Co platí na jojo efekt?

20.06. 2014 • Hubnutí a cvičení 3585x

Hubnutí si komplikujeme už  pouhým počítáním kalorií. Málokdo si uvědomí, že lidské tělo neumí fungovat jako pouhý spalovač energie. Pro případ zlých časů a nouze vybavila příroda náš organismus záchrannými programy, které jsou aktivovány, jakmile se rozhodneme pro některou rychle účinkující dietu. Potom je celé počítání kalorií úplně bezpředmětné.

Jojo efekt

Jojo efektem rozumíme mechanismus, který máme v sobě „nainstalován“ již z dob pravěkých a proto s ním nehneme. Jedná se o tělesné procesy, které reagují na stav hladu tím, že se sníží kalorický výdej těla včetně bazálního metabolismu. Tady se jedná o energii, kterou tělo zajišťuje provoz orgánů a všech tělesných procesů. Problém vyvstane, jakmile dietu ukončíte a začnete s normálním stravováním. Váš kalorický příjem sice odpovídá vašemu spočítanému objemu, ale přesto přibíráte. Organismus totiž snížil svou základní spotřebu, proto nevědomky jíte nad „stav“. Kdybyste nechtěli přibírat, musíte kalorický příjem snížit, což někdy může znamenat hladovění.

Horší než jojo efekt je anorexie. Sice můžete namítat, že anoerktičky nepřibírají, ani když začnou s větším příjmem stravy.  To ale znamená, že organismus v extrémní situaci překonal i své záchranné programy, což není žádná výhra, ale naopak nesmírně nebezpečná situace. Proto je anorexie chorobou s velikou úmrtností a je otázka, zda se metabolismus dokáže vrátit do původního stavu.

Na jojo efekt vyzrajete se zdravým rozumem. Jestli nechcete přibírat, měli byste zapomenout na drastické metody hubnutí. Chtít být štíhlý s pěknou postavou není úkol na pár týdnů, ale na celý život. Praktické tipy, jak se dobrat ke štíhlé linii bez jojo efektu, se mohou hodit.

Psychika

Boj s přebytečnými kily začněte v hlavě. Psychická pohoda je základem a stres, splín, nesplněné sny a špatné myšlenky zkuste vytěsnit.

Počasí

Jestli je chladno až mrazivo, kilogramy se shazují obtížněji, neboť tělo má tendenci se před zimou chránit tvorbou tukových polštářů. Když se rozhodnete pro nějakou dietu, učiňte tak nejlépe na jaře nebo na sklonku zimy. Nebudete tomu možná věřit, ale váš organismus „tuší“, že bude stále teplejší počasí a proto se rád zbaví nějakého toho tukového obkladu.

Přílohy

Jsou potraviny, kterých se obáváme kvůli jejich kalorické vydatnosti. Sem řadíme pečivo, brambory, rýži atd. Jenže pro pocity sytosti jsou nezbytné. Bez příloh se nikdy nenajíte a to můžete spořádat libového masa se salátem kolik chcete. Znovu totiž podceňujete pochody ve svém organismu. On má schopnost vyhodnotit nejen naplněnost žaludku, ale i jeho obsah z hlediska živin. Jestli v něm chybí sacharidy, což jsou přílohy, budete mít stále pocit hladu. Musíte ale volit rozumnou míru v množství příloh, protože jen tak se „projíte“ ke štíhlosti. Rozhodně přílohy neomezujte. Sacharidy v podobě sladkostí a sladkých nápojů jsou v jídelníčku přebytečné, těch se klidně zbavte!

Bílkoviny

O bílkovinách se odpradávna říká, že jsou málo kalorické, dokonce by se na jejich trávení mělo spotřebovat více energie než potom tělo získá. To je ale jen pouhý mýtus, bílkoviny jsou co do kalorií srovnatelné se sacharidy. Jejich výhodou pro štíhlou linii je něco jiného.

Vnímání pocitu hladu či nasycenosti je komplex tělesných pochodů, na nichž se podílejí i některé hormony, mezi nimi leptin. Tento hormon předává do mozku signál, že máme hlad a je třeba se najíst. Právě bílkoviny dokáží udržet nízkou hladinu leptinu a proto trvá déle, než pocítíme, že bychom měli něco pojíst.

Nepohrdněte rostlinnými bílkovinami. Mají stejné účinky, jako bílkoviny v mase, vejcích a mléčných výrobcích, ale jsou levnější a tím pádem dostupnější. Vynikajícím zdrojem bílkobin jsou luštěniny jako fazole, cizrna nebo hrách, jenže lidé se jim vyhýbají, protože je mylně považují za kalorické. Luštěniny skvěle zasytí a navíc obsahují velké množství vlákniny, proto by na jídelníčku neměly chybět.

Nic nezakazovat

Správný jídelníček se postupem času zharmonizuje s potřebami těla a ono se pak samo ozve s tím, co si máte dát k jídlu. Pestrost stravy je základem a nejlepší ochranou před přibíráním. Bohužel, neustálým převáděním jídla na kalorie se dostanete k extrémům a jednolitému jídelníčku. Jednou se vrhnete na samou zeleninu, jindy spořádáte kalorické lahůdky.

Pohyb

Pohybová aktivita podporuje vylučování látek, které stojí za pocity hladu. Nebudete pak konzumovat jídlo z pouhé chuti na něco. Posilování svalů povede k nárůstu spalování tělesné energie v klidovém stavu, proto při pravidelném pohybu budete moci více jíst, aniž byste nabrali na váze.

Pravidelným pohybem formou vytrvalostního tréninku vám postupně naroste množství mitochondrií ( drobné tělísko v buněčné cytoplazmě ), což jsou přirozená energetická centra, jakési buněčné „elektrárny“. Jejich nárůst bývá obrovský, až stonásobný.

Pravidelnost

Jíst byste měli v pravidelných intervalech 5 – 6 krát denně menší porce. Nezapomínejte na dostatek ovoce a zeleniny. Pravidelnost si zaveďte i u pohybových aktivit, optimální dávky se pohybují kolem 20 minut třikrát týdně plus 2 krát za týden 1 hodina. Pravidelný musí být i váš spánek – kdo málo spí a uléhá pokaždé v jinou dobu, hubne obtížněji.

A rada na závěr. O důležitosti pitného režimu nemá cenu diskutovat, ale zkuste nápoje podporující hubnutí. Japonský čaj Matcha je účinný i podle lékařských studií a ajurvédské kafe s himálajskou bylinou garcínia omezuje pocit hladu a chuť na sledké.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články