Dělená strava Lenky Kořínkové

28.07. 2014 • Diety 4641x

Diet je stále mnoho a mnoho. Bodová, Atkinsonova, Ovocná, Jahodová, Rychlá, Banánová a mnoho jiných dalších. Ne všechny jsou však stejně účinné. Některé diety dokonce mohou poškodit zdraví, například ovocná dieta. Při ní jíte pouze a jen ovoce, což samozřejmě tělu neprospívá, tělo potřebuje vyváženost. Jedině tak může tělo správně fungovat. Navíc, když budete jíst vyváženě a zdravě, vaše tělo vám bude v hubnutí nápomocno. Mnozí lidé, ale drží různé diety a ty se často setkávají s odezvou, ovšem krátkodobou, protože jojo efekt je velkým zrádcem a často se také dostavuje ihned poté, co zpátky naskočíte do svého běžného života. Nesnídat, sníst něco rychlého, přes den nemáte čas a přijdete večer domů. Uklidíte, uvaříte a večer, když sedíte u televize, to začne, brambůrky, fast food, čokoláda to vše zapijete colovou limonádou. No, takovýto životní styl vám rozhodně zaručí návrat kil a občas se přidají i nějaké navíc.

Mnoho lidí si pod dělenou stravou představuje to, že si zkrátka a jednoduše vyberete, co budete jíst. Buďto si sníte maso bez přílohy, nebo si sníte jen přílohu, bez masa. Tak to je bohužel velká lež, není to vůbec o tom. I když je pravda, že dělená strava omezuje přílohy, ovšem není to až o tolik a tak striktně. Dělená strava je taková, která se rozděluje podle obsahu živin, na živočišnou, což jsou bílkoviny a tuky a rostlinnou, což jsou sacharidy. Je dobré myslet na to, že to není jednorázová dieta, kterou držíte čtrnáct dní a pak se zase vrátíte zpět do svých kolejí. Je to kompletní změna stravovacích návyků, tudíž je dobré dodržovat dělenou stravou dlouhodobě, abyste dosáhli přesně takové váhy, které chcete.

Dělená strava je velmi dobrá, protože můžete zhubnout, o kolik kilogramů chcete. Měsíčně tak můžete zhubnout o čtyři až osm kilogramů. Díky dělené stravě si můžete váhu nejen zredukovat, ale jde si dělenou stravou váhu i udržet, což mnohé diety neumožňují a navíc, nedostaví se k vám jojo efekt, což je logicky pro vás dobré a vhodné. Dělená strava tak spíše více vyhovuje pro lidi, kteří chtějí změnit celý životní styl, což znamená ne jen pár dní držet dietu, ale celý život mít určité stravovací návyky, které se liší od vašich dosavadních stravovacích návyků. Co se týče zdravého stravování, rovněž je dělená strava vhodná k hubnutí z toho důvodu, že hubnete pomalu, pozvolna. Tím pádem tělo nezatěžujete a rovněž to pro vás je plus, neničíte si zdraví.

Jak už bylo výše zmíněno, principem, na kterém dělená strava funguje, je rozlišování stravy na živočišnou a rostlinnou. Dělená strava má totiž takovou teorii a to tu, že se v lidském těle tráví jinak látky, které jsou živočišného původu, než látky, které jsou rostlinného původu. Proto tedy, když kombinujeme rostlinnou a živočišnou složku, v těle dochází ke zpomalování trávení, což má za následek právě tloustnutí. Odlišíme-li od sebe tyto dvě složky, trávení probíhá rychleji a tím pádem se tuky neukládají a dochází k hubnutí. Tato teorie ovšem není nijak vědecky podložena, tudíž to, co skutečně pomáhá vašemu tělu zhubnout je asi potřeba vidět trošku realističtěji. Je to zkrátka strava, která je upravena. Dieta obsahuje mnoho zeleniny, což je rovněž dobrý způsob, jak zredukovat nadbytečnou hmotnost. Je dobré a důležité myslet také na váš pravidelný pitný režim, voda, neslazené čaje a podobně.

Povoleno máte konzumovat všechny potraviny, vždycky je ovšem nutné rozdělovat potraviny a to do živočišné a rostlinné formy. Mezi jednotlivými oddělenými pokrmy je dobré, aby byl odstup několika hodinový, někdy až denní odstup. Navíc, u diety je rovněž dobré konzumovat více ovoce, více vlákniny a podobně. Navíc doporučovány nejsou ve velké míře sladkosti a tučná jídla. Samozřejmě si můžete občas dát čokoládu či smažený řízek. Samozřejmě ne každý den, ale jednou za čtrnáct dní, proč ne. Samozřejmě existují pozitiva i negativa u každé diety. U této diety nemáte hlad, nemusíte kontrolovat přesný počet gramů, kolik můžete sníst, samozřejmě, omezovat se v porcích je dobré, ale nemusíte mít striktně jen několik gramů a víc nic. V receptech uvádíme gramy, to však jen pro orientaci, když vaše ryba bude mít více gramů, nevadí to ničemu, samozřejmě jak už bylo zmíněno, pozor na přejídání. I když budete jíst zdravé jídlo, které není jinak kalorické, uvědomte si, že kalorie nějaké má a je proto nutné myslet na to, kolik toho sníte. Pokud se začnete přejídat a to i zdravými potravinami, hubnout nebudete, budete jen na své váze stagnovat či se bude zvyšovat. Je dobré jíst také pomalu, na jídlo si vždy vyhraďte čas a nevěnujte se ničemu jinému, než jen jídlu. Pokud však budete dietu chvíli držet a pak se vrátíte ke svému původnímu stravovacímu návyku, je to špatné, dostaví se k vám jojo efekt. Myslete také na kalorie, pokud se vám nedaří kila dostat dolů, zaměřte se na kalorie a snižte jejich příjem. Navíc, myslete na pohyb, ten je taky důležitý.

V tomto článku pro vás máme také příklad jídelníčku bílkovinného a sacharidového. Podobně si vytvoříte jídelníček vy sami. Navíc, pokud se podíváte na internet je zde mnoho ukázek jídelníčků a také i recepty na dělenou stravu, takže stačí jen sednout k internetu a hledat.

Bílkovinný jídelníček

Snídaně: dvě míchaná vejce se zeleninou
Svačina: 200g ovoce či 250g mléčných výrobků, které jsou kysané
Oběd: 150g masa a 400g zeleniny, můžete si k masu udělat zeleninový salát
Svačina: šopský salát
Večeře: 300g dušené zeleniny a 50g ryby, pangasius, filet a podobně

Sacharidový jídelníček:

Snídaně: celozrnná houska s medem nebo s džemem
Svačina: 200g ovoce, udělejte si ovocný salát
Oběd: 400g zeleniny a 70g rýže, vytvořte si zeleninové rizoto
Svačina: bílý jogurt
Večeře: 80g slunečnicového chleba se sladkou pomazánkou

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články