

BMI (body mass index) slouží spíše jako pomocný přibližný ukazatel podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy anebo obezity.  Pro výpočet potřebujeme znát hmotnost v kilogramech, kterou vydělíme druhou mocninou výšky v metrech. BMI má velice široké rozmezí, udávají se hodnoty mezi 16,5, kdy tato hodnota je považována za stav těžké podvýživy až po 40, která charakterizuje obezitu 3. stupně.  Ideální tělesná hmotnost se nachází v rozmezí od 18,5 až po 25.

A na závěr malá rada, ať už se rozhodnete pro vaší ideální postavu držet některou z diet nebo „vypotit“ přebytečná kila v posilovně, mějte na paměti, že všeho moc škodí a snažte se vždycky zvolit nějakou zlatou střední cestu, vždyť do léta je ještě času dost…

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články