Dieta podle ročního období

23.08. 2014 • Diety 2049x

Diet je na světě velká spousta. Mnohdy vám jen z toho, kolik jich znáte, jde hlava kolem a věřte tomu, že jich neznáte možná ani polovinu. Diet je zkrátka neuvěřitelně mnoho. Jestli jsou všechny účinné? Asi ne, to určitě ne. Diety jako ovocná, dieta podle bible, přežvykovací dieta, tasemnice a podobně asi nejsou ty pravé diety, můžou velmi vážně tělu ublížit, takže pokud vybíráte dietu, pro své hubnutí je potřeba vybírat pečlivě a obezřetně, protože ne všechno je pro vás vhodné a ne vše vám sedne. Navíc také, je spousta tipů, triků a rad, ovšem ne všechny tipy, triky a rady jsou k užitku a vhodné pro vás. Musíte vybírat pečlivě a je dobré přečíst několik článků na téma, jaké jsou největší lži u hubnutí a co se při něm zatajuje. Jedině tak si pomůžete ke krásnému tělu a to bez hladovění, bez drastických diet, bez tvrdých zákazů a příkazů.

Je nutné se nad každou dietou zamyslet, zda je pro vás vhodná. Ne každá je totiž vhodná pro každého. Navíc, pokud máte nějaké omezení, co se zdraví týče, například alergii či něco podobného, musíte myslet na to, při výběru diet, je to rozhodně lepší. Pokud si například nejste jisti nějakou věcí, nebo nevíte, kterou dietu si vybrat vzhledem k vašemu zdraví, poraďte se s lékařem či si vyhledejte nějakého výživového poradce, který vám pomůže a sestaví vám jídelníček přímo na míru. Vyhne se tak i takovým potravinám, které pro vás nejsou vhodné. Není ostuda požádat o pomoc někoho, kdo se v dietách a v hubnutí vyzná. Navíc vám často i odborník na výživu poradí jaký sport je pro vás dobrý, kolik v sobě máte tuku, kolik svalové hmoty, zda jste dobře zavodněni a podobně, což je také poměrně důležité pro vás a pro vaše budoucí hubnutí.

Dieta podle ročních období se možná na první pohled může zdát jako něco, co není úplně nejlepším řešením. Název zní dosti podivně. Pokud se však na dietu podíváte blíže, zjistíte, že není špatná, určitý smysl dává a je tak v tuto chvíli jen a jen na vás, zda dietu vyzkoušíte, zda jí budete držet, nebo si vyberete něco jiného. Tato dieta se řídí sezónami a není nijak složitá, za vyzkoušení rozhodně stojí. Řídíte se vždy aktuálním ročním obdobím, k tomu přizpůsobujete také potraviny, které konzumujete. Když se nad tím zamyslíte, do jisté míry se všichni řídíme ročním obdobím. V létě jezdíme na dovolenou, nosíme krátké oblečení, v zimě slavíme Vánoce, lyžujeme a balíme se do teplých bund a čepic. V létě jíme potraviny, které jsou lehké, v horku totiž nemáme moc hlad a těžké a syté potraviny nejsou příliš vhodné. V zimě naopak milujeme polévky, snesete sytější jídlo a podobně. Vlastně to praktikujeme už nějakou dobu, jen jsme si to možná až tak úplně neuvědomili. Takovéto uzpůsobování funguje tisíce let, i naši předkové věděli, co je pro ně dobré. Právě oni na jaře a v létě jedli čerstvou stravu, kde převládaly rostliny. Když začínal podzim a zima, rostlin ubývalo a tak přešli na energetičtější stravu, ta jim dodávala potřebnou sílu. Zkuste si i vy podobným způsobem zorganizovat svůj jídelníček, podle toho, jaké je momentální období.

Podzim

Podzim je přechodné období. A v tomto období obvykle tělo čerpá energii, kterou jsme získali v létě. Ovšem je to také období, po kterém přijde zima, takže je rozhodně dobré se na ni začít připravovat. Krátí se dny, slunce už nesvítí tolik jako v létě, ubývají teploty, přibývají svetry, mikiny, bundy. Pro lidský organismus nic moc. Proto je potřeba počítat také těmito fakty, když si sestavujete svůj jídelníček. Navíc je nutné pracovat na své imunitě, jinak vám v zimě hrozí nachlazení a oslabení imunity a to nechce nikdo z nás. Podzim je obdobím jablek, jsou v nich vitamíny a také vláknina, takže proč ne. Dobré je dát si jedno jablko denně. Navíc i hroznové víno vám hodně pomůže, obsahuje draslík, pomůže pročistit ledviny. Vyjděte si také na houby, projdete se a navíc, pokud budete mít štěstí, donesete domů nadílku, kterou také zužitkujete. Myslete také na polévky, ideální jsou třeba zeleninové, houbové a podobně, ovšem nezahušťovat jíškou, pozor na to. Pokud máte na něco chuť, můžete si dát ořechy, dýňová semínka a podobně.

Zima

Dieta v zimě se příliš nevyplácí. Váš metabolismus pracuje mnohem pomaleji než v jiných obdobích. Je tedy potřeba, aby vaše tělo mělo větší zásoby energie, a rovněž si tyto své zásoby střeží a chrání. V zimě jsou dobré větší porce, nebraňte se jim, jen myslete na složení. Na snídani si dejte jogurt s cereáliemi, jogurt s ovocem nebo celozrnný chléb s pomazánkou. Pomazánky jsou dobré z nízkotučného tvarohu, ten vám pomůže si udržet váhu, společně s celozrnným chlebem vás zasytí. Můžete si také dopřát šťávy z ovoce, grapefruitu, z pomerančů či z mandarinek, vymačkejte si šťávu, ale sami, nekupujte džusy. Můžete si dopřávat rýži, kuřecí maso, mořské plody, ryby, mléčné zakysané nápoje a podobně. Když máte na něco chuť, dejte si neosolené a neopražené oříšky.

Jaro

Pokud se stává, že často trpíte jarními únavami, dbejte na dostatek vitamínů, to vám pomůže proti této únavě. Dejte si syrové ovoce či syrovou zeleninu. Dbejte na vitamín C, ten je totiž potřebný pro vaše tělo, aby nebylo unavené a nepodlehlo třeba jarnímu nachlazení. Na jaře si dejte pozor na hutné a těžké pokrmy, ty nejsou vůbec dobré pro vaše tělo. Jezte například kuřecí maso, netučné ryby, hodně zeleniny, hodně ovoce, luštěniny. Pijte také bylinné čaje, ty pomáhají pročistit organismus. Máte-li na něco chuť, dejte si sušené ovoce, nebo čerstvé.

Léto

V létě je nejoptimálnější doba na to, abyste zahájili proces hubnutí. Máte k dispozici všechny druhy ovoce, všechny druhy zeleniny, tudíž je to ideální doba. Navíc v létě stejně chuťové buňky chtějí jen lehká a zdravá jídla a hlavně dostatek tekutin v podobně neperlivé vody nebo neslazených čajů. Strava by měla být bohatá na sacharidy, nemoučná jídla. Jezte tedy čerstvé ovoce a zeleninu, tvaroh, nízkotučné sýry, luštěniny, sladkovodní ryby, kuřecí maso. V létě si dejte zmrzlinu, ovšem bez smetany nebo bez sladkého ovoce. Zaženou chuť na sladké také ovocné saláty a podobně.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články