Proteinová dieta

12.04. 2014 • Diety 3695x

Většina lidí si myslí, že by měla zhubnout, protože se jim nelíbí, kolik mají kilogramů a jak vypadá jejich tělo. Z toho důvodu jsou poměrně často vyhledávané různé diety, díky nimž by se mělo dosáhnout na lepší váhu. 

Ovšem ne každá dieta je vhodná a některé dokonce mohou škodit zdraví. Abychom čtenáře informovali trochu více, rozhodli jsme se zaměřit detailněji na proteinovou dietu, která byla v nedávné době poměrně často skloňovaná.

Proteiny v prášku

Proteinová dieta se nedávno začala zmiňovat jako velká novinka, která nese ohromující výsledky. Během jediného měsíce může člověk údajně zhubnout a ještě se mu vyrýsuje postava. Ovšem to není tak úplně pravda. Podobná dieta už tu dříve byla, jen se jí říkalo Atkinsova dieta. Další názvy pro proteinovou dietu jsou bílkovinová dieta, ketodieta či vysokoproteinová dieta. Výraz proteinová dieta je zásadně komerční a označuje produkty, které si zájemce zakoupí. To je právě rozdíl oproti zmiňované Atkinsově dietě. 

V rámci proteinové diety se totiž kupují již hotové produkty, zatímco v případě Atkinsovy diety šlo pouze o upravení stravování. Tato úprava spočívala v radikálním omezení či zrušení příjmu tuků a cukrů a o to více měl člověk konzumovat zeleninu, maso, vejce nebo tvaroh. Proteinová dieta všechno nahrazuje napodobeninami z proteinové hmoty. V dnešní době totiž již společnosti dokážou vyrábět vysoce proteinový prášek a z něho se dají připravit lahodná jídla. Tudíž můžete získat náhražku, která jako chutné jídlo vypadá, dobře chutná, ale původní jídlo s jeho škodlivými efekty to není. Setkat se můžete s výrobou prášku po balících, kdy si můžete opatřit jeden balík na týden nebo třeba i na měsíc, s čímž je spojen určitý komfort. 

Dříve člověk nemohl jíst určitá jídla, ale to už v současnosti při proteinové dietě konzumovat může, i když se tedy jedná jen o imitace. Vyrábějí se tedy cukrovinky, chléb či těstoviny z proteinové směsi. Většina jídel je ve formě prášku a pouze se rozmíchá ve vodě. Velkou výhodou je, že jídlo skutečně chutná jako pravé, nicméně jedná se o náhražku, která není tolik zdraví škodlivá. Člověk může mít pocit, že se jedná o pestrý jídelníček.

Funkčnost diety

Pro někoho může být překvapující skutečnost, že proteinová dieta reálně funguje. Podstatou proteinové diety je konzumace velkého množství bílkovin a mnohem menšího množství sacharidů a tuků. Tělo se během diety většinou jako první zbavuje svalů, které jsou však zapotřebí pro nastartování bazálního metabolismu, takže když se tělu dodávají bílkoviny, svaly nemizí a naopak se budují. Díky tomu můžete udržet poměrně vysoký základní metabolismus a člověk může hubnout zdravě a bez proslulého jojo efektu. 

Ostatně i lékařské diety jsou nastaveny obdobným způsobem, tedy na principu vyššího přísunu bílkovin do těla. Nejlepší bílkoviny jsou rostlinné ze sóji či kasein z mléka. Jako vhodné jídlo se jeví například tvaroh, protože v sobě obsahuje bílkovinu, která se vstřebává poměrně pomalým tempem. Ovšem není možné hubnout rychlejším tempem než maximálně jeden kilogram za týden, protože jakékoliv vyšší hodnoty musí zákonitě znamenat odbourání vody a svalů z těla. Bílkovinové diety mohou z organismu vyloučit vodu vázanou ve svalech, tudíž člověk může zhubnout na váhu hodně kilogramů, ale většinou to bude voda.

Možná zdravotní rizika

Výše zmíněné efekty jsou sice možná velmi zajímavé, ale je nutné také zvážit negativní stránky věci. Proteinová dieta s sebou bohužel nese také určitá rizika. Vysoce proteinové diety by v žádném případě neměly překračovat příjem bílkovin vyšší než dva gramy na jeden kilogram ideální váhy. Rozhodně se nesmí počítat příjem bílkovin na aktuální hmotnost. Správně vyvážený poměr příjmu bílkovin je 0,85 až 0,9 gramů na kilogram ideální váhy. V případě překročení hrozí zdravotní rizika. Vysoký příjem bílkovin totiž může hodně ohrozit ledviny. 

Rozhodně se tedy vyplatí si ještě před samotnou dietou nechat zkontrolovat ledviny, protože existuje riziko selhání ledvin. Většina diet má příznivkyně v řadách něžného pohlaví, ale právě proteinová dieta tvoří výjimku, protože jí vyhledávají hlavně muži, kteří si ostatně oblíbili i její předchozí verzi kvůli konzumaci velkých porcí masa. Obzvlášť oblíbená je proteinová dieta mezi bohatšími muži, protože proteinová dieta není zrovna z nejlevnějších.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články